Stawki opodatkowania na ryczałcie w 2023 roku

Stawki opodatkowania na ryczałcie

Spis treści

Każdy przedsiębiorca stara się optymalizować swoje zobowiązania finansowe. Jednym ze sposobów może być zmiana formy opodatkowania. Zastanawiasz się, czy wolno Ci rozliczać się w formie ryczałtu? Jest to bez wątpienia znacznie prostszy sposób prowadzenia działalności gospodarczej niż podatek liniowy czy skala podatkowa. Nie dotyczy jednak każdego. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, na czym polega opodatkowanie ryczałtem i jakie są jego stawki.

Na czym polega opodatkowanie ryczałtowe? Kto może, a kto nie może z niego skorzystać?

Ryczałt to forma opodatkowania, w której podstawę stanowi przychód osiągnięty po uprzednim dokonaniu stosownych odliczeń. Ta forma szczególnie opłaca się tym przedsiębiorcom, którzy nie ponoszą wysokich wydatków z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nie uwzględnia ona bowiem kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu obliczenie należnego podatku staje się prostsze.

Opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dostępne jest dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, duchownych oraz osiągających przychody z tytułu najmu, dzierżawy lub poddzierżawy. Skorzystać z niego mogą również spółki cywilne i jawne, w których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.

Kiedy nie można stosować ryczałtu?

Ryczałtu nie stosuje się, gdy przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły 2 miliony euro. Nie mogą rozliczać się w ten sposób także osoby, które w tym samym roku opłacają podatek na zasadach karty podatkowej, osiągają (nawet częściowy) przychód z tytułu prowadzenia apteki, punktu kupna i sprzedaży części do pojazdów mechanicznych, handlu dewizami, lub skorzystały z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego. Z ryczałtu nie skorzystają również producenci wyrobów akcyzowych.

Co stanowi podstawę opodatkowania ryczałtem?

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi przychód, bez pomniejszania o koszt jego uzyskania. Jeśli nie zostały wcześniej odliczone od dochodu — możesz tutaj natomiast odliczyć takie wydatki jak składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na ubezpieczenie zdrowotne, czy też ulga abolicyjna. Możliwe do odliczenia są ponadto ulgi wskazane w artykule 26 ustawy o PIT.

W jaki sposób dobrać odpowiednią stawkę opodatkowania?

Samodzielne ustalenie, która stawka opodatkowania ryczałtowego jest dla Ciebie odpowiednia, może być trudne. Decyduje bowiem o tym szczegółowa charakterystyka towarów, jakie sprzedajesz lub usług, które świadczysz. Nie bez znaczenia jest także to, czy wykonujesz jeden z tak zwanych „wolnych zawodów”. Aby od razu wyznaczyć odpowiednią stawkę ryczałtu, możesz złożyć wniosek do Głównego Urzędu Statystycznego lub Krajowej Izby Skarbowej o przygotowanie Wiążącej Informacji Stawkowej, lub Indywidualnej Interpretacji Podatkowej. Możesz też zwrócić się z prośbą o konsultację do biura rachunkowego.

Po ustaleniu odpowiedniej stawki opodatkowania ryczałtowego należy zgłosić do Naczelnika właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego oświadczenie o chęci opodatkowania ryczałtem. Musisz to zrobić do 20 dnia miesiąca następującego po tym miesiącu, gdy uzyskałeś w konkretnym roku podatkowym pierwszy dochód z działalności gospodarczej. Jeśli działalność otworzyłeś w grudniu – będziesz musiał zgłosić taką chęć do końca roku.

Pamiętaj, że już podczas rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG możesz zgłosić wniosek o objęcie ryczałtem.

Stawki ryczałtu podatkowego w 2023 roku

Ryczałt podatkowy nie ma jednej i stałej stawki. Wyróżnia się kilka progów, w wysokości od 2% do 17%. Jak to wygląda w praktyce?   • 2% stawki podatku dotyczy m.in. na produkty roślinne i zwierzęce z własnej uprawy, przetworzone w sposób inny, niż przemysłowy
   • 3% stawki podatku dotyczy m.in. usług związanych z produkcją zwierzęcą oraz działalności gastronomicznej (oprócz przychodów ze sprzedaży napojów zawierających ponad 1.5% alkoholu.
   • 5.5% stawki podatku dotyczy m.in. prowizji ze sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, a także znaczków pocztowych oraz żetonów
   • 8.5% stawki podatku dotyczy m.in. świadczenia usług w zakresie edukacji, ochrony przeciwpożarowej, a także prowizji uzyskanej z tytułu umów o kolportaż prasy
   • Stawka podatku w wysokości 8.5% do kwoty 100.000 złotych i 12.5% powyżej tej kwoty dotyczy m.in. usług związanych z zakwaterowaniem oraz świadczeń realizowanych w zakresie badań naukowych.
   • 10% stawki podatku dotyczy przedsiębiorstw oferujących usługi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek
   • 12% stawki podatku dotyczy m.in. usług związanych z wydawaniem gier i programów komputerowych, oprogramowania systemowego, a także sprzętu komputerowego, a także usług reklamowych i badania opinii publicznej.
   • 14% stawki podatku dotyczy usług z zakresu opieki zdrowotnej, projektowania specjalistycznego, a także inżynierii i architektury,
   • 15% stawki podatku dotyczy m.in. usług związanych z pośrednictwem w sprzedaży hurtowej, a także sportem, rozrywką, rekreacją oraz kulturą.
   • 17% stawki podatku dotyczy tak zwanych wolnych zawodów.
 
 

 

 

Skorzystaj z naszych usług! 

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich Klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Kontakt” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami. 

Potrzebujesz wsparcia?
Wypełnij formularz

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej