Ile wynosi koszt przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę?

Koszt przekształcenia JDG w spółkę

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to naturalna droga rozwoju przedsiębiorstwa. Taka zmiana formy prawnej ma szereg zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Jeśli zdecydujemy się na przekształcenie w spółkę z o.o. naszej jednoosobowej działalności gospodarczej, musimy liczyć się z poniesieniem pewnych nieodłącznych od całego procesu kosztów. W takim razie, jaki jest koszt przekształcenia JDG (jednoosobowej działalności gospodarczej) w spółkę z o.o.?

Ile kosztuje przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej zaczynają się już przy ustaleniu wartości bilansowej majątku. Wartość tej usługi waha się między 1000-1500 PLN i jest zależna od cennika księgowej lub rewidenta.

Następnym wydatkiem będzie koszt sporządzania planu przekształcenia spółki przez notariusza, taki plan kosztuje mniej więcej 250 PLN.

Będziemy musieli także wnieść opłatę sądową od wniosku do sądu o wyznaczeniu biegłego rewidenta do zbadania planu przekształcenia koszt tej opłaty wynosi 300 PLN. Od 1 marca 2020 roku nowelizacja KSH spowodowała, że przekształcając spółkę w inną spółkę badanie biegłego nie będzie już konieczne. Dla jednoosobowych działalności, które planują przekształcenie ten obowiązek nie został zniesiony.

Gdy już zostanie wyznaczony biegły rewident to będziemy musieli opłacić koszt jego opinii odnośnie planu przekształcenia koszt ten jest zależny od wielkości przedsiębiorstwa i waha się w granicach od 1500 PLN do 5000 PLN.

Trzeba także sporządzić umowę spółki w formie aktu notarialnego koszt sporządzenia takiej umowy jest zależny od wynagrodzenia notariusza oraz wielkości kapitału zakładowego. Przy spółce z o.o. w której kapitał zakładowy spółki wynosi 5000 koszt ten nie powinien przekroczyć 1000 PLN.

Musimy zarejestrować spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym opłata ta wynosi 250 PLN.

Trzeba, także wpisać spółkę do Monitora Sądowego (100 PLN).

Koszt przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę waha się w granicach od 7500 PLN do 12500 PLN.

Kapitał zakładowy

Przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę, musimy się także liczyć z tym, że będziemy musieli wnieść kapitał zakładowy spółki. Minimalna wartość kapitału zakładowego w spółce z o.o. wynosi 5000 PLN. 

Pełna księgowość

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą wystarczy, że będziemy prowadzili księgę przychodów i rozchodów (jeśli nie spełniamy kryteriów prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych). Natomiast, jeżeli podejmiemy decyzję o przekształceniu działalności w spółkę kapitałową, to będziemy zobligowani do prowadzenia pełnej księgowości. Jest to droższy oraz trudniejszy rodzaj prowadzenia księgowości, a prowadzenie księgowości “na własną rękę” bez pomocy biura rachunkowego lub zatrudnionej księgowej jest bardzo ryzykowne, a jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia z zakresu szeroko-pojętej rachunkowości i podatków to wręcz niemożliwe.

Zalety przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Faktem jest, że z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę wiąże się stosunkowo duży koszt, ale daje to również możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Będąc w zarządzie spółki nie musimy być zatrudnieni na umowę o pracę, a co za tym idzie – nie musimy płacić ZUS’u, który jak wiemy jest sporym wydatkiem dla przedsiębiorców.

Premier Polski zapowiedział także, że od 2021 roku w Polsce zostanie wprowadzony Estoński CIT. Polega on na tym, że jeżeli spółki kapitałowe zdecydują się spożytkować swój zysk na rozwój działalności gospodarczej to nie będą musiały płacić podatku CIT do czasu, aż zdecydują się wypłacić dywidendę wspólnikom. Dzięki tej zmianie dla wielu przedsiębiorców zmiana formy prawnej stanie się korzystna.

Podsumowanie

Jak widać koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością są stosunkowe duże. Pomimo tego większość przedsiębiorców wraz z rozwojem ich działalności decyduje się na taką zmianę, ponieważ niesie to ze sobą również wiele korzyści.
Zachęcamy do kontaktu w celu konsultacji w sprawie przekształcenia swojej działalności lub nawiązaniu współpracy w zakresie usług księgowych i kadrowo-płacowych.
Email:sekretariat@warido.com
Tel: (+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej