Jak udokumentować zakup usług niematerialnych?

w przypadku gdy podmiot wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązany do jego zapłaty.

Anglicy mają Sherlock’a Holmes’a, a my mamy polskiego fiskusa, który bierze pod lupę faktury za usługi niematerialne, czyli na przykład doradztwo podatkowe lub doradztwo ekonomiczne i kieruje sporne kwestie do WSA, które przeprowadza “postępowanie dowodowe” mające dać odpowiedź czy wykonanie usług miało rzeczywiście miejsce. Absurd? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której zastanowimy się jak udokumentować zakup usług niematerialnych.

Jakich dowodów szuka Wojewódzki Sąd Administracyjny?

WSA szuka dowodów potwierdzających, że dana usługa została wykonana i faktura została słusznie wystawiona. Zdaniem ekspertów powinniśmy więc starannie i dokładnie gromadzić całą dokumentację związaną z daną usługą. Tutaj absurdów ciąg dalszy, bo przydać się mogą np. wskazówki przekazane usługobiorcy, notatki z odbytych spotkań i rozmów, w trakcie których świadczone były usługi czy nawet raporty poświadczające o podjętych czynnościach.

Oznacza to, że jeśli np. usługa doradztwa podatkowego była świadczona telefonicznie i nie była umówiona kilkoma mailami to udowodnienie tego, że miała ona miejsce staje się problematyczne.

Czy WSA wydało już decyzje pozbawiające możliwości odliczenia VAT?

Tak. Przykładem w ostatnim czasie może być firma, której sprawę rozpatrywał WSA w Gdańsku. Cała kwestia dotyczyła faktury zakupowej za usługi marketingowe – ulotki reklamowe. WSA stwierdził, że skoro podatnik nie jest w stanie udowodnić, że usługa miała miejsce, to jej nie było.

Mimo tego, że właściciele przedkładali przed sądem oświadczenia osób, które roznosiły ulotki to dla władzy sądowniczej nie były to wystarczające dowody, gdyż zabrakło informacji jaką treść zawierały ulotki oraz kto je wykonał. Sąd również podkreślił, że takie oświadczenia nie są potwierdzeniem faktycznego rozdawania ulotek, gdyż nie ma materialnego potwierdzenia istnienia ulotek – to przecież oczywiste, bo ulotki były już rozdane.

Czy efekt usługi ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Historia postępowań podatkowych zna przypadek, kiedy to WSA doszukiwał się efektu pozycjonowania strony internetowej, a jako, że nie doszukał się zmian w wyglądzie witryny w porównaniu z archiwalnymi danymi to zakwestionował istnienie usług marketingowych.

A co z VAT należnym po stronie usługodawcy?

Tutaj kolejny absurd, bo ten sam podatek VAT, którego nie może odliczyć nabywca usługi jest wciąż podatkiem należnym dla usługobiorcy i musi go odprowadzić do urzędu skarbowego. Dlaczego? Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT w przypadku gdy podmiot wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązany do jego zapłaty.

A co z podatkiem dochodowym?

Odpowiedź jest oczywista – skoro nie było usługi to również nie było kosztów uzyskania przychodu po stronie usługodawcy. Nie możemy więc po takiej decyzji WSA wliczyć tych kosztów w KUP. Oczywiście będąc po stronie usługobiorcy jest to nasz przychód objęty podatkiem dochodowym.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę dotychczasowe decyzje WSA w kwestii rozstrzygnięcia czy zakup usług niematerialnych miał miejsce warto gromadzić mogącą się przydać w trakcie postępowania podatkowego dokumentację, która potwierdzi, że usługi zostały faktycznie wykonane. Jak widać, nawet to często może nie wystarczyć i WSA zakwestionuje nasze faktury zakupu.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco – w końcu chodzi o bezpieczeństwo Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »