fbpx

Faktura na podstawie paragonu – zmiany w przepisach

faktura na podstawie paragonu bez NIP

W polskich sklepach pytanie Paragon czy faktura? już niebawem wyprzedzi pod względem częstotliwości występowania pytanie Gotówką czy kartą? – to wszystko za sprawą nowych przepisów, które wejdą w życie z dniem 1-go stycznia 2020 roku, gdyż często nie będzie można już wystawić faktury na podstawie paragonu. Kogo będą dotyczyć w szczególności te zmiany i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nich? Jak poradzić sobie w sytuacji bez wyjścia?

Jakie są aktualne przepisy dotyczące wystawiania faktury na podstawie paragonu?

Aktualnie kupując w sklepie mamy możliwość wzięcia paragonu za zakupiony towar, by następnie udać się z nim do punktu obsługi klienta i wymienić go na fakturę.

Jeśli zdarzy nam się zapomnieć na kasie o poinformowaniu kasjera o tym, że będziemy chcieli fakturę to tragedii nie ma – kasjer na podstawie paragonu wystawia nam fakturę i zapominamy o sprawie.

Jakie będą obowiązywać przepisy od stycznia 2020?

Przede wszystkim nie będzie już można wystawić faktury na podstawie paragonu, który nie będzie zawierał NIP podatnika – warto więc skupić się podwójnie w czasie zakupów, by nie przegapić momentu, w którym będziemy musieli zaznaczyć, że chcemy za chwilę odebrać fakturę na podstawie tego paragonu. Kasjer również będzie musiał pamiętać o tym, by spytać czy chcemy paragon czy fakturę na wypadek gdybyśmy zapomnieli – w przeciwnym razie może zostać obarczony przez kupującego winą w momencie, w którym będzie już za późno.

Warto zaznaczyć również, że towar, który kupimy jako konsument, nie będzie mógł z czasem przekształcić się w zakup na rzecz firmy z punktu widzenia VAT.

Kasa fiskalna bez możliwości wpisania NIP na paragonie

Jeśli posiadamy kasę, która nie daje nam możliwości wpisania NIP na paragonie, a kupujący poinformuje nas w momencie zakupu, że chce taki paragon, który zawiera jego NIP, to powinniśmy przerwać ewidencję na kasie fiskalnej i od razu wystawić fakturę VAT. Oznacza to, że firmy nieposiadające kasy fiskalnej z taką możliwością nie muszą kupować nowego urządzenia.

Zwrot – ostatnia deska ratunku

Jeśli rzeczywiście przy kasie zapomnimy o podaniu NIP, a będziemy chcieli fakturę to pozostaje nam zwrócić towar, a następnie kupić go ponownie – tym razem na FV. Brzmi to trochę absurdalnie i rzeczywiście takie jest. Można będzie również anulować paragon i tym samym zrezygnować z transakcji.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w każdej sytuacji. Będąc na stacji benzynowej zwrot zakupionego towaru (paliwa) jest raczej niemożliwy.

Kary za posługiwanie się fakturą wystawioną na podstawie paragonu bez NIP

Nabywca towaru, który będzie posługiwał się fakturą wystawioną na podstawie paragonu bez NIP będzie podlegał karze w wysokości 100% wartości podatku VAT tej faktury. Dodatkowo może zostać ukarany zobowiązaniem podatkowym na podstawie art. 112b oraz 112c Ustawy o VAT za podanie niewłaściwych wartości w składanych deklaracjach.

Strona sprzedająca, która wystawi fakturę na podstawie paragonu niezawierającego NIP będzie obciążona taką samą kwotą jak podatnik posługujący się tą fakturą – 100% wartości VAT wykazanej na FV. Podobnie jak nabywcy zostanie mu naliczone dodatkowe zobowiązanie na podst. art 112b oraz 112c Ustawy o Vat.

Osoby fizyczne za taki czyn ponoszą odpowiedzialność jak za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Nie jest jednak na nich nałożone dodatkowe zobowiązanie.

Podsumowanie

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1-go stycznia 2020 roku, jednak nie będą obejmować sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej przed dniem wejścia w życie ustawy. Będąc podmiotem w roli kupującego będziemy musieli pamiętać o odpowiednio wcześniejszym upomnieniu się o fakturę, a będąc sprzedającym o zadaniu pytania Paragon czy faktura?.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

remont-a-modernizacja-srodka-trwalego-jakie-sa-roznice

Remont a modernizacja środka trwałego – jakie są różnice?

Wprowadzenie do Inwestycji w Majątek Stały Jako właściciel firmy, zrozumienie, na co przeznaczasz środki na majątek trwały, jest kluczowe. Czy to zwykły remont, czy gruntowna modernizacja, wpływa to na sposób, w jaki te wydatki wpisują się w twoje koszty firmowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zaliczasz do kosztów bezpośrednio, a co przez amortyzację.

Czytaj więcej »
zwolnienie-z-podatku-pcc-przy-nabyciu-samochodu-przez-spolke-cywilna

Zwolnienie z podatku PCC przy nabyciu samochodu przez spółkę cywilną

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) obciążone są różne transakcje, w tym umowy sprzedaży. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku PCC, w przypadku nabycia rzeczy ruchomych, to kupujący staje się podatnikiem, a stawka podatku wynosi 2%.
Warto wiedzieć, że w przypadku spółki cywilnej, nie jest ona traktowana jako podatnik PCC – rolę tę pełnią wspólnicy spółki. Wynika to z faktu, że spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Obowiązek podatkowy ciąży więc na wszystkich wspólnikach solidarnie.

Czytaj więcej »
wyplata-z-PPK-a-rozliczenie-podatkowe

Wypłata z PPK a rozliczenie podatkowe

Wprowadzenie reformy systemu emerytalnego w Polsce rozpoczęło nowy rozdział w planowaniu finansowej przyszłości obywateli. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są jednym z rozwiązań zachęcających do gromadzenia oszczędności. W tym tekście zgłębimy, jak wypłaty z PPK wpływają na obowiązki podatkowe.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-wydatkami-firmowymi-a-koszty-prywatne

Zarządzanie wydatkami firmowymi a koszty prywatne

Prowadzenie księgowości uproszczonej w różnego rodzaju przedsiębiorstwach musi odbywać się w zgodzie z określonymi przepisami prawnymi. Wspomniane reguły co rusz ulegają zmianom. Z punktu widzenia przedsiębiorców oraz księgowych zajmujących się sprawami administracyjnymi firmy niejednokrotnie stwarza to ogromne pole do wykorzystywania różnorodnych luk w przepisach celem zmniejszenia obciążeń podatkowych. Postępowanie takie nosi miano kreatywnej księgowości. Warto dowiedzieć się, co to takiego oraz w jaki sposób takie działanie wpływa na możliwość sztucznego zawyżania zysków przez spółki.

Czytaj więcej »
ksiegowosc-fundacji-rodzinnych-jak-zarzadzac-podatkami

Księgowość fundacji rodzinnych – jak zarządzać podatkami?

W obecnych, dynamicznie zmieniających się realiach prawnopodatkowych, fundacje rodzinne stają przed nieustannym wyzwaniem utrzymania zgodności ze złożonymi przepisami podatkowymi. Ten artykuł ma na celu rzucić światło na kluczowe aspekty funkcjonowania fundacji rodzinnych w kontekście polskiego prawa podatkowego. Poruszając temat ich uczestnictwa w spółkach cywilnych, analizujemy nowe wytyczne i interpretacje prawnopodatkowe, które mają bezpośredni wpływ na ich operacje finansowe. Przedstawiając różnice pomiędzy spółkami cywilnymi a prawa handlowego, wyjaśniamy, jak te rozróżnienia mogą kształtować podatkowy krajobraz dla fundacji rodzinnych. W artykule podkreślamy również znaczenie profesjonalnych usług księgowych, które mogą znacząco ułatwić nawigację po trudnych przepisach i pomóc w uniknięciu kosztownych błędów podatkowych. Zapraszamy do lektury, by zgłębić te istotne zagadnienia i odkryć, w jaki sposób nasze usługi księgowe mogą przyczynić się do sukcesu i długoterminowej stabilności Twojej fundacji.

Czytaj więcej »
placa-minimalna-w-2024-roku-co-powinienes-wiedziec

Płaca minimalna w 2024 roku – co powinieneś wiedzieć?

Przedsiębiorcy, menedżerowie i liderzy biznesowi – w obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy, kluczowym aspektem zarządzania jest świadomość finansowa i prawna w kontekście wynagrodzeń. Oto aktualizacja, która wyposaży Was w niezbędną wiedzę dotyczącą najnowszych regulacji płacy minimalnej w 2024 roku, mających istotny wpływ na budżetowanie i strategie zatrudnienia.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.