Nazwa firmy – jak wybrać?

Nowa nazwa firmy – jak to zrobić

W ostatnim wpisie nasze biuro rachunkowe przygotowało najczęstsze przyczyny, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. Możesz o nich przeczytaj w tym artykule “Zmiana nazwy firmy – czy warto?”.

Każda firma musi mieć nazwę, bo bez niej nie da się zarejestrować firmy. Musi spełniać określone warunki, ale nazwa nie musi być ustanawiania raz na zawsze. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest umieszczenie w nazwie firmy imienia i nazwiska przedsiębiorcy. W przypadku braku tych danych, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej nie zarejestruje firmy. Sprawdź, jakie należy spełnić obowiązki przy zmianie na nową nazwę firmy.

Nazwa firmy – jakie musi mieć elementy?


Jednym z elementów nazwy firmy jednoosobowej jest imię i nazwisko właściciela, a w przypadku spółki cywilnej będzie to imię i nazwisko każdego wspólnika. Nie oznacza to jednak, że nazwa firmy nie może zawierać innych elementów, takich jak pseudonimy czy hasła związane z rodzajem prowadzonej działalności. CEIDG pozwala na umieszczenie w nazwach firm dodatkowych danych takich jak:  

  • nazwa wskazująca na profil firmy,  
  • pseudonim,  
  • dowolne wybrane elementy. 

Nowa nazwa firmy – jaki termin zgłoszenia do CEIDG?


Zmiany nazw firm należy zgłaszać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenie następuje za pośrednictwem aplikacji CEIDG-1 w terminie 7 dni od dokonania zmiany urzędu gminy lub miasta. Zgodnie z art. 12 uts. 1 ustawy o Centralnej Ewidencji Przedsiębiorców oraz Punktach Informacji Gospodarczej, zgłoszenie na wniosku CEIDG-1 jest jednocześnie zawiadomieniem do Urzędu Skarbowego, Urzędu Statystycznego, ZUSu i KRUSu, 

Jaka powinna być nowa nazwa firmy?


Zgodnie z trendami marketingowymi nowa nazwa firmy powinna być krótka i jasna. Nie daje to żadnych gwarancji, ale zwiększa szanse, że potencjalni klienci ją zapamiętają. Najpopularniejsze nazwy mają około pięciu znaków. Zaprojektowanie z nich logo czy sloganu jest stosunkowo łatwe. Jednak w tym przypadku znalezienie darmowej domeny internetowej może być kłopotliwe. 

Nowa nazwa firmy – co z fakturami wystawianymi przed i po?


Przy zmianie nazwy firmy w procesie biznesowym, warto, aby przedsiębiorca pomyślał o poprawieniu wystawionych wcześniej fakturach. Otóż należy pamiętać, że faktur sprzedaży wystawionych przed zmianą nazwy firmy nie należy korygować, zwykle najważniejszymi i wymaganymi elementami nazwy są imię i nazwisko przedsiębiorcy, na którym widnieje faktura. Zmieniać można tylko dodatkowe frazy w nazwie. Natomiast w przypadku sprzedaży i fakturowania po zmianie nazwy firmy, przedsiębiorca jest zobowiązany do umieszczenia na fakturze zaktualizowanej nazwy. Podatnicy powinni również pamiętać o powiadomieniu swoich kontrahentów o zmianie nazwy firmy. Ma to znaczenie dla poprawności otrzymanej faktury zakupu. Powinny zawierać informacje zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której podatnik otrzyma fakturę z poprzednią nazwą firmy, należy wystawić notę korygującą albo skontaktować się z kontrahentem i poprosić o wystawienie faktury korygującej dane. 

Podsumowując, zmianę na nową nazwę firmy można dokonać w każdym czasie, należy jednak pamiętać, że nazwa musi spełniać określone wymagania i zostać zgłoszona do CEIDG w wyznaczonym terminie. 

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej