Czy warto skorzystać z zawieszenia lub umorzenia rat leasingowych?

Czy warto skorzystać z zawieszenia lub umorzenia rat leasingowych

W związku z koronawirusem można wnioskować o zawieszenie lub odroczenie rat leasingowych. Czy jednak we wszystkich przypadkach jest to korzyść uzasadniona ekonomicznie? Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą zawieszenie rat leasingowych?

Czy warto skorzystać z zawieszenia rat leasingowych?

Od 1 stycznia 2019 obowiązuje limit 150000 zł brutto co do wartości samochodu posiadanego w leasingu operacyjnym przez firmę. Dotyczy to samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 nowelizacji z 23 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2159) dla umów leasingu, które zostały zmienione lub odnowione po dniu 31 grudnia 2018 roku należy stosować nowe przepisy. Oznacza to niekorzystne skutki podatkowe dla firm, które wzięły samochód w leasingu przed 1 stycznia 2019 roku, a jego wartość przekraczała 150000 zł brutto. Dlaczego?

Leasing samochodu o wartości powyżej 150 tys. zł a zawieszenie lub odroczenie rat leasingowych

Firmy, które wzięły samochód w leasing przed 1 stycznia 2019 roku a którego wartość przekracza 150000 zł brutto, czyli 134529 zł netto mają prawo do korzystania z wyższych kosztów podatkowych, przysługujących im na podstawie starych przepisów z 2018 r.

Urząd skarbowy dotychczas zmianę harmonogramu spłat rat leasingowych traktuje jako istotną zmianę umowy – z tego względu firmy, które zgodzą się na propozycję firm leasingowych polegającą na odroczeniu lub umorzeniu rat leasingowych w danym okresie utracą prawo do korzystania z wyższych kosztów podatkowych.

Sytuacja ta dotyczy wyłącznie firm, których leasingowany samochód przekraczał wartość 134529 zł netto i które podpisały umowę przed 1 stycznia 2019 roku.

Nie dotyczy to leasingowanych maszyn i urządzeń.

Leasing samochodu o wartości poniżej 150 tys. zł a zawieszenie lub odroczenie rat leasingowych

Firmy, które podpisały umowy leasingu lub umowy najmu przed 1 stycznia 2019 roku na samochody, których wartość netto nie przekracza 134529 zł netto mogą ze spokojem korzystać z zawieszenia rat – nie rodzi to negatywnych skutków podatkowych.

Jak potraktuje sprawę urząd skarbowy?

Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzeczenia Krajowej Izby Skarbowej zmiana harmonogramu spłat rat leasingowych jest istotną zmianą umowy. Jeśli więc linia orzecznicza nie ulegnie zmianie to przedsiębiorcy, którzy skorzystają z odroczenia lub umorzenia rat leasingowych utracą prawo do zaliczania tych rat w koszty na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2018 roku.

Co na to minister finansów?

Minister finansów w objaśnieniach nie wskazał jak należy interpretować przepisy w tej sprawie, a jedynie poinformował, że istotną zmianą umowy będzie np. zmiana przedmiotu umowy leasingu, zmiana strony umowy (np. cesja leasingu). Zwracamy tutaj uwagę na słowo “na przykład”, które nie wyklucza pozostałych zmian.

Podsumowanie

Przedsiębiorca, którego dotyczy wyżej opisana sytuacja przed podjęciem decyzji musi przeanalizować swój indywidualny przypadek. Należy wziąć pod uwagę ilość rat, które pozostały do końca umowy leasingu, wysokość rat, aktualną kondycję płynności finansowej i wartość miesięcznego pomniejszenia podatku.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej nowej zakładki FAQs – baza wiedzy WARIDO, w której odpowiadamy na najczęściej zadawane nam pytania podatkowe (i nie tylko) w ostatnim czasie.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej