Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu pracownika na umowę o pracę?

Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu pracownika na umowę o pracę

Pracodawca zatrudniając osobę do wykonywania danych czynności na wyznaczonym stanowisku powinien zwrócić uwagę na szereg elementów, dzięki którym zabezpieczy swoje interesy w odniesieniu do zatrudnianego pracownika. Odpowiadamy więc na pytanie: Na co zwrócić uwagę podczas zatrudniania pracownika? Zatrudnianie na umowę o pracę – o jakie dokumenty warto poprosić pracownika?

Na czym polega umowa lojalnościowa?

Umowa lojalnościowa to dokument, który jest podpisywany pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Zawiera ona informacje dotyczące zakazu podejmowania pracy w konkurencji lub zwrotów kosztów szkolenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika przed wyznaczonym okresem.

Podpisanie takiej umowy zabezpiecza pracodawcę przed nieuczciwym pracownikiem, który po zatrudnieniu i poznaniu know-how firmy lub produkcji, chciałby zdobytą wiedzę w firmie wykorzystać poza nią do celów osobistych. Umowa lojalnościowa określa zakaz konkurencji, czas przez jaki umowa będzie obowiązywała, kwotę odszkodowania oraz ewentualną karę umowną.

Zaświadczenie o niekaralności (KRK)

W przypadku zatrudniania pracownika na niektóre stanowiska pracy, pracodawca powinien poprosić pracownika o przedstawienie zaświadczenia o niekaralności (KRK).

Kodeks pracy dokładnie określa o jakie dane osobowe może prosić pracodawca pracownika. W przypadku wymagania przez przyszłego pracodawcę większej ilości danych niż przewiduje to kodeks pracy (artykuł 221), pracodawca może podlegać karze.

Nie każdy pracodawca może prosić pracownika o przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym precyzuje, którzy pracodawcy mogą uzyskać zaświadczenie o niekaralności od przyszłych pracowników.

Zaświadczenie o niekaralności jest wymagane np. w przypadku policjantów, nauczycieli lub sędzi.

Jakie dokumenty powinien nam przedstawić nowo zatrudniony pracownik?

Nowo zatrudniony pracownik powinien przedstawić pracodawcy świadectwa pracy oraz dyplomy ukończenia uczelni, w celu wyliczenia przez pracodawcę pracownikowi przysługującemu mu wymiaru urlopu.

Ostatnie świadectwo pracy pracownika jest też niezbędne w celu uzyskania informacji przez pracodawcę o liczbie dni choroby, za które zatrudniony otrzymał wynagrodzenie chorobowe będąc zatrudnionym u poprzedniego pracodawcy w tym samym roku, by wiedzieć, kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Przy zatrudnianiu pracownika istotne jest dopatrzenie wielu elementów, które są regulowane przez przepisy, warto więc pewne kwestie kadrowe przekierować na osoby kompetentne w tym zakresie.

Zachęcamy do współpracy z naszym działem kadrowym, gdzie pomożemy Państwu w dopełnieniu formalności związanych z zatrudnieniem pracowników.

Czytaj też:
Zatrudnienie ucznia / osoby poniżej 26 roku życia
Dokumenty potrzebne do umowy o pracę
Jak rozwiązać umowę o pracę?
Jaka umowa o pracę jest najlepsza?

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej