Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych – Tarcza Antykryzysowa 2.0.

pożyczka 5000 zł tarcza antykryzysowa

Pożyczka w wysokości 5000 zł została wprowadzona za sprawą Tarczy Antykryzysowej 1.0. i wówczas zakres objętych tym wsparciem firm został dosyć mocno ograniczony, co przełożyło się na sporą krytykę płynącą ze strony pominiętych – głównie samozatrudnionych. Jakie Tarcza Antykryzysowa 2.0. wprowadziła zmiany w zakresie w/w wsparcia? Kto może skorzystać z bezzwrotnej mikropożyczki  w wysokości 5000 zł  i jakie warunki trzeba spełnić, żeby została ona umorzona?

Tarcza Antykryzysowa 2.0. a mikropożyczka 5000 zł dla firm

Tarcza Antykryzysowa 2.0. została wprowadzona na mocy Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 2020-04-17 (Dz.U. 2020, poz. 695). W kontekście pożyczki w wysokości 5000 zł zmienia się przede wszystkim zakres firm, które mogą ją pozyskać, a także warunki, które trzeba spełnić, żeby pożyczka stała się bezzwrotną pożyczką.

Kto może skorzystać z bezzwrotnej mikropożyczki w wysokości 5000 zł?

Po pierwsze mikroprzedsiębiorstwa, które zdefiniowane zostały w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców. Są to firmy, które przynajmniej przez rok z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniały łącznie następujące warunki:

– zatrudniały średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz,

– osiągały roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Po drugie i w kontekście mikropożyczki oraz Tarczy Antykryzysowej 2.0. najważniejsze, 5000 zł mogą otrzymać w postaci bezzwrotnej pożyczki również samozatrudnieni.

Istotne jest, żeby firmy składające wnioski o mikropożyczkę prowadziły swoją działalność przed 1 marca 2020 roku.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby pożyczka w wysokości 5000 zł była bezzwrotna?

Tarcza Antykryzysowa 1.0. zawierała warunek, że umorzenie pożyczki może nastąpić, gdy:

Podatnik przez 3 miesiące od dnia udzielenia mikropożyczki nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do zatrudnienia na 29 lutego 2020 r.

Tarcza Antykryzysowa 2.0. zmieniła ten warunek na łagodniejszy, który aktualnie ma następujące brzmienie:

Podatnik przez 3 miesiące od dnia udzielenia mikropożyczki będzie prowadził działalność gospodarczą.

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę 5000 zł?

Przedsiębiorca, który spełnia w/w warunki i chce otrzymać pożyczkę musi złożyć wniosek do PUP (Powiatowy Urząd Pracy). Można to zrobić papierowo lub elektronicznie. Zachęcamy do złożenia wniosku elektronicznie przez stronę praca.gov.pl. Należy wybrać usługę Tarcza Antykryzysowa, następnie Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy PSZ-PKDG i podpisać wniosek podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

Umorzenie pożyczki 5000 zł

Oprócz tego, że należy spełnić warunek prowadzenia działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia otrzymania pożyczki to należy również złożyć wniosek o jej umorzenie w terminie do 14 dni od dnia spełnienia tego warunku, czyli dokładnie po upłynięciu 3 miesięcy od jej otrzymania.

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które “trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci, a także pozostali przedsiębiorcy byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki “Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

Podsumowanie

Tarcza Antykryzysowa 2.0. zmieniła przepisy na korzystniejsze dla przedsiębiorców w kontekście pożyczki 5000 zł. Zakres firm, które mogą ją otrzymać został poszerzony o samozatrudnionych, a warunki, które trzeba spełnić, żeby pożyczka zmieniła się na bezzwrotną zostały złagodzone.

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej