Zaznacz stronę

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę to naturalna droga rozwoju przedsiębiorstwa. Taka zmiana formy prawnej ma szereg zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Jeśli zdecydujemy się na przekształcenie w spółkę naszej jednoosobowej działalności gospodarczej, musimy liczyć się z poniesieniem pewnych nieodłącznych od całego procesu kosztów. W takim razie, jaki jest koszt przekształcenia JDG (jednoosobowej działalności gospodarczej) w spółkę?

Ile kosztuje przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę?

Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej zaczynają się już przy ustaleniu wartości bilansowej majątku. Wartość tej usługi waha się między 1000-1500 PLN i jest zależna od cennika księgowej lub rewidenta.

Następnym wydatkiem będzie koszt sporządzania planu przekształcenia spółki przez notariusza, taki plan kosztuje mniej więcej 250 PLN.

Będziemy musieli także wnieść opłatę sądową od wniosku do sądu o wyznaczeniu biegłego rewidenta do zbadania planu przekształcenia koszt tej opłaty wynosi 300 PLN. Od 1 marca 2020 roku nowelizacja KSH spowodowała, że przekształcając spółkę w inną spółkę badanie biegłego nie będzie już konieczne. Dla jednoosobowych działalności, które planują przekształcenie ten obowiązek nie został zniesiony.

Gdy już zostanie wyznaczony biegły rewident to będziemy musieli opłacić koszt jego opinii odnośnie planu przekształcenia koszt ten jest zależny od wielkości przedsiębiorstwa i waha się w granicach od 1500 PLN do 5000 PLN.

Trzeba także sporządzić umowę spółki w formie aktu notarialnego koszt sporządzenia takiej umowy jest zależny od wynagrodzenia notariusza oraz wielkości kapitału zakładowego. Przy spółce z o.o. w której kapitał zakładowy spółki wynosi 5000 koszt ten nie powinien przekroczyć 1000 PLN.

Musimy zarejestrować spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym opłata ta wynosi 250 PLN.

Trzeba, także wpisać spółkę do Monitora Sądowego (100 PLN).

Koszt przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę waha się w granicach od 7500 PLN do 12500 PLN.

Kapitał zakładowy

Przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę, musimy się także liczyć z tym, że będziemy musieli wnieść kapitał zakładowy spółki. Minimalna wartość kapitału zakładowego w spółce z o.o. wynosi 5000 PLN. 

Pełna księgowość

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą wystarczy, że będziemy prowadzili księgę przychodów i rozchodów (jeśli nie spełniamy kryteriów prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych). Natomiast, jeżeli podejmiemy decyzję o przekształceniu działalności w spółkę kapitałową, to będziemy zobligowani do prowadzenia pełnej księgowości. Jest to droższy oraz trudniejszy rodzaj prowadzenia księgowości, a prowadzenie księgowości „na własną rękę” bez pomocy biura rachunkowego lub zatrudnionej księgowej jest bardzo ryzykowne, a jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia z zakresu szeroko-pojętej rachunkowości i podatków to wręcz niemożliwe.

Zalety przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę

Faktem jest, że z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę wiąże się stosunkowo duży koszt, ale daje to również możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Będąc w zarządzie spółki nie musimy być zatrudnieni na umowę o pracę, a co za tym idzie – nie musimy płacić ZUS’u, który jak wiemy jest sporym wydatkiem dla przedsiębiorców.

Premier Polski zapowiedział także, że od 2021 roku w Polsce zostanie wprowadzony Estoński CIT. Polega on na tym, że jeżeli spółki kapitałowe zdecydują się spożytkować swój zysk na rozwój działalności gospodarczej to nie będą musiały płacić podatku CIT do czasu, aż zdecydują się wypłacić dywidendę wspólnikom. Dzięki tej zmianie dla wielu przedsiębiorców zmiana formy prawnej stanie się korzystna.

Podsumowanie

Jak widać koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością są stosunkowe duże. Pomimo tego większość przedsiębiorców wraz z rozwojem ich działalności decyduje się na taką zmianę, ponieważ niesie to ze sobą również wiele korzyści.
Zachęcamy do kontaktu w celu konsultacji w sprawie przekształcenia swojej działalności lub nawiązaniu współpracy w zakresie usług księgowych i kadrowo-płacowych.
Email:sekretariat@warido.com
Tel: +48 32 4766777
Wycena usług księgowych: WYCENA

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button