Wydatki na samochód a koszty uzyskania przychodu

wydatki na samochód a koszty uzyskania przychodu

 Wykorzystujesz równocześnie samochód służbowo i prywatnie? Ponosisz w związku z tym wydatki, które chciałbyś sklasyfikować jako koszty uzyskania przychodu? Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy zaliczania wydatków na samochód jako “KUP”. O jakich wydatkach mowa? Jakie są stawki odliczeń?

Opłata za parking

Jeśli parkujesz samochód w miejscach płatnych to wydatek na opłacenie biletu parkingowego może zostać ujęty jedynie w 75% jako koszt uzyskania przychodu.

Ustawodawca nie przewidział tutaj rozgraniczenia na postoje w celach służbowych, np. wizyta u klienta oraz na postoje w celach prywatnych.

Zakup paliwa

Jeśli wybierasz się w daleką podróż służbową, a Twój samochód nie należy to tych ekonomicznych to może korzystniej będzie polecieć samolotem, gdyż również zaledwie 75% poniesionych wydatków będzie mogło zostać sklasyfikowanych jako koszty uzyskania przychodu. Zakup biletu na samolot jest w pełni kosztem uzyskania przychodu.

Winiety i opłaty na autostradzie

Zakup winiet, a także opłaty związane z poruszaniem się po drogach płatnych to również wydatek, którego nie możemy w pełni uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu – będzie to 75% tego wydatku.

Wykorzystanie samochodu wyłącznie dla celów działalności gospodarczej

Jeśli zadeklarujemy, że firmowy samochód będzie używany tylko dla celów naszej działalności to 100% wydatków z tym związanych może zostać sklasyfikowanych jako nasz koszt uzyskania przychodu.

Jeśli jednak okaże się (czyt. organ podatkowy wykryje), że wykorzystywaliśmy samochód również prywatnie to będziemy zmuszeni dokonać korekt wszystkich błędnie ujętych wydatków począwszy od daty rozpoczęcia użytkowania pojazdu.

Eksploatacja prywatnego samochodu do celów służbowych

Od nowego roku w związku z nowelizacją wydatki związane z eksploatacją prywatnego pojazdu osobowego (przeglądy, ubezpieczenie czy części samochodowe) zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu w wysokości 20% poniesionych wydatków pod warunkiem, że jest on również wykorzystywany w naszej działalności.

Art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy PIT otrzymał brzmienie: Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu; te wydatki i składki w wysokości 20% stanowią jednak koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że samochód ten jest wykorzystywany również do celów związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

 

Podsumowanie

Przepisy dotyczące ujmowania wydatków na samochód w kosztach uzyskania przychodu od 2019 roku stały się zdecydowanie bardziej restrykcyjne dla przedsiębiorców i warto zapoznać się z poszczególnymi stawkami odliczeń przed popełnieniem błędów w ewidencji.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a, a także skorzystania z usług doradztwa podatkowego, które w dobie zawiłych przepisów jest podstawą do rzetelnego prowadzenia ewidencji księgowej i prawidłowego rozliczania firmy.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej