fbpx

Jak działa kwota wolna od podatku?

jak-dziala-kwota-wolna-od-podatku

Spis treści

Aktualizacja treści z dnia 03.01.2024 r.

Jeszcze w 2016 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3.091 złotych, jednak po zmianach wprowadzonych przez Rząd stopniowo się podnosiła. W końcu w 2022 roku suma ta wynosiła w Polsce już 30.000 złotych. Sprawdź, czym tak naprawdę jest kwota wolna od podatku, jak będzie wyglądać Twoje rozliczenie za 2022 rok oraz kto może na tym skorzystać? 

Co to jest wolna kwota od podatku? 

Kwota wolna od podatku funkcjonuje w większości państw na świecie, jednak różni się w zależności od kraju i na przykład w Anglii wynosi 14.426 euro a w Niemczech 8.130 euro. To nic innego jak wartość, od której w rozliczeniu za cały rok nie musisz odprowadzać podatku. Aby wyliczyć taką kwotę, przede wszystkim należy wiedzieć, jaki jest Twój dochód lub w przypadku wspólnego rozliczania z małżonkiem – Wasz łączny dochód. 

Kto najwięcej zyskuje na kwocie wolnej? W praktyce najbardziej skorzystają na tym osoby, które zarabiają najmniej. Jeśli chodzi o stawki podatkowe, które obowiązują w tym roku to jest to odpowiednio 17% oraz 32%. Osoby, które nie przekroczą dochodów w skali roku na poziomie 120.000 zł, będą liczone stawką 17%, natomiast ci, którzy przekroczą tę kwotę wejdą na II próg podatkowy – wtedy zacznie obowiązywać stawka 32%. Od opodatkowanej kwoty można odliczyć wspomnianą już kwotę wolną.  

Czy skorzystasz na kwocie wolnej od podatku? 

Jedną z największych ulg po podniesieniu kwoty wolnej od podatku odczuli pracownicy wykonujący swoje prace za pensję minimalną lub studenci i inne osoby pracujące na pół etatu. W 2022 roku wynagrodzenie minimalne było na poziomie 3.010 złotych brutto.  

W 2023 mamy do czynienia z dwiema stawkami – od stycznia jest to 3.490 złotych, natomiast od lipca już 3.600 złotych. Podniesienie kwoty wolnej od podatku ma także bardzo duży wpływ na emerytów. Warto wiedzieć, że osoby będące na emeryturze i nieprzekraczające 30.000 złotych dochodu w skali roku (z tytułu emerytury) nie muszą składać PIT. 

Jak się rozliczyć w sytuacji, gdy zmienia się pensja? Obliczenia  

Przyjmijmy, że pracujesz w firmie, gdzie jest minimalne wynagrodzenie. Od stycznia do czerwca włącznie, Twoje wynagrodzenie wynosi 3490 zł *6 = 20 940 zł  (jest to kwota za pół roku), w lipcu następuje podwyżka, a więc 20.940 zł + 3600 zł *6 = 42 540 zł – tyle zarobiłeś w ciągu roku. Przypomnijmy, że kwota wolna od podatku wynosi 30.000 zł, a więc od kwoty zarobionej w roku musimy odjąć 30.000. Rachunek jest prosty – 42.540 zł – 30.000 zł = 12.540 zł – o tyle przekroczyłeś próg podatkowy. Osoby znajdujące się w I progu podatkowym obowiązuje stawka podatkowa 12%, a więc 12.540 zł *12% = 1504,8 zł = 1505 zł – tyle wyniesie w zaokrągleniu Twój podatek, gdybyś zarabiał najniższą krajową w 2023 roku.  

Co w przypadku, gdy zarobisz równe 30.000 zł? 

W przypadku zarobienia równych 30.000 zł w skali roku, a więc 2500 złotych miesięcznie, Twój przychód nie jest opodatkowany, a więc nic nie zapłacisz. Należy jednak pamiętać, że nie zwalnia Cię to z obowiązku złożenia PIT-37 pod koniec roku rozliczeniowego. To dokument, na podstawie którego istnieje możliwość otrzymania zwrotu w przypadku nadwyżki.  

Deklaracji nie należy składać tylko w kilku konkretnych przypadkach, takich jak na przykład całkowity brak zatrudnienia, otrzymywanie zasiłku, stypendium i odprawy.  

Czy w 2023 roku warto rozliczać się razem jako małżeństwo? Kwota wolna od podatku w praktyce  

Wielu osobom najbardziej opłaca się rozliczenie podatku wspólne z małżonkiem. Szczególnie w sytuacji, gdy jedno ze współmałżonków zarobiło stosunkowo niewiele lub nie zarabia w ogóle, a drugie przekracza próg 120 000 złotych. Sprawdź, jak to wygląda na przykładzie. 

1 sposób  

Przyjmijmy, że Pani Wiktoria zarabia 140.000 zł, a Pan Paweł 50.000 zł. Jeśli będą rozliczać się osobno, będzie to wyglądać tak:  

Wiktoria: 120.000 zł x 12% – 3.600 zł = 10.800 zł 

20.000 zł x 32% = 6.400 zł 

10.800 zł + 6.400 zł = 17.200 zł – łączny podatek Pani Wiktorii. 

– Paweł: 50.000 zł x zł 12% – 3.600 zł = 2.400 zł – całkowity podatek Pana Pawła 

Razem do zapłacenia jest 19.600 zł. 

2 sposób  

W tym przypadku, gdy małżeństwo rozlicza się pojedynczo, zapłacą 19.600 zł złotych podatku. Gdyby rozliczali się wspólnie, sprawa miałaby się trochę inaczej, oto przykład:  

– Wiktoria i Paweł: 140.000 zł + 50.000 zł = 190.000 zł / 2 = 95.000 zł 

95.000 zł x 12% – 3.600 zł = 7.800 zł (na jedną osobę), a więc 7.800 zł + 7.800 zł = 15.600 zł 

W przypadku wspólnego rozliczania się małżeństwo razem zapłaci podatek 15.600 złotych, a nie 19.600 zł, a więc o 4.000 złotych mniej. Jest to tym bardziej istotne w momencie, kiedy jedno z małżonków faktycznie nie zarabia dużo.  

Sytuacja zmienia się w przypadku przychodów wyższych niż 1 mln w skali roku. W takim przypadku obowiązuje podatek, który nazywamy solidarnościowym, który wynosi 4% ponad tę kwotę. Niestety w tym przypadku rozliczanie wspólne nie wpływa tak korzystanie na wysokość podatku, gdyż i tak jeden z małżonków zarabiających powyżej miliona musi zapłacić te 4%. Wspólne rozliczanie nie zmniejszy podatku. 


Oferta Warido

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.