Jak założyć działalność nierejestrowaną? 

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Spis treści

Działalność nierejestrowana najczęściej jest zakładana przez osoby chcące wypróbować swoje pomysły na biznes. Na samym początku warto wiedzieć, że działalność tego typu możesz prowadzić na podstawie ustawy. Jednak niektóre przypadki będą wymagały wpisu do ewidencji. Głównym założeniem takiej działalności jest sprawdzenie, czy Twój biznes będzie rentowny. Musisz również pamiętać, że po osiągnięciu pewnego progu dochodu będzie potrzebna pełna rejestracja przedsiębiorstwa. 

Na czym polega działalność nierejestrowana?  

Zakładając działalność nierejestrowaną nie potrzebujesz wpisu do CEIDG. Warto również pamiętać, że prowadząc firmę na takich zasadach, podatki możesz odprowadzać raz w roku. Następnym plusem jest możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. Dzięki czemu możesz przetestować swoje pomysły na biznes bez większej księgowości. 

Dla kogo jest działalność nierejestrowana? 

Taka działalność oparta jest na innych przepisach, dlatego też mogą ją zakładać jedynie osoby fizyczne. Jest kilka przepisów, które warto znać podczas zakładania własnej działalności nierejestrowanej.  

Pierwszy przepis dotyczy osiągnięcia zysku. Prowadząc taką działalność nie możesz przekroczyć zysku większego niż 50% minimalnego wynagrodzenia. W roku 2023 będzie to: 

 • od 1 stycznia do 30 czerwca 1745 zł; 
 • od 1 lipca do 31 grudnia 1800 zł. 

Kolejny przepis dotyczy możliwości rozpoczęcia takiej działalności. Stanowi on, że osoba chcąca rozpocząć taki rodzaj przedsiębiorstwa nie mogła mieć zarejestrowanej firmy w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat). 

Przykłady działalności gospodarczych, do których potrzebne jest zezwolenie albo wpis do rejestru działalności regulowanej to: 

 • ochrona osób lub mienia; 
 • sprzedaż alkoholu; 
 • organizacja imprez turystycznych; 
 • usługi detektywistyczne; 
 • zbieranie odpadów. 

Ostatnim czynnikiem, który może uniemożliwić Ci założenie działalności nierejestrowanej, jest zapis w umowie o pracę. W takiej umowie może wystąpić zakaz o konkurencji. 

Co musisz wiedzieć podczas zakładania działalności nierejestrowanej? 

Dobrze przemyślana działalność często może okazać się pierwszym krokiem do Twojej własnej, dobrze prosperującej firmy. Warto na początku przestawać swój pomysł na biznes. Jeśli nie masz pewności co do rentowności swoich działań – załóż działalność nierejestrowaną.  

W pierwszym kroku powinieneś sprawdzić warunki wymienione w ustawie Prawo Przedsiębiorców. Wymagania, które musisz spełnić to: 

 • być osobą fizyczną; 
 • w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej; 
 • podczas prowadzenia działalności nie możesz przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia w danym roku; 
 • nie możesz prowadzić przedsiębiorstwa w przypadku konieczności uzyskania licencji, koncesji czy zezwoleń. 

Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach potrzebujesz spełniać również dodatkowe warunki. Oto one: 

 • posiadać kasę fiskalną; 
 • uzyskać pozwolenie od sanepidu; 
 • zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. 

Zakładając taką działalność, możesz zrobić to na własną rękę lub skorzystać z pomocy profesjonalistów – na przykład z biura rachunkowego Warido.  

Co warto wiedzieć, prowadząc działalność nierejestrowaną? 

Działalność nierejestrowana nie wymaga rejestracji. W związku z tym nie musisz zgłaszać jej do ZUS oraz urzędu skarbowego. Podczas zakładania firmy nie ma konieczności zgłoszenia daty jej rozpoczęcia. Zazwyczaj jako datę rozpoczęcia przyjmuje się uzyskanie pierwszego przychodu lub dokonanie kosztu. 

Po każdej usłudze pamiętaj, aby wystawiać faktury. Dzięki temu każdy uzyskany przychód zostanie zewidencjowany. Prowadząc ewidencję, jesteś w stanie lepiej kontrolować osiągane zyski. Ewidencjonowanie przychodu może również pomóc w monitorowaniu sytuacji przy zbliżaniu się do kwoty 50% najniższej krajowej, dzięki czemu będziesz wiedział, czy dalej będziesz w stanie prowadzić swój biznes bez potrzeby rejestrowania. Musisz też pamiętać, że opodatkowaniu będzie podlegać każdy osiągany przez Ciebie dochód. 

Ostatnim czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest zbieranie różnych dowodów wpłaty i sprzedaży. Tylko na ich podstawie możesz odliczać poniesione koszty. Jednak pamiętaj, że dokumenty te muszą bezpośrednio dotyczyć prowadzonej przez Ciebie działalności. 

Czy warto zakładać działalność nierejestrowaną? 

Taki rodzaj działalności jest polecany osobom, które chcą upewnić się co do pomysłu na swój biznes. Dlatego, jeżeli posiadasz dobrze skonstruowany biznesplan i jesteś przekonany co do swojego pomysłu – takie rozwiązanie jest często pierwszym i najlepszym krokiem.  

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją jako sposób unikania podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją, czyli jak uniknąć podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie dotyczy osób fizycznych o statusie polskiego rezydenta podatkowego. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która uzyskuje dochody za granicą może podlegać zasadom podwójnego opodatkowania – w Polsce i w kraju, w którym podejmuje działalność zarobkową. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Czytaj więcej »
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Jeśli rozpoczynasz lub prowadzisz działalność gospodarczą – w szczególności jednoosobową, musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym, takim jak rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne – są to ubezpieczenia obowiązkowe. Wyjątek może stanowić posiadanie innych tytułów do ubezpieczenia, wówczas niektóre z nich nie będą Cię obejmować w ogóle.

Czytaj więcej »
Zwyczajne zgromadzenie wspólników przez Internet

Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników może się odbyć przez Internet? 

Zwyczajne zgromadzenie wspólników to na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kluczowy organ, obok zarządu i rady nadzorczej. Potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców, ugruntowane przez późniejsze wydarzenia pandemii Covid-19, przyczyniły się do istotnych wyzwań w dziedzinie odbywania spotkań na potrzeby funkcjonowania spółki z o.o. podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej