Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

jak przebiega proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.

Na fali zmian jakie zapowiada wejście w życie Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców interesuje się zagadnieniem przekształcenia, związanym ze zmianą formy prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej w formę spółki prawa handlowego

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najchętniej wybieraną formą na początku prowadzenia działalności, ale posiada wiele mankamentów, które uwidaczniają się wraz z jej rozwojem. Jedną z możliwości jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o. Dowiedz się, co należy o tym wiedzieć i jak to zrobić krok po kroku. 

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są korzyści?


Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.ma wiele zalet, dzięki którym przedsiębiorcy decydują się na zmianę dotychczasowej formy prawnej firmy.

  • Ograniczenia odpowiedzialności majątkiem osobistym 

Zmiana jednej formy na drugą w głównej mierze dotyczy zobowiązań zaciągniętych w ramach działalności. W JDG osoba fizyczna odpowiada za nie całym swoim majątkiem osobistym. Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podmiotem prawa, który sam ponosi ryzyko prowadzonej przez siebie działalności, czyli to spółka samodzielnie odpowiada za zaciągnięte zobowiązania (odrębną kwestią jest odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.). 

W tym miejscu należy dodać, że przekształcenie działalności nie zwalnia z zobowiązań zaciągniętych przed przekształceniem firmy. Za zobowiązania zaciągnięte jako JDG odpowiada się solidarnie ze spółką, przez okres 3 lat od dnia przekształcenia. 

  • Sukcesja prawna 

Zapis ten pozwala na kontynuację praw i obowiązków nowej spółce przekształconej z jednoosobowej działalności gospodarczej.  Zatem na spółkę z o.o. przechodzą więc wszelkie umowy, uzyskane koncesje, zezwolenia i ulgi, które zawarte zostały jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (o ile decyzja w tej sprawie nie postanowiła inaczej). 

  • Ciągłość

Przekształcenie działalności nie wiąże się ze zmianą nazwy firmy, pozostaje ona ta sama, jedynie należy dodać do niej skrót sp. z o.o. 

  • Perspektywy rozwoju 

Poprzez przyjęcie wspólników oraz wniesienie przez nich wkładów do spółki, a w związku z tym pozyskanie kapitału pozwalającego na rozwój i innowacje.  

  • Dziedziczenie

W przypadku śmierci członka zarządu spadkobiercy mogą kontynuować działalność spółki, a firma może działać bez przerwy. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. usprawnia proces sukcesji. 

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – jakie są wymogi?


Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczą w sp. z o.o. może zostać dokonane po spełnieniu konkretnych wymogów opisanych Kodeksem spółek handlowych. Obejmują one: 

  • sporządzenie planu przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta; 
  • złożenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy; 
  • powołanie członków organów spółki przekształconej; 
  • zawarcie umowy spółki albo podpisanie statutu spółki przekształconej; 
  • dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Wyżej wymienione czynności wymagają wiążą się oczywiście z kosztami, ale przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia prawnego oraz podatkowego. W procesie przekształcenia zalecane jest więc skorzystanie z pomocy doświadczonych ekspertów.

Jeśli nasz artykuł o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę jest dla Ciebie przydatny i myślisz o przekształceniu działalności gospodarczej lub masz dodatkowe pytania np. związane z opinią biegłego sądowego, to zapraszamy do kontaktu. 

Czytaj też:
Czy warto założyć spółkę z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. w urzędzie skarbowym
Pokrycie kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Jak podzielić udziały w spółce z o.o.?
Rejestracja spółki z o.o. do VAT – zgłoszenie VAT-R

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcow

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
kryteria-i- warunki-przyznawania-emerytury-pomostowej

Kryteria i warunki przyznawania emerytury pomostowej

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »
roczne-rozliczenie-skladki-zdrowotnej-za-2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023

Należna składka za ubezpieczenie zdrowotne za 2023 może być niższa lub wyższa od zapłaconej. W związku z tym niemal każdy przedsiębiorca musi zrobić roczne rozliczenie składki zdrowotnej do wykazania ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się, jak je wykonać i kiedy mija termin.

Czytaj więcej »
najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.