Kto odpowiada za księgowość firmy?

Kto odpowiada za księgowość firmy

Za księgowość w firmie odpowiada właściciel firmy. Niezależnie czy zatrudnia on księgową, posiada umowę z biurem rachunkowym czy prowadzi księgowość samodzielnie. Jak zapobiegać konsekwencjom związanym z niepoprawnym prowadzeniem księgowości?

Kiedy, jako prezes firmy, odpowiadamy za błędy w naszych księgach rachunkowych?

W przypadku, gdy błędy w prowadzeniu księgowości nastąpią z naszej winy (zarządu), wtedy ponosimy konsekwencje zarówno prawne jak i finansowe. Natomiast, gdy błędy wystąpią poprzez niedopatrzenie pracowników zatrudnionego przez nas biura rachunkowego nie musimy obawiać się o konsekwencje prawne. Biuro rachunkowe podpisując z nami umowę deklaruje się prowadzić naszą księgowość w sposób rzetelny oraz bezbłędny. Dlatego, jeśli wystąpią błędy w prowadzeniu księgowości możemy domagać się odszkodowania. Każde biuro rachunkowe jest zobligowane do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia cywilnego, dlatego nie musimy obawiać się o wypłatę roszczeń.

Jak zapobiegać konsekwencjom nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Zachęcamy, by w swojej firmie wyrywkowo dokonywać audytów finansowych. Taka praktyka może pomóc w znalezieniu błędów w naszych księgach rachunkowych zanim będzie za późno. Pozwoli nam to zabezpieczyć się przed potencjalnymi konsekwencjami.
Podczas audytów finansowych okazuję się często, że zatrudniane przez nas biuro rachunkowe nie prowadzi wcale naszej księgowości lub prowadzi ją niepoprawnie. Należy wówczas zdecydować się na usługę rekonstrukcji ksiąg rachunkowych. Jest to usługa polegająca na ponownym wykonaniu usług księgowych za okres, w którym księgowość w naszej firmie nie była prowadzona wcale lub była prowadzona w nierzetelny sposób.

Podsumowanie

Prowadząc firmę musimy stale kontrolować jej księgowość, ponieważ za błędy w księgowości odpowiada zarząd spółki. Zatrudniając biuro rachunkowe możemy domagać się roszczeń, jeżeli księgowość naszej spółki była prowadzona w nierzetelny sposób nie z naszej winy.

Zachęcamy do kontaktu w celu konsultacji, weryfikacji swojego biura rachunkowego lub nawiązaniu współpracy w zakresie usług księgowych i kadrowo-płacowych.

Email:sekretariat@warido.com
Tel: +48 32 476777
Wycena usług księgowych: WYCENA

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »