Przekształcenie formy prowadzonej działalności

Przekształcenie formy prowadzonej działalności Wodzisław Rybnik Żory

Konsultacje w sprawie podatkowej części Polskiego Ładu powoli dobiegają końca – wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że Polski Ład pojawi się na obradach rządu już w drugim tygodniu września. Osoby prowadzące działalność odczują duże zmiany, w następstwie czego nasuwają się przemyślenia związane z przekształceniem formy prowadzonej działalności i jak tego dokonać.

Przekształcenie formy prowadzonej działalności – czy to możliwe? 

Przekształcenie prawne są przewidziane w Kodeksie spółek handlowych. Przekształcenie formy prowadzonej działalności to płynna zmiana formy prawnej dotychczasowej działalności gospodarczej, bez konieczności jej likwidacji.

Przedsiębiorcy decydują się na przekształcenie z głównie z powodów związanych z rozwojem działalności lub kwestii finansowych, by np. zoptymalizować prowadzoną działalność. 

Nie każdą formę prawną można swobodnie przekształcić w inną. Nie może zostać przekształcona spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.

Dopuszczalne są przekształcenia: 

 • spółki osobowej w spółkę kapitałową, 
 • spółki kapitałowej w spółkę osobową, 
 • spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, 
 • spółki osobowej w inną spółkę osobową. 

Z czym wiąże się przekształcenie formy prowadzonej działalności?

Przekształcenie jest dopuszczone przez prawo i może nastąpić na każdym etapie prowadzenia własnego biznesu. Ustawodawca nie uwzględnia w tej kwestii zakresu czasowego, zatem przekształcenie może nastąpić na każdym etapie prowadzenia własnego biznesu, nawet po miesiącu prowadzenia własnego biznesu. Z kolei, podstawową zasadą jaka rządzi procesem przekształcenia jest zasada kontynuacji. Wynika z niej, że:  

 • przekształconej spółce przysługują te same prawa i obowiązki, dzięki czemu jest możliwa płynna kontynuacja działalności bez konieczności aneksowania zawartych umów; 
 • przekształcona spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały jej przyznane przed przekształceniem (chyba że ustawa lub wydana decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej); 
 • wspólnicy przekształcanej spółki stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.  

Jak przebiega przekształcenie formy prowadzonej działalności? 

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych przedsiębiorca w celu przekształcenia musi spełnić konkretne wymogi. Kluczowe etapy procesu przekształcenia obejmują:  

 • przygotowanie planu przekształcenia wraz z załącznikami   
 • zgłoszenie planu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego  
 • złożenie wniosku o wyznaczenie biegłego do zbadania planu przekształcenia – ten obowiązek dotyczy przekształcenia formy prawnej w spółkę akcyjną oraz przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą planującego przekształcić tę działalność w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną  
 • podwójne zawiadomienie wspólników spółki o przekształceniu  
 • zawiadomienie pracowników o przejściu zakładu pracy,  
 • podjęcie uchwały o przekształceniu spółki  
 • złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego o rejestrację przekształcenia spółki  
 • rejestrację przekształcenia w KRS.  

Przekształcenie formy prowadzonej działalności – jak tego dokonać? 

Przekształcenie jest procesem złożonym, wymaga także indywidualnej analizy sytuacji gospodarczej i finansowej przedsiębiorstwa. Wszystkie powyższe czynności wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy prawnej oraz podatkowej, proces ten warto powierzyć doświadczonym specjalistom. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat przekształcenia – zapraszamy do kontaktu. Wyjaśnimy i przeprowadzimy przez cały proces przekształcenia, tak aby Państwa firma mogła swobodnie działać. 

Indywidualną wycenę naszych usług można uzyskać wypełniając krótki i prosty formularz wyceny znajdujący się w zakładce “Wycena usług“. Zapraszamy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej