Wewnątrzwspólnotowy import usług

Wewnątrzwspólnotowy import usług

Unijne przepisy wymagają, by polskie prawo podatkowe w zakresie VAT było z nimi zgodne. Transakcje wewnątrzwspólnotowe są opodatkowane w państwie docelowym – zgodnie z regułą faktycznego opodatkowania transakcji wewnątrz-unijnych. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy podczas importu usług? Jakie warunki muszą być spełnione, by mówić o imporcie usług?

Import usług

Import usług to świadczenie usług, z których tytułu wykonania podatnikiem jest usługobiorca. Dla uznania świadczenia usług za import muszą być spełnione określone warunki:

– miejscem świadczenia usługi jest terytorium kraju (Polski)

– usługodawca nie rozlicza podatku należnego – usługodawca i usługobiorca są określeni w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem zawartym w art. 17 ust. 1a ustawy, który stanowi, że import usług wystąpi również wtedy, gdy świadczący usługę nie posiada na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej, ale posiada stałe miejsce prowadzenia działalności (lub inne miejsce), które jednak nie uczestniczy w tej transakcji.

W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy podczas importu usług?

Obowiązek podatkowy powstaje u nabywcy importowanych usług w momencie wykonania usługi (w przypadku usług przyjmowanych częściowo, usługę uznaje się za wykonaną z chwilą wykonania części usługi, dla której określono zapłatę), a w sytuacji kiedy zapłata nastąpiła wcześniej to w momencie płatności.

Jeśli usługobiorca dokona zapłaty części należności (przedpłaty, zadatku, zaliczki, raty) to również zrodzi to u niego obowiązek podatkowy.

W 2017 roku nastąpiło wiele zmian dotyczących rozliczania VAT naliczonego i wybranie właściwego okresu rozliczeniowego stało się bardzo istotne z punktu widzenia obowiązującego prawa.

Podsumowanie

Wewnątrzwspólnotowy import usług może być skomplikowany dla kogoś kto na co dzień nie ma do czynienia z podatkami dlatego zawsze lepiej skorzystać z usług profesjonalistów i być spokojnym o bezpieczeństwo swojej firmy.

Zachęcamy do skorzystania z usług doradztwa podatkowego lub usług księgowych oferowanych przez naszą firmę – tym samym uzyskując pewność rzetelnie rozliczanej firmy.

Można również zapisać się do naszego Newsletter’a i być na bieżąco z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej