Zmiana nazwy firmy – czy warto?

Zmiana nazwy firmy - czy warto

Nasze biuro rachunkowe przygotowało najważniejsze czynniki, które popychają przedsiębiorców do decyzji o zmianie nazwy firmy. 

Jakie czynniki decydują o zmianie nazwy firmy?


Niektóre firmy decydują się na zmianę nazwy z mniej lub bardziej uzasadnionych powodów. Czy istnieje prawidłowy sposób zmiany nazwy firmy? Jeśli nie ma takiego przymusu, czy naprawdę warto dokonywać zmiany nazwy firmy? W niektórych przypadkach zmiana nazwy firmy jest pożądana, a nawet konieczna, zwłaszcza gdy nazwa ma negatywne konotacje lub gdy dochodzi do przejęć i fuzji. Zmiana nazwy firmy to bardzo skomplikowany proces – oprócz zmiany samej nazwy, wymaga stworzenia od podstaw zupełnie nowej tożsamości. To w dużej mierze podważa pracę wykonaną w celu zbudowania konkretnej tożsamości marki, ale sprytne wykorzystanie zdobytego doświadczenia pozwala na częściowe wykorzystanie tego, co zostało osiągnięte do tej pory. Zmiana nazwy firmy powinna być rozsądna – nie da się tego zrobić bez określenia celu takiego działania. To dużo pracy, więc warto oszacować ryzyko, jakie każda firma zdecyduje się podjąć, aby zmienić nazwę.

Zmiana nazwy firmy z powodu złego wyboru na początku 

Wybierając nazwę dla firmy, jej założyciele nie zawsze biorą pod uwagę konsekwencje swojego wyboru. Trudności w pisaniu, wiele stylów czytania, długość nie tylko trudna do pisania, ale także trudna do zapamiętania przez klientów – to wszystko kwestie, które z czasem będą się zmieniać. Jeżeli zmiana nazwy firmy jest korzystna dla rozwoju firmy, zasadne jest usunięcie tej przeszkody i podjęcie decyzji o zmianie nazwy. 

Zmiana nazwy firmy ze względu na nieprzychylne skojarzenia  

Bardzo korzystnym rozwiązaniem może być zmiana nazwy firmy, która zaczęła budzić negatywne skojarzenia z powodu pewnych działań. W takim przypadku warto zastanowić się, czy budowanie obrazu od podstaw nie byłoby łatwiejsze i szybsze niż reaktywacja uszkodzonego obrazu. Jeśli jednak w rezultacie zdecydujesz się zmienić nazwę firmy, upewnij się, że nie jest ona połączona z poprzednią nazwą. Obcowanie z czymś, co już zaczęło być postrzegane jako negatywne, nie przynosi firmie żadnych korzyści. 

Kilka marek a zmiana nazwy firmy 

Dla firm rozwijających wiele marek jednocześnie, ujednolicona nazwa może być dobrym posunięciem. Nazwa firmy dla powiązanego produktu to szansa na ułatwienie jego koordynacji i optymalizacji kosztów. 

Przejęcie i połączenie firm a zmiana nazwy firmy  

Wszelkie fuzje i przejęcia mogą nawet wymusić na firmie zmianę nazwy. Warto jednak przejść przez proces zmiany nazwy firmy tak płynnie, jak to tylko możliwe, aby nie stracić pozytywów, starannie do tej pory konstruowanego wizerunku firmy. 

Zmiana nazwy firmy ze względu na przepisy  

W niektórych przypadkach zmiana nazwy firmy była wymuszona zmianą prawa. Przykładem może być przynależność do Unii Europejskiej i używanie zwrotów „eko” lub „bio” w nazwie firmy. Takie sformułowanie dotyczy wyłącznie firm o charakterze ekologicznym. Rozporządzenie ma na celu zapobieganie wprowadzaniu w błąd potencjalnych konsumentów.  

Podjęcie decyzji o przekształceniu nazwy firmy nie jest złą rzeczą, jeśli jest dobrze przemyślana i poprawnie wdrożona. Nawet małe firmy, dostrzegając wynikające z tego korzyści, mogą dzięki takiemu programowi próbować zoptymalizować swoje strategie komunikacyjne. Dobra nazwa firmy nie tylko ułatwia kojarzenie, ale także zmniejsza wydatki związane z kampaniami marketingowymi. 

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej