Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku

Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej 2022

Propozycje Polskiego Ładu zmieniają wysokość składki zdrowotnej, sposób jej naliczania tym samym pozbawiając wszystkich prawa do jej odliczenia od podatku. Co się zmieni?

Pozbawienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dotyczy zarówno osób zatrudnionych na umowie o pracę jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. To znacząca zmiana na niekorzyść. Choć stopa procentowa pozostaje na poziomie 9%, w praktyce zmianę sposobu kalkulacji składki zdrowotnej można zrównać z podniesieniem stawek opodatkowania PIT o 7,75%.

Prowadzenie jednoosobowej działalności na podatku liniowym, który wynosi 19%, po zmianach wzrośnie do 28%.

Dla osób, które rozliczają się podatkiem od przychodów ewidencjonowanych inaczej będzie liczona składka zdrowotna. Podstawą do wyliczenia składki będzie przychód pomniejszony o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a stawka będzie równa 1/3 stawki ryczałtu, płaconego przez podatnika.

Jak będzie rozliczana składka zrotowna w 2022 roku?

Składkę zdrowotną trzeba będzie płacić w trakcie roku od dochodu ustalonego narastająco jako różnica między przychodem a kosztami uzyskania przychodów. Podstawa wymiaru składki nie będzie mogła być niższa od minimalnego wynagrodzenia.

Rozliczenie składki będzie następować po zakończeniu roku. Ubezpieczonemu będzie przysługiwał zwrot różnicy (za pomocą wniosku), jeśli suma wypłaconych składek za poszczególne miesiące roku nie będzie wyższa od rocznej składki ustalonej od rocznej podstawy.

Konsekwencje zmiany sposobu naliczania składki zdrowotnej od 2022 roku

Zmiany doprowadzą do ucieczki dobrze zarabiających specjalistów. Myślą oni bowiem o zmianie rezydencji podatkowej np. na cypryjską, gdzie obowiązuje podatek 12,5%. Ministerstwo jednak będzie próbowało zabezpieczyć się przed ucieczką podatników do innych krajów wprowadzając rozszerzoną rezydencję podatkową.

Weszła jeszcze nowa propozycja by członkowie zarządów spółek i fundacji płacili składkę zdrowotną. Będzie to 9% od wynagrodzenia członka zarządu.

Dla grupy opodatkowanej kartą podatkową, czyli taksówkarzy, hotelarzy, fryzjerów, kosmetyczki czy budowlańców ustalona została składka zdrowotna na poziomie 9% od średniego wynagrodzenia beż możliwości odliczenia od podatku

Jakie będą skutki tych zmian dla pracowników?

Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej wpłynie na wynagrodzenia netto pracowników. Niektórym zostanie podwyższony próg podatkowy z 85 528 zł do 120 000 zł, a osoby, których przychód będzie wynosił ze stosunku pracy do kwoty 133 692 zł w skali roku wprowadzona zostanie ulga dla klasy średniej.

Osoby, które zarabiają brutto do 8,5 tyś zł. miesięcznie nie odczują tak bardzo zmian, natomiast ci, którzy będą zarabiać powyżej 11 tyś. zł. brutto miesięcznie strata w wypłacie będzie bardziej odczuwalna. Im wyższy poziom wynagrodzeń, tym strata w wypłacie netto będzie większa.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej