Mali podatnicy zapłacą 15 procent CIT

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy obniżającym stawkę podatku CIT

Projekt zakłada zmniejszenie obecnej stawki wynoszącej 19 procent do wartości 15 procent dla podmiotów, które zostaną sklasyfikowane jako „mali podatnicy”. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała już projekt i wydała swoją rekomendację.

Kim jest mały podatnik CIT?

Ustawodawcy definiują ten termin jako podmiot, którego wartość przychodu ze sprzedaży (podatek VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wartości 1.2 miliona euro. Według szacunków strony rządowej zmiana ma być korzystna dla blisko 90% podmiotów będących płatnikami CIT, co daje około 400 tysięcy firm w skali całego kraju.

Według projektu preferencyjna stawka będzie również obwiązywać podmioty rozpoczynające działalność. Nie zostaną ją jednak objęte grupy kapitałowe – ustawodawca przewidział mechanizm blokujący praktyki podziału firmy na wiele podmiotów w celu optymalizacji podatkowej.

Efekt na gospodarkę

Rząd i Ministerstwo Finansów zakładają, że wprowadzane rozwiązania przyczynią się do zwiększenia popularności tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, a w szerokim horyzoncie czasu na wzrost tempa rozwoju Polski.  Eksperci jednak zachowują umiarkowany optymizm i podkreślają, że zmiana nie będzie bardzo odczuwalna po stronie podatnika. Główną barierą przed realizacją planów o własnym biznesie są nadal koszty podatkowe, które w przypadku spółek z o.o. tworzą zjawisko podwójnego opodatkowania w postaci CIT oraz PIT przy wypłacie dywidendy wspólnikom.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »