Limit płatności gotówką

Limit płatności gotówką

Spis treści

Limit płatności gotówkowych 2023

Maksymalna kwota, którą można zapłacić w gotówce (banknotach lub monetach) nazywana jest limitem płatności gotówkowych, która została wprowadzona wiele lat temu dla przedsiębiorców w celu ich kontroli. Początkowo limit ten wynosił 15 tys. euro, z czasem jednak został obniżony do sumy 15 tys. zł. Obecnie do takiej kwoty może rozliczana zostać jedynie płatność pomiędzy przedsiębiorstwami wynikająca z prowadzenia działalności. Innymi słowy, zapłata za produkty bądź usługi od innego podmiotu gospodarczego.

Limit płatności gotówkowych osoby fizyczne

Pomimo, iż wymagania przestrzegania limitów płatności gotówkowych dotyczyły wszystkich podmiotów gospodarczych to żaden konsument do tej pory nie posiadał takowego obowiązku. Zmiany te wprowadzone zostały dopiero 2022 r. z racji Nowego Polskiego Ładu. Przyszła granica, która postawiona zostanie dla płatności gotówkowych będzie obejmowała transakcje dokonywane wyłącznie z przedsiębiorcami np. podczas zapłaty za zakupu towarów w sklepie.

Zmiany w limitach płatności gotówką 2024

Zgodnie z nowymi przepisami, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku limity płatności gotówką prezentować się będą następująco:

     1. Dla przedsiębiorców — maksymalna płatność gotówką 8000 zł w ramach jednej transakcji z innym            przedsiębiorcą (obniżenie z kwoty 15 000 zł)
     2. Dla konsumentów — maksymalna płatność gotówką 20 000 zł w ramach jednej transakcji z                             przedsiębiorcą.

Skutki wprowadzenia zmian w limitach płatności gotówką

Przyszłe ograniczenia dla przedsiębiorców niosą szereg skutków podatkowych. Nowe przepisy uniemożliwiają kwalifikację firm do kosztów uzyskania przychodu wydatku, który został uregulowany w gotówce i przekroczył pułap płatności gotówkowej dla jednorazowej transakcji. A zatem należy pamiętać, że od 1 stycznia 2024 r. w przypadku:

     1. Transakcji do kwoty 8000 zł — bez względu na sposób płatności (gotówkowo lub bezgotówkowo) będzie można ją wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. 
     2. Transakcji powyżej kwoty 8000 zł — jej zapłata w całości gotówką będzie oznaczała, że nie będzie można jej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (wyjątkiem jest gotówka uregulowana kwotą do 8000 zł (a reszta przelewem), wówczas do kosztów będzie można wliczyć tylko część płatności rozliczonej bezgotówkowo).

W momencie sytuacji, w której przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodu transakcję przekraczającą kwotę 8000 zł, a następnie zapłaci ją gotówką będzie zobowiązany do zmniejszenia koszty uzyskania swoich przychodów lub zwiększenia swoich przychodów (w przypadku braku możliwości wykonania opcji nr 1).

Co stanie się w przypadku przekroczenia limitów płatności gotówką?

Obecnie nie przewidziano sankcji za niestosowanie się do przyszłych limitów płatności gotówką. Jednakże łamanie przepisów z pewnością wiązać się będzie z dość dotkliwymi skutkami podatkowymi. Przedsiębiorca, który przekroczy limit transakcji bezgotówkowej podczas rozliczenia się z inną firmą, nie będzie przecież mógł wliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. W konsekwencji tej przełoży się to na wyższy podatek dochodowy odprowadzony do fiskusa. Jeszcze większa kara podatkowa jest przewidziana dla firm, które po 1 stycznia 2024 r. odbiorą od konsumenta płatność gotówką przekraczającą kwotę 20 000 zł. Taka płatność będzie bowiem traktowana jako dodatkowy przychód z działalności gospodarczej i będzie obciążona dodatkowym podatkiem.

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich Klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Kontakt” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami. 

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej