Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu pracownika na umowę o pracę?

Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu pracownika na umowę o pracę

Pracodawca zatrudniając osobę do wykonywania danych czynności na wyznaczonym stanowisku powinien zwrócić uwagę na szereg elementów, dzięki którym zabezpieczy swoje interesy w odniesieniu do zatrudnianego pracownika. Odpowiadamy więc na pytanie: Na co zwrócić uwagę podczas zatrudniania pracownika? Zatrudnianie na umowę o pracę – o jakie dokumenty warto poprosić pracownika?

Na czym polega umowa lojalnościowa?

Umowa lojalnościowa to dokument, który jest podpisywany pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Zawiera ona informacje dotyczące zakazu podejmowania pracy w konkurencji lub zwrotów kosztów szkolenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika przed wyznaczonym okresem.

Podpisanie takiej umowy zabezpiecza pracodawcę przed nieuczciwym pracownikiem, który po zatrudnieniu i poznaniu know-how firmy lub produkcji, chciałby zdobytą wiedzę w firmie wykorzystać poza nią do celów osobistych. Umowa lojalnościowa określa zakaz konkurencji, czas przez jaki umowa będzie obowiązywała, kwotę odszkodowania oraz ewentualną karę umowną.

Zaświadczenie o niekaralności (KRK)

W przypadku zatrudniania pracownika na niektóre stanowiska pracy, pracodawca powinien poprosić pracownika o przedstawienie zaświadczenia o niekaralności (KRK).

Kodeks pracy dokładnie określa o jakie dane osobowe może prosić pracodawca pracownika. W przypadku wymagania przez przyszłego pracodawcę większej ilości danych niż przewiduje to kodeks pracy (artykuł 221), pracodawca może podlegać karze.

Nie każdy pracodawca może prosić pracownika o przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym precyzuje, którzy pracodawcy mogą uzyskać zaświadczenie o niekaralności od przyszłych pracowników.

Zaświadczenie o niekaralności jest wymagane np. w przypadku policjantów, nauczycieli lub sędzi.

Jakie dokumenty powinien nam przedstawić nowo zatrudniony pracownik?

Nowo zatrudniony pracownik powinien przedstawić pracodawcy świadectwa pracy oraz dyplomy ukończenia uczelni, w celu wyliczenia przez pracodawcę pracownikowi przysługującemu mu wymiaru urlopu.

Ostatnie świadectwo pracy pracownika jest też niezbędne w celu uzyskania informacji przez pracodawcę o liczbie dni choroby, za które zatrudniony otrzymał wynagrodzenie chorobowe będąc zatrudnionym u poprzedniego pracodawcy w tym samym roku, by wiedzieć, kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Przy zatrudnianiu pracownika istotne jest dopatrzenie wielu elementów, które są regulowane przez przepisy, warto więc pewne kwestie kadrowe przekierować na osoby kompetentne w tym zakresie.

Zachęcamy do współpracy z naszym działem kadrowym, gdzie pomożemy Państwu w dopełnieniu formalności związanych z zatrudnieniem pracowników.

Czytaj też:
Zatrudnienie ucznia / osoby poniżej 26 roku życia
Dokumenty potrzebne do umowy o pracę
Jak rozwiązać umowę o pracę?
Jaka umowa o pracę jest najlepsza?

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej