Nazwa firmy – jak wybrać?

Nowa nazwa firmy – jak to zrobić

W ostatnim wpisie nasze biuro rachunkowe przygotowało najczęstsze przyczyny, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. Możesz o nich przeczytaj w tym artykule “Zmiana nazwy firmy – czy warto?”.

Każda firma musi mieć nazwę, bo bez niej nie da się zarejestrować firmy. Musi spełniać określone warunki, ale nazwa nie musi być ustanawiania raz na zawsze. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest umieszczenie w nazwie firmy imienia i nazwiska przedsiębiorcy. W przypadku braku tych danych, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej nie zarejestruje firmy. Sprawdź, jakie należy spełnić obowiązki przy zmianie na nową nazwę firmy.

Nazwa firmy – jakie musi mieć elementy?


Jednym z elementów nazwy firmy jednoosobowej jest imię i nazwisko właściciela, a w przypadku spółki cywilnej będzie to imię i nazwisko każdego wspólnika. Nie oznacza to jednak, że nazwa firmy nie może zawierać innych elementów, takich jak pseudonimy czy hasła związane z rodzajem prowadzonej działalności. CEIDG pozwala na umieszczenie w nazwach firm dodatkowych danych takich jak:  

  • nazwa wskazująca na profil firmy,  
  • pseudonim,  
  • dowolne wybrane elementy. 

Nowa nazwa firmy – jaki termin zgłoszenia do CEIDG?


Zmiany nazw firm należy zgłaszać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenie następuje za pośrednictwem aplikacji CEIDG-1 w terminie 7 dni od dokonania zmiany urzędu gminy lub miasta. Zgodnie z art. 12 uts. 1 ustawy o Centralnej Ewidencji Przedsiębiorców oraz Punktach Informacji Gospodarczej, zgłoszenie na wniosku CEIDG-1 jest jednocześnie zawiadomieniem do Urzędu Skarbowego, Urzędu Statystycznego, ZUSu i KRUSu, 

Jaka powinna być nowa nazwa firmy?


Zgodnie z trendami marketingowymi nowa nazwa firmy powinna być krótka i jasna. Nie daje to żadnych gwarancji, ale zwiększa szanse, że potencjalni klienci ją zapamiętają. Najpopularniejsze nazwy mają około pięciu znaków. Zaprojektowanie z nich logo czy sloganu jest stosunkowo łatwe. Jednak w tym przypadku znalezienie darmowej domeny internetowej może być kłopotliwe. 

Nowa nazwa firmy – co z fakturami wystawianymi przed i po?


Przy zmianie nazwy firmy w procesie biznesowym, warto, aby przedsiębiorca pomyślał o poprawieniu wystawionych wcześniej fakturach. Otóż należy pamiętać, że faktur sprzedaży wystawionych przed zmianą nazwy firmy nie należy korygować, zwykle najważniejszymi i wymaganymi elementami nazwy są imię i nazwisko przedsiębiorcy, na którym widnieje faktura. Zmieniać można tylko dodatkowe frazy w nazwie. Natomiast w przypadku sprzedaży i fakturowania po zmianie nazwy firmy, przedsiębiorca jest zobowiązany do umieszczenia na fakturze zaktualizowanej nazwy. Podatnicy powinni również pamiętać o powiadomieniu swoich kontrahentów o zmianie nazwy firmy. Ma to znaczenie dla poprawności otrzymanej faktury zakupu. Powinny zawierać informacje zgodne z obowiązującymi przepisami. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której podatnik otrzyma fakturę z poprzednią nazwą firmy, należy wystawić notę korygującą albo skontaktować się z kontrahentem i poprosić o wystawienie faktury korygującej dane. 

Podsumowując, zmianę na nową nazwę firmy można dokonać w każdym czasie, należy jednak pamiętać, że nazwa musi spełniać określone wymagania i zostać zgłoszona do CEIDG w wyznaczonym terminie. 

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.