Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sprzedawca nie ma obowiązku wydania paragonu do ręki kupującego. Jedynym obowiązkiem sprzedającego w tym zakresie jest umożliwienie odbioru paragonu klientowi.
Czy wydanie paragonu a umożliwienie jego odbioru to to samo?
Przepisy nakazują sprzedawcy wydrukowanie paragonu fiskalnego z każdej sprzedaży oraz wydanie go nabywcy (art. 111 ust. 3a ustawy o VAT – t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; par. 6 rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych – Dz.U. z 2019 r. poz. 816).
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że sprzedawca ma obowiązek wydać paragon do ręki nabywcy i wszczął spór z koncernem paliwowym, który proponuje swoim klientom aplikację mobilną, która to umożliwia zapłatę za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze połączonym z kasą fiskalną znajdującą się wewnątrz budynku. Dodatkowo klient otrzymuje paragon w wersji elektronicznej dostępny w aplikacji, a wersja papierowa czeka na niego w sklepie (jeśli jej nie odbierze to jest niszczona).
Sądy Administracyjne stanęły po stronie koncernu paliwowego i argumentowały jego rację następująco:
– WSA w Warszawie stwierdził, że kupujący nie ma obowiązku odbioru paragonu bez względu na to, czy płaci wewnątrz budynku (przy kasie) czy mobilnie przy dystrybutorze. Nie ma więc problemu, jeśli sprzedawca wydrukuje paragon i poinformuje gdzie można go odebrać.
– Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka zgodziła się ze stanowiskiem WSA w Warszawie i podkreśliła, że:
Nie trzeba wręczać klientowi paragonu do ręki. W przepisach paragonowych chodzi bowiem jedynie o to, żeby dokument był wystawiany w momencie sprzedaży bez prośby czy wniosku klienta. Wydanie paragonu to nic innego jak jego udostępnienie, a to, co klient z nim zrobi, to już zupełnie inna sprawa.
Dodała również, że o takim samym “wydaniu” mówi przepis o elektronicznych fakturach i jakoś w tym przypadku MF nie widzi żadnych nieprawidłowości.
E-paragon
Stanowisko Ministerstwa Finansów dziwi również z tego względu, że planują wprowadzenie e-paragonów wysyłanych przez SMS lub email, a wersja papierowa będzie drukowana wyłącznie na życzenie klienta.
Sprzedaż internetowa a wydawanie paragonu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi sprzedaży wysyłkowej, której płatność odbywa się przy odbiorze, obowiązek wystawienia i wydania paragonu powstaje w chwili dostarczenia towaru pod adres kupującego. Wcześniejsze wystawianie paragonu przez sprzedającego jest nie do końca zgodne z przepisami, mimo tego że większość sprzedających tak właśnie postępuje.
Sytuacja jest o tyle problematyczna, że taki paragon musiałby być dosłany do kupującego pocztą. Stanowisko Sądów Administracyjnych jednak wskazuje na to, że taki paragon mógłby zostać kupującemu wysłany mailem w wersji elektronicznej wraz z informacją o miejscu, w którym może odebrać wersję papierową.
Należy również dodać, że sprzedaż, która spełnia zasady tzw. sprzedaży wysyłkowej może zostać zwolniona z obowiązku instalacji kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu pod warunkiem, że:
– zapłata za towar jest dokonywana za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek bankowy sprzedawcy
– sprzedawca prowadzi ewidencję zapłat, z której jednoznacznie wynika jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)
Takie same przepisy obowiązują przy sprzedaży usług przez internet czy też różnego rodzaju wirtualnych kodów dostępu itd., które nie są fizycznie dostarczane pod adres kupującego.
Stanowisko WSA i NSA wskazuje na to, że sprzedawca, który nie spełnia powyższych dwóch warunków może śmiało wysłać paragon w wersji elektronicznej na adres email kupującego – nie musi dosyłać paragonu pocztą.
Podsumowanie
Sądy Administracyjne stanęły po stronie podatnika i skutecznie zahamowały interpretację Dyrektora Izby Skarbowej. Dodatkowo ich stanowisko wskazuje na nowe możliwości “wydawania” paragonów przez sprzedających.
Jako firma stawiamy na innowację i w 100% popieramy takie wyroki Sądów Administracyjnych.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.