Zaznacz stronę

Nasze biuro rachunkowe w poniższym artykule przygotowało parę informacji na temat zmian jakie nadchodzą 2 2023 roku i dotyczą CITu estońskiego.

Co to jest CIT estoński? 

CIT estoński to podatek dochodowy od spółek. Jego założenie jest oparte na tym, że dopóki firma nie ma zysków, nie musi płacić podatku dochodowego. CIT estoński ma być narzędziem zachęcającym firmy do reinwestowania zarobionych środków. W Polsce CIT estoński jest od 2021 roku i jest on dla m.in. dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych. 

CIT estoński – zmiany 

Od 1 stycznia 2022 r. znowelizowano przepisy dotyczące estońskiego podatku dochodowego od spółek. Stosowanie tej formy opodatkowania znacznie się rozszerzyło ze względu na wprowadzone wówczas zmiany, którymi są: usunięcie dotychczasowego limitu dochodowego w wysokości 100 mln zł, czy rozszerzając kategorie podmiotów, które mają szansę skorzystać z tego rozwiązania.  

Z CITu estońskiego skorzystało w ubiegłym roku ponad 300 podatników. W tym roku z tego rozwiązania korzysta już ponad 5000 podatników, ponieważ zmieniają się przepisy i znoszone są limity przychodów. Liczba ta może wzrosnąć jeszcze bardziej, ponieważ w ciągu roku możliwe jest również przejście na estoński CIT.   

CIT estoński i nowe zmiany: 

  • Podatnik może zgłosić organom podatkowym nowy termin wpisania CITu estońskiego przed końcem pierwszego roku podatkowego, w którym chce być opodatkowany w ten sposób; 
  • Nowy termin płatności za ryczałt przy zaliczkach na dywidendy.  
  • Nowe kryterium, dzięki któremu będzie możliwe wygaśnięcie zobowiązania podatkowego z tytułu tzw. Korekty wstępnej. Zobowiązanie będzie miało możliwość wygasnąć w całości po upływie minimum jednego pełnego okresu opodatkowania ryczałtem.  

To kolejny krok w kierunku elastycznego wykorzystania CITu estońskiego. Dla wielu przedsiębiorstw może to być szansa na krok w stronę innowacyjności i rozwoju.  

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem podatkowym dla swojej działalności – zapraszamy na konsultację z naszymi doradcami podatkowymi 

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button