Odsetki od zaległego podatku VAT

Odsetki od VAT - biuro rachunkowe w Rybniku, księgowość online dla firm

Masz zaległości w płatnościach do urzędu skarbowego z tytułu nierozliczonego podatku VAT? Urząd skarbowy zgodził się rozłożyć twoje zobowiązanie na raty? Nie ciesz się przedwcześnie – po kilku miesiącach możesz otrzymać pismo w sprawie tzw. ,,sankcji VAT” i zapłacisz 20-30% więcej. Czy mogą zostać naliczone odsetki od VAT?

Jak to możliwe?

Dziennik Gazeta Prawna złożył zapytanie do biura prasowego Krajowej Administracji Skarbowej, w którym to opisał sytuację jednego z czytelników, który został obciążony wysokimi odsetkami mimo pozytywnej decyzji o rozłożeniu zaległości na raty. Odpowiedź KAS była następująca:

Decyzja o sankcji VAT nie wpływa na wysokość rat określonych w wydanej wcześniej decyzji.

Oznacza to, że nawet jeśli dany przedsiębiorca otrzyma możliwość spłaty należności w formie rat to powinien rozpocząć negocjacje z urzędem skarbowym – tym razem, by spłacić nowe obciążenie, czyli nałożoną sankcję VAT.

Jakie są rodzaje sankcji VAT?

– 30% – grozi za zawyżenie zwrotu podatku VAT, zaniżenie kwoty podatku VAT do zapłaty lub niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku

– 20% – grozi, gdy przedsiębiorca powinien dostać stawkę 30%, jednak skorygował deklarację i wpłacił zaległy VAT lub oddał do budżetu nienależną kwotę zwróconego podatku VAT

– 100% – grozi za odliczenie VAT z faktur wystawionych przez podmioty dopuszczające się oszustw podatkowych

Jakie jest zdanie ekspertów na temat takich praktyk urzędów skarbowych?

W wypowiedzi dla DGP jeden z ekspertów stwierdził, że:

Tak być nie może. Podatnicy, nawet jeśli są zmuszeni ponieść konsekwencje błędów, powinni od razu wiedzieć, jaki jest ich zakres.

Czy jest to zgodne z ustawą?

Prawdą jest, że przepisy nie nakazują wydawania decyzji w sprawie sankcji VAT równocześnie z decyzją wymiarową. Można jednak wyciągnąć taki wniosek z zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, np. z zasady zaufania do organów państwa lub zasady informowania stron.

Jest to ewidentne nieokreślenie wszystkich obowiązków podatnika wynikających z danego stanu faktycznego w jednym momencie. Uniemożliwia to określenie własnego statusu podatkowego i posiadanie wiedzy niezbędnej do podjęcia decyzji o odwoływaniu się.

Jak można rozwiązać ten problem?

Organy podatkowe znane są z lekceważącego stosunku do zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, więc najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zapisanie w ustawie dyspozycji o tym, że sankcja VAT może być nałożona wyłącznie razem z decyzją określającą zobowiązanie podatkowe.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.