Spis treści
Każdy przedsiębiorca stara się optymalizować swoje zobowiązania finansowe. Jednym ze sposobów może być zmiana formy opodatkowania. Zastanawiasz się, czy wolno Ci rozliczać się w formie ryczałtu? Jest to bez wątpienia znacznie prostszy sposób prowadzenia działalności gospodarczej niż podatek liniowy czy skala podatkowa. Nie dotyczy jednak każdego. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, na czym polega opodatkowanie ryczałtem i jakie są jego stawki.
Na czym polega opodatkowanie ryczałtowe? Kto może, a kto nie może z niego skorzystać?
Ryczałt to forma opodatkowania, w której podstawę stanowi przychód osiągnięty po uprzednim dokonaniu stosownych odliczeń. Ta forma szczególnie opłaca się tym przedsiębiorcom, którzy nie ponoszą wysokich wydatków z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nie uwzględnia ona bowiem kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu obliczenie należnego podatku staje się prostsze.
Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dostępne jest dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, duchownych oraz osiągających przychody z tytułu najmu, dzierżawy lub poddzierżawy. Skorzystać z niego mogą również spółki cywilne i jawne, w których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.
Kiedy nie można stosować ryczałtu?
Ryczałtu nie stosuje się, gdy przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 2 miliony euro. Nie mogą rozliczać się w ten sposób także osoby, które w tym samym roku opłacają podatek na zasadach karty podatkowej, osiągają (nawet częściowy) przychód z tytułu prowadzenia apteki, punktu kupna i sprzedaży części do pojazdów mechanicznych, handlu dewizami, lub skorzystały z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego. Z ryczałtu nie skorzystają również producenci wyrobów akcyzowych.
Co stanowi podstawę opodatkowania ryczałtem?
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi przychód, bez pomniejszania o koszt jego uzyskania. Jeśli nie zostały wcześniej odliczone od dochodu — możesz tutaj natomiast odliczyć takie wydatki jak składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na ubezpieczenie zdrowotne, czy też ulga abolicyjna. Możliwe do odliczenia są ponadto ulgi wskazane w artykule 26 ustawy o PIT.
W jaki sposób dobrać odpowiednią stawkę opodatkowania?
Samodzielne ustalenie, która stawka opodatkowania ryczałtowego jest dla Ciebie odpowiednia, może być trudne. Decyduje bowiem o tym szczegółowa charakterystyka towarów, jakie sprzedajesz lub usług, które świadczysz. Nie bez znaczenia jest także to, czy wykonujesz jeden z tak zwanych „wolnych zawodów”. Aby od razu wyznaczyć odpowiednią stawkę ryczałtu, możesz złożyć wniosek do Głównego Urzędu Statystycznego lub Krajowej Izby Skarbowej o przygotowanie Wiążącej Informacji Stawkowej, lub Indywidualnej Interpretacji Podatkowej. Możesz też zwrócić się z prośbą o konsultację do biura rachunkowego.
Po ustaleniu odpowiedniej stawki opodatkowania ryczałtowego należy zgłosić do Naczelnika właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego oświadczenie o chęci opodatkowania ryczałtem. Musisz to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, gdy uzyskałeś w konkretnym roku podatkowym pierwszy dochód z działalności gospodarczej. Jeśli działalność otworzyłeś w grudniu – będziesz musiał zgłosić taką chęć do końca roku.
Pamiętaj, że już podczas rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG możesz zgłosić wniosek o objęcie ryczałtem.
Stawki ryczałtu podatkowego w 2023 roku
Ryczałt podatkowy nie ma jednej i stałej stawki. Wyróżnia się kilka progów, w wysokości od 2% do 17%. Jak to wygląda w praktyce?
- 2% stawki podatku dotyczy m.in. na produkty roślinne i zwierzęce z własnej uprawy, przetworzone w sposób inny, niż przemysłowy
- 3% stawki podatku dotyczy m.in. usług związanych z produkcją zwierzęcą oraz działalności gastronomicznej (oprócz przychodów ze sprzedaży napojów zawierających ponad 1.5% alkoholu.
- 5.5% stawki podatku dotyczy m.in. prowizji ze sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, a także znaczków pocztowych oraz żetonów
- 8.5% stawki podatku dotyczy m.in. świadczenia usług w zakresie edukacji, ochrony przeciwpożarowej, a także prowizji uzyskanej z tytułu umów o kolportaż prasy
- Stawka podatku w wysokości 8.5% do kwoty 100.000 złotych i 12.5% powyżej tej kwoty dotyczy m.in. usług związanych z zakwaterowaniem oraz świadczeń realizowanych w zakresie badań naukowych.
- 10% stawki podatku dotyczy przedsiębiorstw oferujących usługi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek
- 12% stawki podatku dotyczy m.in. usług związanych z wydawaniem gier i programów komputerowych, oprogramowania systemowego, a także sprzętu komputerowego, a także usług reklamowych i badania opinii publicznej.
- 14% stawki podatku dotyczy usług z zakresu opieki zdrowotnej, projektowania specjalistycznego, a także inżynierii i architektury,
- 15% stawki podatku dotyczy m.in. usług związanych z pośrednictwem w sprzedaży hurtowej, a także sportem, rozrywką, rekreacją oraz kulturą.
- 17% stawki podatku dotyczy tak zwanych wolnych zawodów.
Biuro rachunkowe
Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich Klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Kontakt” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.