fbpx

Kiedy i jak rozwiązać umowę z pracownikiem?

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem

Jakie są możliwości rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem?


Pracodawca niejednokrotnie musi się zastanawiać w jaki sposób może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem.

Informujemy więc, że umowę można rozwiązać:

  • z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
  • bez zachowania okresu wypowiedzenia,
  • za porozumieniem stron,
  • po upływie terminu na jaki umowa została zawarta.

Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia – z czym się wiążę?


Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji pracodawca wręcza pracownikowi sporządzone na piśmie wypowiedzenie. Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia nie wymaga zgody pracownika. Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia w przypadku, gdy jego firma jest w likwidacji, ogłasza upadłość albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Pracodawca wypowiadając pracownikowi umowę na czas nieokreślony w wypowiedzeniu musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy oraz zamieścić pouczenie o przysługującym pracownikowi odwołaniu do sądu pracy.

Rozwiązanie umowy o prace bez zachowania okresu wypowiedzenia

W przepisach istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli ze skutkiem natychmiastowym. Rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia może zarówno pracownik jak i pracodawca. Kodeks pracy reguluje i określa przesłanki, dla których można zastosować rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem bez zachowania okresu wypowiedzenia i zastosować zwolnienie dyscyplinarne pracownika, gdy:

  • pracownik ciężko naruszył podstawowe obowiązki pracownicze,
  • pracownik popełnił przestępstwo, które powoduje, że nie może dalej pełnić zajmowanego stanowiska pracy,
  • pracownik utracił uprawnienia, które są konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika, gdy pracownik jest niezdolny do pracy wskutek choroby. Występuje to w sytuacji, gdy:

  • staż pracy pracownika wynosi krócej niż 6 miesięcy, a niezdolność do pracy pracownika trwa dłużej niż trzy miesiące,
  • staż pracy pracownika wynosi co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy albo poprzez chorobę zawodową i trwa dłużej niż łączny okres pobierania zasiłku i wynagrodzenia z tego tytułu oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron polega na porozumieniu pracodawcy z pracownikiem odnośnie terminu rozwiązania stosunku pracy. Dzięki takiemu porozumieniu pracownik i pracodawca mogą sami ustalić jaki okres wypowiedzenia będzie dla obu stron najkorzystniejszy. Może to być zarówno dłuższy jak i krótszy okres wypowiedzenia niż wynikający z podpisanej umowy i stażu pracy, jednakże obie strony muszą wyrazić zgodę na takie rozwiązanie. Jeśli jedna ze stron nie zaakceptuje propozycji rozwiązania umowy za porozumieniem stron, to umowa może zostać rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia przez jedną ze stron.

Rozwiązanie umowy po upływie terminu na jaki umowa została zawarta

W przypadku, gdy umowa o pracę została zawarta na czas określony. Zarówno pracodawca jak i pracownik nie muszą takiej umowy przedłużać, w tej sytuacji zakończy się ona po upływie okresu na jaki została zawarta.

Rozwiązanie umowy z pracownikiem wymaga dopełnienia pewnych formalności. Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie – zgłoś się do nas. Nasz dział kadrowy pomoże w dopełnieniu formalności związanych z rozwiązaniem umowy z pracownikiem.

Czytaj też:
Zatrudnienie ucznia / osoby poniżej 26 roku życia
Dokumenty potrzebne do umowy o pracę
Jaka umowa o pracę jest najlepsza?
Zatrudnienie studenta

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.