Jak udokumentować zakup usług niematerialnych?

w przypadku gdy podmiot wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązany do jego zapłaty.

Anglicy mają Sherlock’a Holmes’a, a my mamy polskiego fiskusa, który bierze pod lupę faktury za usługi niematerialne, czyli na przykład doradztwo podatkowe lub doradztwo ekonomiczne i kieruje sporne kwestie do WSA, które przeprowadza “postępowanie dowodowe” mające dać odpowiedź czy wykonanie usług miało rzeczywiście miejsce. Absurd? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której zastanowimy się jak udokumentować zakup usług niematerialnych.

Jakich dowodów szuka Wojewódzki Sąd Administracyjny?

WSA szuka dowodów potwierdzających, że dana usługa została wykonana i faktura została słusznie wystawiona. Zdaniem ekspertów powinniśmy więc starannie i dokładnie gromadzić całą dokumentację związaną z daną usługą. Tutaj absurdów ciąg dalszy, bo przydać się mogą np. wskazówki przekazane usługobiorcy, notatki z odbytych spotkań i rozmów, w trakcie których świadczone były usługi czy nawet raporty poświadczające o podjętych czynnościach.

Oznacza to, że jeśli np. usługa doradztwa podatkowego była świadczona telefonicznie i nie była umówiona kilkoma mailami to udowodnienie tego, że miała ona miejsce staje się problematyczne.

Czy WSA wydało już decyzje pozbawiające możliwości odliczenia VAT?

Tak. Przykładem w ostatnim czasie może być firma, której sprawę rozpatrywał WSA w Gdańsku. Cała kwestia dotyczyła faktury zakupowej za usługi marketingowe – ulotki reklamowe. WSA stwierdził, że skoro podatnik nie jest w stanie udowodnić, że usługa miała miejsce, to jej nie było.

Mimo tego, że właściciele przedkładali przed sądem oświadczenia osób, które roznosiły ulotki to dla władzy sądowniczej nie były to wystarczające dowody, gdyż zabrakło informacji jaką treść zawierały ulotki oraz kto je wykonał. Sąd również podkreślił, że takie oświadczenia nie są potwierdzeniem faktycznego rozdawania ulotek, gdyż nie ma materialnego potwierdzenia istnienia ulotek – to przecież oczywiste, bo ulotki były już rozdane.

Czy efekt usługi ma znaczenie?

Oczywiście, że tak. Historia postępowań podatkowych zna przypadek, kiedy to WSA doszukiwał się efektu pozycjonowania strony internetowej, a jako, że nie doszukał się zmian w wyglądzie witryny w porównaniu z archiwalnymi danymi to zakwestionował istnienie usług marketingowych.

A co z VAT należnym po stronie usługodawcy?

Tutaj kolejny absurd, bo ten sam podatek VAT, którego nie może odliczyć nabywca usługi jest wciąż podatkiem należnym dla usługobiorcy i musi go odprowadzić do urzędu skarbowego. Dlaczego? Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT w przypadku gdy podmiot wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązany do jego zapłaty.

A co z podatkiem dochodowym?

Odpowiedź jest oczywista – skoro nie było usługi to również nie było kosztów uzyskania przychodu po stronie usługodawcy. Nie możemy więc po takiej decyzji WSA wliczyć tych kosztów w KUP. Oczywiście będąc po stronie usługobiorcy jest to nasz przychód objęty podatkiem dochodowym.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę dotychczasowe decyzje WSA w kwestii rozstrzygnięcia czy zakup usług niematerialnych miał miejsce warto gromadzić mogącą się przydać w trakcie postępowania podatkowego dokumentację, która potwierdzi, że usługi zostały faktycznie wykonane. Jak widać, nawet to często może nie wystarczyć i WSA zakwestionuje nasze faktury zakupu.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco – w końcu chodzi o bezpieczeństwo Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.