Zaznacz stronę

W związku z koronawirusem można wnioskować o zawieszenie lub odroczenie rat leasingowych. Czy jednak we wszystkich przypadkach jest to korzyść uzasadniona ekonomicznie? Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą zawieszenie rat leasingowych?

Czy warto skorzystać z zawieszenia rat leasingowych?

Od 1 stycznia 2019 obowiązuje limit 150000 zł brutto co do wartości samochodu posiadanego w leasingu operacyjnym przez firmę. Dotyczy to samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 nowelizacji z 23 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2159) dla umów leasingu, które zostały zmienione lub odnowione po dniu 31 grudnia 2018 roku należy stosować nowe przepisy. Oznacza to niekorzystne skutki podatkowe dla firm, które wzięły samochód w leasingu przed 1 stycznia 2019 roku, a jego wartość przekraczała 150000 zł brutto. Dlaczego?

Leasing samochodu o wartości powyżej 150 tys. zł a zawieszenie lub odroczenie rat leasingowych

Firmy, które wzięły samochód w leasing przed 1 stycznia 2019 roku a którego wartość przekracza 150000 zł brutto, czyli 134529 zł netto mają prawo do korzystania z wyższych kosztów podatkowych, przysługujących im na podstawie starych przepisów z 2018 r.

Urząd skarbowy dotychczas zmianę harmonogramu spłat rat leasingowych traktuje jako istotną zmianę umowy – z tego względu firmy, które zgodzą się na propozycję firm leasingowych polegającą na odroczeniu lub umorzeniu rat leasingowych w danym okresie utracą prawo do korzystania z wyższych kosztów podatkowych.

Sytuacja ta dotyczy wyłącznie firm, których leasingowany samochód przekraczał wartość 134529 zł netto i które podpisały umowę przed 1 stycznia 2019 roku.

Nie dotyczy to leasingowanych maszyn i urządzeń.

Leasing samochodu o wartości poniżej 150 tys. zł a zawieszenie lub odroczenie rat leasingowych

Firmy, które podpisały umowy leasingu lub umowy najmu przed 1 stycznia 2019 roku na samochody, których wartość netto nie przekracza 134529 zł netto mogą ze spokojem korzystać z zawieszenia rat – nie rodzi to negatywnych skutków podatkowych.

Jak potraktuje sprawę urząd skarbowy?

Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzeczenia Krajowej Izby Skarbowej zmiana harmonogramu spłat rat leasingowych jest istotną zmianą umowy. Jeśli więc linia orzecznicza nie ulegnie zmianie to przedsiębiorcy, którzy skorzystają z odroczenia lub umorzenia rat leasingowych utracą prawo do zaliczania tych rat w koszty na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2018 roku.

Co na to minister finansów?

Minister finansów w objaśnieniach nie wskazał jak należy interpretować przepisy w tej sprawie, a jedynie poinformował, że istotną zmianą umowy będzie np. zmiana przedmiotu umowy leasingu, zmiana strony umowy (np. cesja leasingu). Zwracamy tutaj uwagę na słowo „na przykład”, które nie wyklucza pozostałych zmian.

Podsumowanie

Przedsiębiorca, którego dotyczy wyżej opisana sytuacja przed podjęciem decyzji musi przeanalizować swój indywidualny przypadek. Należy wziąć pod uwagę ilość rat, które pozostały do końca umowy leasingu, wysokość rat, aktualną kondycję płynności finansowej i wartość miesięcznego pomniejszenia podatku.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej nowej zakładki FAQs – baza wiedzy WARIDO, w której odpowiadamy na najczęściej zadawane nam pytania podatkowe (i nie tylko) w ostatnim czasie.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button