Na fali zmian jakie zapowiada wejście w życie Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców interesuje się zagadnieniem przekształcenia, związanym ze zmianą formy prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej w formę spółki prawa handlowego.
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najchętniej wybieraną formą na początku prowadzenia działalności, ale posiada wiele mankamentów, które uwidaczniają się wraz z jej rozwojem. Jedną z możliwości jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o. Dowiedz się, co należy o tym wiedzieć i jak to zrobić krok po kroku.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są korzyści?
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.ma wiele zalet, dzięki którym przedsiębiorcy decydują się na zmianę dotychczasowej formy prawnej firmy.
- Ograniczenia odpowiedzialności majątkiem osobistym
Zmiana jednej formy na drugą w głównej mierze dotyczy zobowiązań zaciągniętych w ramach działalności. W JDG osoba fizyczna odpowiada za nie całym swoim majątkiem osobistym. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podmiotem prawa, który sam ponosi ryzyko prowadzonej przez siebie działalności, czyli to spółka samodzielnie odpowiada za zaciągnięte zobowiązania (odrębną kwestią jest odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.).
W tym miejscu należy dodać, że przekształcenie działalności nie zwalnia z zobowiązań zaciągniętych przed przekształceniem firmy. Za zobowiązania zaciągnięte jako JDG odpowiada się solidarnie ze spółką, przez okres 3 lat od dnia przekształcenia.
- Sukcesja prawna
Zapis ten pozwala na kontynuację praw i obowiązków nowej spółce przekształconej z jednoosobowej działalności gospodarczej. Zatem na spółkę z o.o. przechodzą więc wszelkie umowy, uzyskane koncesje, zezwolenia i ulgi, które zawarte zostały jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (o ile decyzja w tej sprawie nie postanowiła inaczej).
- Ciągłość
Przekształcenie działalności nie wiąże się ze zmianą nazwy firmy, pozostaje ona ta sama, jedynie należy dodać do niej skrót sp. z o.o.
- Perspektywy rozwoju
Poprzez przyjęcie wspólników oraz wniesienie przez nich wkładów do spółki, a w związku z tym pozyskanie kapitału pozwalającego na rozwój i innowacje.
- Dziedziczenie
W przypadku śmierci członka zarządu spadkobiercy mogą kontynuować działalność spółki, a firma może działać bez przerwy. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. usprawnia proces sukcesji.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są wymogi?
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczą w sp. z o.o. może zostać dokonane po spełnieniu konkretnych wymogów opisanych Kodeksem spółek handlowych. Obejmują one:
- sporządzenie planu przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
- złożenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
- powołanie członków organów spółki przekształconej;
- zawarcie umowy spółki albo podpisanie statutu spółki przekształconej;
- dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wyżej wymienione czynności wymagają wiążą się oczywiście z kosztami, ale przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prawnego oraz podatkowego. W procesie przekształcenia zalecane jest więc skorzystanie z pomocy doświadczonych ekspertów.
Jeśli nasz artykuł o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę jest dla Ciebie przydatny i myślisz o przekształceniu działalności gospodarczej lub masz dodatkowe pytania np. związane z opinią biegłego sądowego, to zapraszamy do kontaktu.
Czytaj też:
Czy warto założyć spółkę z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. w urzędzie skarbowym
Pokrycie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Jak podzielić udziały w spółce z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. do VAT – zgłoszenie VAT-R
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.