Gdzie zgłosić spółkę z o.o. po jej założeniu?

gdzie zgłosić spółkę z o.o. po jej założeniu - biuro rachunkowe

Po zarejestrowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w KRS musimy dokonać jej zgłoszenia w urzędzie skarbowym,  Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), a także, jeśli powstaje taki obowiązek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Odpowiadamy więc na pytanie – Jak, kiedy i gdzie zgłosić założoną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zgłoszenie spółki do Zakładu Ubezpieczeń społecznych (ZUS)

Jeśli spółka będzie zatrudniała pracowników lub jeśli na podstawie innych przepisów powstał obowiązek jej rejestracji w ZUS to po założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy ją zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w terminie do 7 dni od daty wpisu do KRS.

Jeśli spółka nie ma obowiązku rejestracji w ZUS to dane spółki zostaną przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bezpośrednio z urzędu skarbowego.

Zgłoszenie spółki z o.o. do urzędu skarbowego

Po zgłoszeniu spółki w ZUS należy także zgłosić ją do urzędu skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W tym celu powinniśmy złożyć lub wysłać formularz NIP-8 do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 21 dni od dnia wpisania spółki do KRS.

Po zarejestrowaniu spółki w KRS, urząd skarbowy i GUS zostanie automatycznie powiadomiony o jej wpisaniu, więc jeśli nie wywiążemy się z powyższego obowiązku to otrzymamy wezwanie do złożenia brakujących dokumentów.

Zgłoszenie spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)

Zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. 2019 r. poz. 1115, z późn. zm.) do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych muszą się zgłosić m.in. wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawną. Szczegółowy zakres tego rejestru opisaliśmy w naszym artykule “Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych”.

Na zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do CRBR mamy 7 dni od dnia wpisania nowo założonej spółki do KRS. W zgłoszeniu powinniśmy zostać podane dane aktualne na dzień wpisu do KRS. Rejestracji może dokonać tylko osoba uprawniona do reprezentacji zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami odnośnie reprezentacji.

Wpisu do CRBR dokonujemy na rządowym portalu podatkowym.

Jeśli nie zgłosimy spółki do CRBR w wyznaczonym terminie, to może zostać nam naliczona kara, w wysokości do 1 mln zł.

Wypełnienie wniosków założonej spółki z o.o.

Zachęcamy by zlecić wypełnienie wniosków do biura rachunkowego, ponieważ pozwoli nam to na uniknięcie popełnienia błędu, co mogłoby skutkować konsekwencjami prawnymi.
Nasze biuro rachunkowe w ramach współpracy w zakresie usług księgowych i kadrowo-płacowych może przygotować wszystkie dokumenty bez naliczania dodatkowych opłat.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Spis treści

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej