fbpx

Co powinien zawierać plan przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

co-powinien-zawierac-plan-przeksztalcenia-jednoosobowej-dzialalnosci-gospodarczej-w-spolke-z-o-o

SPIS TREŚCI

Aktualizacja treści z dnia 28.12.2023 r.

Plan przekształcenia jest pierwszą czynnością, którą należy wykonać w momencie, gdy zdecydujemy się na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. ów plan przekształcenia musi być napisany w formie aktu notarialnego. 

Co powinno znajdować się w planie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

W planie przekształcenia powinna znajdować się informacja o wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy na określony dzień w miesiącu, który poprzedzał sporządzenie planu przekształcenia.

Należy, także dołączyć:
– projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy,
– projekt aktu założycielskiego lub statutu,
– sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień poprzedzający, sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy,
– wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego.

Następnie należy potwierdzić notarialnie ten plan przekształcenia. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do odpowiedniego sądu, by ten wyznaczył biegłego rewidenta. Koszt tego wniosku wynosi 300 PLN. Wyznaczony biegły w ciągu 2 miesięcy przeprowadzi badanie przedstawionego mu planu przekształcenia.

ZOBACZ TEŻ:

Przykładowy plan przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Wartość bilansowa majątku przedsiębiorcy na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosi 250 000 PLN (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych). Koszt wniosku o wyznaczenie biegłego rewidenta wynosi obecnie 500 PLN.

PLAN PRZEKSZTAŁCENIA JEDNOOSBOWEJ DZIAŁANOŚCI GOSPODARCZEJ W SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

§ 1.

Ja Andrzej Nowak (zwany dalej przedsiębiorcą przekształcanym) oświadam, że prowadzę działalność gospodarczą pod firmą „Drewniane Kapliczki Andrzej Nowak” z siedzibą w Mielcu (39-300) przy ul. Powstańców Warszawy 120, NIP 123-456-78-91, REGON 582626893. Andrzej Nowak oświadcza, że ma zamiar przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadzić działalność pod firmą „Drewniane kapliczki sp. z o. o.”, zwaną dalej spółką przekształcaną.

§ 2.

Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z przepisami art. 5841-58413 Kodeksu Spółek Handlowych obowiązującymi w 2023 roku.

§ 3.

Wartość bilansowa majątku przedsiębiorcy przekształcanego na dzień 31 grudnia 2022 r. wynosi 200 000 PLN (dwieście tysięcy złotych).

§ 4.

Kapitał zakładowy spółki przekształcanej będzie wynosił 5 000 zł (pięć tysięcy złotych) i będzie się dzielił na 100 równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej po 50 zł każdy.

Załączniki do planu przekształcenia:

  1. projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy przekształcanego;
  2. projekt aktu założycielskiego spółki przekształcanej;
  3. wycena składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego na dzień 31 grudnia 2022 r.;
  4. sprawozdanie finansowe przedsiębiorcy przekształcanego na dzień 31 grudnia 2022 r.


Oferta Warido

Aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami oraz optymalizację kosztów, pracodawcy powinni skorzystać z profesjonalnych usług biura rachunkowego. Nasze usługi obejmują kompleksową analizę i dostosowanie systemów płacowych do nowych realiów.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami. 

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.