Nabycie sprawdzające od 2022

nabycie sprawdzające

Projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym zawiera rozwiązanie, które nie spodoba się przedsiębiorcom. Chodzi o nabycie sprawdzające i specjalny fundusz, który zostanie utworzony dla urzędników skarbówki.

Czym będzie nabycie sprawdzające?

Nabycie sprawdzające ma być definiowane jako nabycie towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzonego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, w zakresie:

• ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej,
• wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.

Urzędnik skarbowy lub funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej przyjdzie do sklepu lub punktu usługowego i kupując jakikolwiek towar lub usługę sprawdzi, czy sprzedaż będzie zarejestrowana na kasie fiskalnej i czy zostanie wydany paragon.
Do dokonania nabycia sprawdzającego upoważniony będzie:

• funkcjonariusz pełniący służbę w urzędzie celno-skarbowym,
• osoby zatrudnione w Krajowej Administracji Skarbowej.

Kto może być sprawdzony poprzez nabycie sprawdzające?

Sprawdzanym jest:

• podatnik dokonujący sprzedaży towarów i usług, u którego jest dokonywane nabycie sprawdzające,
• osoba dokonująca w imieniu i na rzecz podatnika sprzedaży towarów lub usług.

Osobie sprawdzającej ma przysługiwać uprawnienie do legitymowania lub ustalania w inny sposób tożsamości sprawdzanych.
Sprawdzający ma obowiązek:

• okazać legitymację służbową,
• poinformować sprawdzanego o dokonaniu nabycia sprawdzającego,
• pouczyć sprawdzającego o jego prawach i obowiązkach.

Zwrot towaru i paragonu – nabycie sprawdzające

Zakupiony towar podczas nabycia sprawdzającego będzie zwracany razem z paragonem fiskalnym, a obowiązkiem sprawdzonego będzie jego przyjęcie oraz zwrócenie zapłaty za towar.
Towar, którego rodzaj lub inne właściwości nie będą pozwalały na jego zwrot, za zgodą sprawdzanego będzie pozostawiony w miejscu jego nabycia.

Sprzedaż usług a nabycie sprawdzające

Usługa wykonana w toku nabycia sprawdzającego nie będzie podlegać zwrotowi, ponieważ jest to zwyczajnie niemożliwe. Jeśli usługa, za którą sprawdzający zapłacił nie została wykonana, sprawdzany będzie miał obowiązek zwrócić otrzymaną zapłatę.
Do każdego nabycia sprawdzającego będzie sporządzana notatka oraz protokół w dwóch egzemplarzach, z których jeden musi otrzymać sprawdzany.
Zastosowanie nabycia sprawdzającego nie będzie wykluczało kontroli celno-skarbowej lub kontroli podatkowej.
Ciekawe jest również to, że wydatki ponoszone przez pracowników i funkcjonariuszy KAS na nabycie sprawdzające będą pokrywane ze specjalnie utworzonego funduszu nabycia sprawdzającego. Oczywiście środki na ten fundusz będą pochodziły z budżetu państwa. Towary, które zostaną zakupione w toku nabycia sprawdzającego, a nie zostaną zwrócone sprawdzanemu również przejdą na własność Skarbu Państwa.
Może się okazać również, że pracownicy fiskusa nie zapłacą od darmowych usług (np. fryzjerskich, kosmetycznych, hotelowych, informatycznych) podatku.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »