Likwidacja PIT dla pracowników do 26-go roku życia

Likwidacja PIT dla młodych - okazje do nadużyć

Już niebawem rząd wprowadzi nowe rozwiązanie w zakresie PIT – pracownicy do 26. roku życia nie będą płacić podatku dochodowego. Jakie zrodzi to następstwa? Czy może doprowadzić to do nadużyć?

Ile straci budżet państwa?

Rządzący szacują, że wpływy do budżetu państwa zostaną zmniejszone o 2-3 mld złotych po zlikwidowaniu podatku dochodowego dla pracujących do 26 roku życia. Zgodnie z obowiązującym prawem część pływów z podatku dochodowego należała się również samorządom – tym samym ich budżety również zostaną pomniejszone.

Czy może dochodzić do nadużyć po stronie pracodawców?

Niestety tak. Kreatywniejsi pracodawcy mogą wypisywać umowy na osoby do 26. roku życia, których obowiązki będą realizować osoby starsze.

W naszej ocenie nie jest to jednak dobre rozwiązanie. By było to w jakiś sposób korzystne ekonomicznie, to osoba starsza musiałaby pracować “na czarno”. Podczas kontroli nie mogłoby jej więc być w pracy, a młody pracownik musiałby się w niej stawić lub wziąć urlop.

No chyba, że zatrudnimy na okazję kontroli charakteryzatora, który odejmie kilka lat naszemu starszemu pracownikowi 🙂 .

Wzrośnie fluktuacja zatrudnienia?

Na stanowiskach, na których nie jest istotne doświadczenie może wzrosnąć rotacja zatrudnienia – istnieje ryzyko, że pracowników, którzy osiągną 26 rok życia pracodawcy będą zwalniać, a na ich miejsce zatrudniać młodszych.

Podsumowanie

Likwidacja podatku dochodowego dla osób pracujących do 26-go roku życia przyniesie wiele zmian – czy to w strukturze zatrudnienia, czy w budżecie państwa czy też w sposobie naliczania wynagrodzenia takiemu pracownikowi. Jakie będą tego skutki? Tego nie wiemy. Póki co jest w związku z tymi zmianami sporo zamieszania, a czasu do wejścia nowych przepisów w życie pozostało niewiele.

Jeśli masz firmę zatrudniającą m.in. pracowników do 26-go roku życia i masz wątpliwości jak ich rozliczać to zapraszamy do nas. Nasi specjaliści od usług kadrowo-płacowych na pewno sobie z tym poradzą!

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej