Zaznacz stronę

Czy należy się zwrot umorzonych składek ZUS, które zostały zapłacone przed otrzymaniem decyzji o ich umorzeniu? Opłacone składki w terminie, które następnie zostaną umorzone, ZUS ma obowiązek zwrócić na konto płatnika. Jest to zmiana, która została wprowadzona przy okazji Tarczy Antykryzysowej 2.0 – pierwsza specustawa nie gwarantowała takiego zwrotu, stąd przedsiębiorcy, którzy byli w stanie opłacić składki w terminie mieli dylemat czy to zrobić, bo gdyby ich wniosek został zweryfikowany pozytywnie to przysługująca ulga za marzec zostałaby po stronie ZUS.

Umorzenie składek ZUS

Mikro-firmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników mają możliwość skorzystania z umorzenia składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Taką samą możliwość mają samo-zatrudnieni osiągający przychody do 15681 zł. Małe firmy, czyli zatrudniające od 10 do 49 pracowników mogą składać wnioski o umorzenie składek ZUS swoich pracowników w wysokości 50%.

Zwrot opłaconych i umorzonych składek ZUS

Zgodnie z już podpisaną specustawą wprowadzającą Tarczę Antykryzysową 2.0., ZUS będzie miał obowiązek zwrócić opłacone składki przez płatnika, który je opłaci, a następnie otrzyma decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu jego wniosku. Jest to istotna informacja, gdyż Tarcza Antykryzysowa 1.0. tego nie zapewniała, a wręcz pozbawiała już opłacone składki obejmowania ulgą sformułowaniem, że uldze podlegają „nieopłacone” składki. Oznaczałoby to, że płatnikowi nie przysługuje zarówno ulga jak i zwrot opłaconych składek za marzec.

Czy umorzenie składek ZUS rodzi konsekwencje?

Zastanawiającym faktem jest nazywanie tej ulgi „umorzeniem”, a nie „dofinansowaniem” jak to jest np. w przypadku wynagrodzeń pracowników. Na stronie ZUS jest napisane wprawdzie, że składki ZUS zostają pokryte przez państwo, ale czy w rzeczywistości się tak stanie? Wówczas byłoby to dofinansowaniem, a nie umorzeniem. Jakie konsekwencje rodziłoby wówczas takie umorzenie, które nie zostało przez nikogo pokryte? Można się spodziewać, że padałyby propozycje brzmiące podobnie do zwiększenia składek ZUS w taki sposób, żeby każdy odrobił swoje 3 miesiące w trakcie dalszej pracy lub wydłużenie wieku emerytalnego. Wydłużenie byłoby oczywiście o inny okres dla zatrudnionych w czasie epidemii w mikro-firmach i o inny okres dla zatrudnionych w małych firmach, ponieważ tam umorzone jest tylko 50% składek. Analogicznie w przypadku wzrostu składek?

Definicja „umorzenia” według Słownika Języka Polskiego jest następująca:

1.zrezygnować z dalszego postępowania sądowego w określonej sprawie

2. zrezygnować całkowicie lub częściowo ze ściągania jakichś należności pieniężnych

3. zmniejszyć wartość użytkowanych środków trwałych stosownie do ich zużycia

Czy zatem umorzenie składek nie oznacza tego, że nikt ich nie zapłaci w danym terminie? Oznaczałoby to wówczas, że państwo również ich nie pokryje.

Podsumowanie

Tarcza Antykryzysowa 2.0. gwarantuje płatnikom, że nawet jeśli opłacą składki, które następnie zostaną im umorzone to będą one podlegały zwrotowi – może mieć to w wielu przypadkach kluczowy wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa.

Ostatnia część artykułu została napisana oczywiście „pół żartem, pół serio”, ale warto zwrócić na ten problem uwagę – być może za jakiś czas okaże się, że składki wcale nie były umorzone, a tylko przesunięte w czasie.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących twojej firmy!

Zapraszamy również do naszego FAQs, gdzie odpowiadamy na najczęściej zadawane nam pytania.

 

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button