fbpx

Opodatkowanie spółek jawnych podatkiem CIT

opodatkowanie spółek jawnych podatkiem CIT

W ostatnim czasie głośno jest na temat projektu przepisów wprowadzających podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych, ze względu, jak czytamy, na ich “agresywny charakter optymalizacji podatkowych”. Nikt jednak nie wspomina o spółkach jawnych, których te przepisy również mogą dotyczyć i wówczas zostaną one opodatkowane podatkiem CIT. Kiedy spółka jawna może zostać opodatkowana podatkiem CIT? Co zadecyduje o opodatkowaniu spółek jawnych?

Spółki jawne – ryzyko opodatkowania podatkiem CIT

Jeśli spółka jawna, której udziałowcami są nie tylko osoby fizyczne, a również osoby prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) nie poinformuje urzędu skarbowego o tym fakcie przed upływem roku obrotowego to zapłaci podatek CIT. Urząd skarbowy chce wiedzieć, kim są wspólnicy oraz kto pośrednio osiąga dochody z danej spółki. Przekazana informacja do urzędu skarbowego powinna zawierać m.in. dane adresowe oraz wielkość prawa do udziału w zysku spółki jawnej.

Do którego urzędu skarbowego należy złożyć informację o wspólnikach spółki jawnej?

Jeśli przepisy wejdą w życie w takiej formie, w jakiej są obecnie przygotowywane to informację będzie należało złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby spółki jawnej.

Ponadto informacja będzie musiała trafić do urzędów skarbowych właściwych dla wspólników danej spółki jawnej.

Do kiedy należy złożyć informację o wspólnikach spółki jawnej, by nie płacić podatku CIT?

Projekt ustawy przewiduje ostateczny termin na 31 stycznia 2021 roku. Termin ten dotyczy spółek, których roku obrotowy kończy się 31 grudnia 2020 roku.

Co w sytuacji, gdy informacja zostanie dostarczona po terminie?

W projekcie odpowiedź na to pytanie nie została udzielona, jednak z pozostałych przepisów wynika, że jeśli informacja zostanie złożona w skarbówce po terminie to spółka jawna już do końca swojej egzystencji będzie podatnikiem CIT. Jedynym wyjściem będzie jej likwidacja.

Podsumowanie

Naszym zdaniem spółki jawne zostaną przez polskie prawo zbyt surowo potraktowane i bezpodstawnie podejrzane o oszustwa. Urząd skarbowy doskonale wie, z jakich źródeł polskie spółki prawa handlowego czerpią zyski i takie dodatkowy obowiązek dla spółek jawnych jest zbędny.

Ponadto zgodnie z art. 306d Ordynacji Podatkowej urząd skarbowy nie może żądać danych, które już posiada. Jak doskonale wiadomo do tych danych skarbówka już ma dostęp, więc jest to sprzeczne z aktualnie obowiązującym prawem.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w zmieniających się przepisach!

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

jak-skutecznie-ujac-wynagrodzenie-w-kpir

Jak skutecznie ująć wynagrodzenie w KPiR?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, kiedy i jak ująć wynagrodzenia pracowników w KPiR? Dowiedz się, jakie są zasady księgowania wynagrodzeń zależnie od rodzaju umowy i terminów wypłat. Odkryj, jak terminowość, nowoczesne systemy księgowe oraz automatyzacja mogą wpłynąć na płynność finansową Twojej firmy i jakość prowadzonej księgowości. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

Czytaj więcej »
usluga-magazynowania-w-zagranicznym-magazynie-na-gruncie-VAT

Usługa magazynowania w zagranicznym magazynie na gruncie VAT

W jaki sposób skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe na konkurencyjnym rynku? Odkryj najważniejsze strategie, które pomogą przyciągnąć klientów i zbudować trwałe relacje. Dowiedz się, jak inwestycje w nowoczesne technologie, personalizacja usług i kompleksowa oferta mogą przyczynić się do sukcesu Twojego biura rachunkowego. Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe rozwiązania!

Czytaj więcej »
Jak skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe

Jak skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe?

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku usług księgowych ważne jest, aby znaleźć skuteczne sposoby na wyróżnienie swojego biura rachunkowego. Zapewniając unikalne wartości i innowacyjne rozwiązania, możesz przyciągnąć większą liczbę klientów i zbudować trwałe relacje. Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe strategie, które mogą pomóc Twojej firmie zdobyć przewagę!

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.