fbpx

Jak udokumentować zakup usług niematerialnych?

w przypadku gdy podmiot wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązany do jego zapłaty.

Anglicy mają Sherlock’a Holmes’a, a my mamy polskiego fiskusa, który bierze pod lupę faktury za usługi niematerialne, czyli na przykład doradztwo podatkowe lub doradztwo ekonomiczne i kieruje sporne kwestie do WSA, które przeprowadza “postępowanie dowodowe” mające dać odpowiedź czy wykonanie usług miało rzeczywiście miejsce. Absurd? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której zastanowimy się jak udokumentować zakup usług niematerialnych.

Jakich dowodów szuka Wojewódzki Sąd Administracyjny?

WSA szuka dowodów potwierdzających, że dana usługa została wykonana i faktura została słusznie wystawiona. Zdaniem ekspertów powinniśmy więc starannie i dokładnie gromadzić całą dokumentację związaną z daną usługą. Tutaj absurdów ciąg dalszy, bo przydać się mogą np. wskazówki przekazane usługobiorcy, notatki z odbytych spotkań i rozmów, w trakcie których świadczone były usługi czy nawet raporty poświadczające o podjętych czynnościach.

Oznacza to, że jeśli np. usługa doradztwa podatkowego była świadczona telefonicznie i nie była umówiona kilkoma mailami to udowodnienie tego, że miała ona miejsce staje się problematyczne.

Czy WSA wydało już decyzje pozbawiające możliwości odliczenia VAT?

Tak. Przykładem w ostatnim czasie może być firma, której sprawę rozpatrywał WSA w Gdańsku. Cała kwestia dotyczyła faktury zakupowej za usługi marketingowe – ulotki reklamowe. WSA stwierdził, że skoro podatnik nie jest w stanie udowodnić, że usługa miała miejsce, to jej nie było.

Mimo tego, że właściciele przedkładali przed sądem oświadczenia osób, które roznosiły ulotki to dla władzy sądowniczej nie były to wystarczające dowody, gdyż zabrakło informacji jaką treść zawierały ulotki oraz kto je wykonał. Sąd również podkreślił, że takie oświadczenia nie są potwierdzeniem faktycznego rozdawania ulotek, gdyż nie ma materialnego potwierdzenia istnienia ulotek – to przecież oczywiste, bo ulotki były już rozdane.

Czy efekt usługi ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Historia postępowań podatkowych zna przypadek, kiedy to WSA doszukiwał się efektu pozycjonowania strony internetowej, a jako, że nie doszukał się zmian w wyglądzie witryny w porównaniu z archiwalnymi danymi to zakwestionował istnienie usług marketingowych.

A co z VAT należnym po stronie usługodawcy?

Tutaj kolejny absurd, bo ten sam podatek VAT, którego nie może odliczyć nabywca usługi jest wciąż podatkiem należnym dla usługobiorcy i musi go odprowadzić do urzędu skarbowego. Dlaczego? Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT w przypadku gdy podmiot wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązany do jego zapłaty.

A co z podatkiem dochodowym?

Odpowiedź jest oczywista – skoro nie było usługi to również nie było kosztów uzyskania przychodu po stronie usługodawcy. Nie możemy więc po takiej decyzji WSA wliczyć tych kosztów w KUP. Oczywiście będąc po stronie usługobiorcy jest to nasz przychód objęty podatkiem dochodowym.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę dotychczasowe decyzje WSA w kwestii rozstrzygnięcia czy zakup usług niematerialnych miał miejsce warto gromadzić mogącą się przydać w trakcie postępowania podatkowego dokumentację, która potwierdzi, że usługi zostały faktycznie wykonane. Jak widać, nawet to często może nie wystarczyć i WSA zakwestionuje nasze faktury zakupu.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco – w końcu chodzi o bezpieczeństwo Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.