fbpx

Zwrot opłaconych, a następnie umorzonych składek ZUS

zwrot umorzonych składek ZUS

Czy należy się zwrot umorzonych składek ZUS, które zostały zapłacone przed otrzymaniem decyzji o ich umorzeniu? Opłacone składki w terminie, które następnie zostaną umorzone, ZUS ma obowiązek zwrócić na konto płatnika. Jest to zmiana, która została wprowadzona przy okazji Tarczy Antykryzysowej 2.0 – pierwsza specustawa nie gwarantowała takiego zwrotu, stąd przedsiębiorcy, którzy byli w stanie opłacić składki w terminie mieli dylemat czy to zrobić, bo gdyby ich wniosek został zweryfikowany pozytywnie to przysługująca ulga za marzec zostałaby po stronie ZUS.

Umorzenie składek ZUS

Mikro-firmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników mają możliwość skorzystania z umorzenia składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Taką samą możliwość mają samo-zatrudnieni osiągający przychody do 15681 zł. Małe firmy, czyli zatrudniające od 10 do 49 pracowników mogą składać wnioski o umorzenie składek ZUS swoich pracowników w wysokości 50%.

Zwrot opłaconych i umorzonych składek ZUS

Zgodnie z już podpisaną specustawą wprowadzającą Tarczę Antykryzysową 2.0., ZUS będzie miał obowiązek zwrócić opłacone składki przez płatnika, który je opłaci, a następnie otrzyma decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu jego wniosku. Jest to istotna informacja, gdyż Tarcza Antykryzysowa 1.0. tego nie zapewniała, a wręcz pozbawiała już opłacone składki obejmowania ulgą sformułowaniem, że uldze podlegają “nieopłacone” składki. Oznaczałoby to, że płatnikowi nie przysługuje zarówno ulga jak i zwrot opłaconych składek za marzec.

Czy umorzenie składek ZUS rodzi konsekwencje?

Zastanawiającym faktem jest nazywanie tej ulgi “umorzeniem”, a nie “dofinansowaniem” jak to jest np. w przypadku wynagrodzeń pracowników. Na stronie ZUS jest napisane wprawdzie, że składki ZUS zostają pokryte przez państwo, ale czy w rzeczywistości się tak stanie? Wówczas byłoby to dofinansowaniem, a nie umorzeniem. Jakie konsekwencje rodziłoby wówczas takie umorzenie, które nie zostało przez nikogo pokryte? Można się spodziewać, że padałyby propozycje brzmiące podobnie do zwiększenia składek ZUS w taki sposób, żeby każdy odrobił swoje 3 miesiące w trakcie dalszej pracy lub wydłużenie wieku emerytalnego. Wydłużenie byłoby oczywiście o inny okres dla zatrudnionych w czasie epidemii w mikro-firmach i o inny okres dla zatrudnionych w małych firmach, ponieważ tam umorzone jest tylko 50% składek. Analogicznie w przypadku wzrostu składek?

Definicja “umorzenia” według Słownika Języka Polskiego jest następująca:

1.zrezygnować z dalszego postępowania sądowego w określonej sprawie

2. zrezygnować całkowicie lub częściowo ze ściągania jakichś należności pieniężnych

3. zmniejszyć wartość użytkowanych środków trwałych stosownie do ich zużycia

Czy zatem umorzenie składek nie oznacza tego, że nikt ich nie zapłaci w danym terminie? Oznaczałoby to wówczas, że państwo również ich nie pokryje.

Podsumowanie

Tarcza Antykryzysowa 2.0. gwarantuje płatnikom, że nawet jeśli opłacą składki, które następnie zostaną im umorzone to będą one podlegały zwrotowi – może mieć to w wielu przypadkach kluczowy wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa.

Ostatnia część artykułu została napisana oczywiście “pół żartem, pół serio”, ale warto zwrócić na ten problem uwagę – być może za jakiś czas okaże się, że składki wcale nie były umorzone, a tylko przesunięte w czasie.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących twojej firmy!

Zapraszamy również do naszego FAQs, gdzie odpowiadamy na najczęściej zadawane nam pytania.

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.