Jak założyć działalność nierejestrowaną? 

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Spis treści

Działalność nierejestrowana najczęściej jest zakładana przez osoby chcące wypróbować swoje pomysły na biznes. Na samym początku warto wiedzieć, że działalność tego typu możesz prowadzić na podstawie ustawy. Jednak niektóre przypadki będą wymagały wpisu do ewidencji. Głównym założeniem takiej działalności jest sprawdzenie, czy Twój biznes będzie rentowny. Musisz również pamiętać, że po osiągnięciu pewnego progu dochodu będzie potrzebna pełna rejestracja przedsiębiorstwa. 

Na czym polega działalność nierejestrowana?  

Zakładając działalność nierejestrowaną nie potrzebujesz wpisu do CEIDG. Warto również pamiętać, że prowadząc firmę na takich zasadach, podatki możesz odprowadzać raz w roku. Następnym plusem jest możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. Dzięki czemu możesz przetestować swoje pomysły na biznes bez większej księgowości. 

Dla kogo jest działalność nierejestrowana? 

Taka działalność oparta jest na innych przepisach, dlatego też mogą ją zakładać jedynie osoby fizyczne. Jest kilka przepisów, które warto znać podczas zakładania własnej działalności nierejestrowanej.  

Pierwszy przepis dotyczy osiągnięcia zysku. Prowadząc taką działalność nie możesz przekroczyć zysku większego niż 50% minimalnego wynagrodzenia. W roku 2023 będzie to: 

 • od 1 stycznia do 30 czerwca 1745 zł; 
 • od 1 lipca do 31 grudnia 1800 zł. 

Kolejny przepis dotyczy możliwości rozpoczęcia takiej działalności. Stanowi on, że osoba chcąca rozpocząć taki rodzaj przedsiębiorstwa nie mogła mieć zarejestrowanej firmy w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat). 

Przykłady działalności gospodarczych, do których potrzebne jest zezwolenie albo wpis do rejestru działalności regulowanej to: 

 • ochrona osób lub mienia; 
 • sprzedaż alkoholu; 
 • organizacja imprez turystycznych; 
 • usługi detektywistyczne; 
 • zbieranie odpadów. 

Ostatnim czynnikiem, który może uniemożliwić Ci założenie działalności nierejestrowanej, jest zapis w umowie o pracę. W takiej umowie może wystąpić zakaz o konkurencji. 

Co musisz wiedzieć podczas zakładania działalności nierejestrowanej? 

Dobrze przemyślana działalność często może okazać się pierwszym krokiem do Twojej własnej, dobrze prosperującej firmy. Warto na początku przestawać swój pomysł na biznes. Jeśli nie masz pewności co do rentowności swoich działań – załóż działalność nierejestrowaną.  

W pierwszym kroku powinieneś sprawdzić warunki wymienione w ustawie Prawo Przedsiębiorców. Wymagania, które musisz spełnić to: 

 • być osobą fizyczną; 
 • w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej; 
 • podczas prowadzenia działalności nie możesz przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia w danym roku; 
 • nie możesz prowadzić przedsiębiorstwa w przypadku konieczności uzyskania licencji, koncesji czy zezwoleń. 

Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach potrzebujesz spełniać również dodatkowe warunki. Oto one: 

 • posiadać kasę fiskalną; 
 • uzyskać pozwolenie od sanepidu; 
 • zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. 

Zakładając taką działalność, możesz zrobić to na własną rękę lub skorzystać z pomocy profesjonalistów – na przykład z biura rachunkowego Warido.  

Co warto wiedzieć, prowadząc działalność nierejestrowaną? 

Działalność nierejestrowana nie wymaga rejestracji. W związku z tym nie musisz zgłaszać jej do ZUS oraz urzędu skarbowego. Podczas zakładania firmy nie ma konieczności zgłoszenia daty jej rozpoczęcia. Zazwyczaj jako datę rozpoczęcia przyjmuje się uzyskanie pierwszego przychodu lub dokonanie kosztu. 

Po każdej usłudze pamiętaj, aby wystawiać faktury. Dzięki temu każdy uzyskany przychód zostanie zewidencjowany. Prowadząc ewidencję, jesteś w stanie lepiej kontrolować osiągane zyski. Ewidencjonowanie przychodu może również pomóc w monitorowaniu sytuacji przy zbliżaniu się do kwoty 50% najniższej krajowej, dzięki czemu będziesz wiedział, czy dalej będziesz w stanie prowadzić swój biznes bez potrzeby rejestrowania. Musisz też pamiętać, że opodatkowaniu będzie podlegać każdy osiągany przez Ciebie dochód. 

Ostatnim czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest zbieranie różnych dowodów wpłaty i sprzedaży. Tylko na ich podstawie możesz odliczać poniesione koszty. Jednak pamiętaj, że dokumenty te muszą bezpośrednio dotyczyć prowadzonej przez Ciebie działalności. 

Czy warto zakładać działalność nierejestrowaną? 

Taki rodzaj działalności jest polecany osobom, które chcą upewnić się co do pomysłu na swój biznes. Dlatego, jeżeli posiadasz dobrze skonstruowany biznesplan i jesteś przekonany co do swojego pomysłu – takie rozwiązanie jest często pierwszym i najlepszym krokiem.  


Oferta Warido

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.