Zgłoszenie spółki z o.o. w urzędzie skarbowym, czyli jak wypełnić NIP-8?

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

Spis treści

Aktualizacja treści z dnia 11.01.2024 r.

Nip-8 to formularz, który składamy w celu zgłoszenia spółki z o.o. w urzędzie skarbowym lub w celu aktualizacji danych. W naszym przypadku będzie to rejestracja. W formularzu NIP-8 podajemy dane spółki urzędowi skarbowemu. Ten formularz wypełniamy po rejestracji spółki w KRS lub gdy nasze dane kontaktowe się zmienią.

Do kiedy należy wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego formularz NIP-8?

Po rejestracji w KRS zarząd spółki z o.o. ma 21 dni na zgłoszenie spółki do urzędu skarbowego poprzez formularz NIP-8. W przypadku, gdy spółka z o.o. zamierza być płatnikiem składek ma na to tylko 7 dni.

Jakie są konsekwencje niewysłania wniosku NIP-8 w terminie?

Niedokonanie rejestracji spółki w urzędzie skarbowym w wyżej wymienionych terminach grozi grzywną. Jest to wykroczenie skarbowe z art. 81 § 1 pkt 1  Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.).
Sąd może wymierzyć grzywnę w granicach od 1/10 wysokości minimalnego wynagrodzenia do dwudziestokrotności wynagrodzenia minimalnego (na dzień 16.07.2020 grzywna może wynosić od 260 PLN do 52000 PLN)

Jak wypełnić formularz NIP-8?

By zgłosić spółkę w urzędzie skarbowym wypełniamy wniosek NIP-8, który możemy uzupełnić komputerowo lub ręcznie. Oczywiście wypełnienie tego wniosku komputerowo jest dużo prostsze.
Wniosek NIP-8 pobieramy ze strony Ministerstwa Finansów. We wniosku należy wypełniać jasne pola. Ciemne pola są wypełniane przez urząd skarbowy.
W pierwszej kolejności należy podać Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) w polu po lewej stronie.

Jak wypełnić część A formularza NIP-8?

Wniosek NIP-8 jest wypełniany w celu zgłoszenia lub aktualizacji danych. W naszym wypadku, czyli zgłoszeniu spółki w polu numer 4 wybieramy opcję numer 1, czyli zgłoszenie identyfikacyjne.
W polu numer 5 należy podać dane urzędu skarbowego, do którego ten formularz ma zostać wysłany. Istotne jest, by poprawnie sprawdzić naszą przynależność – w niektórych miastach funkcjonuje kilka urzędów skarbowych, a w przypadku zagranicznych podmiotów przynależność rządzi się swoimi prawami, ale to temat na osobny artykuł.

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

Jak wypełnić część B formularza NIP-8?

Cześć B formularza NIP-8 wypełniamy w celu podania lub aktualizacji danych identyfikacyjnych.
W tej części musimy również określić czy będziemy prowadzić dokumentację samodzielnie lub czy będzie ona prowadzona przez biuro rachunkowe.

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

Część B.1

Wpisujemy tutaj dane identyfikacyjne takie jak pełna nazwa, nazwa skrócona, numer KRS oraz numer REGON.

Część B.2

Wypełniamy tylko wówczas, gdy posiadamy numer identyfikacyjny w innych państwach.

Część B.3

W części B.3 w ramach zgłoszenia identyfikacyjnego wypełniamy pola 14-16. Jeśli zaznaczymy w polu 13 opcję numer 1 to dane z pól 14-16 będą podlegać udostępnieniu z rejestru REGON.

Część B.3.1

W polu B.3.1. możemy wskazać nasz adres elektroniczny na portalu podatkowym lub w systemie ePUAP. Jednakże można z tej opcji zrezygnować poprzez zaznaczenie pola 18.

Część B.3.2

W tej części należy podać nasz adres do korespondencji.

Część B.4

W części B.4 wpisujemy adresy miejsc w których będziemy prowadzić naszą działalność. Jeśli posiadamy więcej adresów, w których będziemy prowadzić jesteśmy zobligowani do podania ich w załączniku.

Część B.5

W tej części zaznaczamy pierwszą opcję, jeśli naszą księgowość będzie prowadziło biuro rachunkowe lub drugą opcję, gdy będziemy prowadzić dokumentację rachunkową we własnym zakresie.

Część B.5.1, B.5.2

Wypełniamy o dane obsługującego nas biura rachunkowego (najlepiej, gdyby to było biuro rachunkowe Warido Accounting Sp. z o.o. (NIP: 6472364149), zachęcamy do współpracy ).

Jak wypełnić część C formularza NIP-8?

Część C służy do wskazania rachunków, które są związane z prowadzeniem działalności.

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

Część C.1

Część C.1.1

W części C.1.1 podajemy rachunek, który jest przeznaczony do zwrotu podatku lub nadpłaty.

Część C.1.2

Tą część wypełniamy, jeśli posiadamy inny rachunek bankowy (jeśli jest ich więcej, należy sporządzić listę tych rachunków i dodać ją w załączniku do NIP-8)

Część C.2

Jeśli rejestrujemy spółkę z o.o. to nie wypełniamy tej części, ponieważ spółka nie pełni w tym zakresie roli płatnika podatku dochodowego wspólników.

Jak wypełnić część D formularza NIP-8?

Część D formularza Nip-8 służy do tego, żeby przekazać urzędowi informacje na temat formy organizacyjnej spółki, powiązanych podmiotów i informacji dodatkowych. W zdecydowanej większości przypadków będziemy wybierali opcję nr 3.

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8 zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

Część D.1 i D.2

W części D.1 wybieramy formę organizacyjną, jeśli spółka nie posiada wyodrębnionych jednostek wewnętrznych które podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu w polu 61 zaznaczamy 3 kwadrat.
Jeżeli nasza spółka nie posiada wyodrębnionych jednostek wewnętrznych które podlegają obowiązku ewidencyjnemu to pomijamy część D.1 oraz D.2

Część D.3

Ta część służy do wskazania identyfikatorów podatkowych wspólników, ale uwaga – spółki osobowej. Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, więc pomijamy tą część.

Część D.4

W tej części formularza należy podać dane uzupełniające, które będą przesłana przez naczelnika urzędu skarbowego odpowiednio do GUS i ZUS
W przypadku gdy spółka do momentu zgłoszenia formularza NIP-8 nie zatrudniła jeszcze pracowników, to należy wtedy zaznaczyć w polu 76 zaznaczyć drugi kwadrat.
Jeśli spółka do momentu zgłoszenia formularza NIP-8 zatrudniła pracowników należy w polu 76 zaznaczyć pierwszy kwadrat, a w polu 77 podać datę, od której powstał obowiązek do opłacania składek.
Pole 78 wypełniamy tylko, gdy jest to zgłoszenie aktualizujące.
W polu numer 79 i 80 wpisujemy główne PKD naszej spółki.
Pole nr 81 w większości przypadków nie będzie dotyczyć twojej spółki, więc je pomijasz. Jeśli jednak którakolwiek z pozycji dotyczy twojej spółki to zaznaczasz odpowiedni kwadrat.
W polu numer 82 wskazujesz podział udziałów. Jeśli udziałowcami są krajowe osoby fizyczne to powinieneś wybrać pole nr 4, jeśli udziałowcem jest inna spółka to pole nr 5. Nie należy wybierać pola nr 2, jeśli udziałowcami jest inna spółka z o.o.
Pola 83-86 uzupełniają spółki w zależności od tego czy prowadzą gospodarstwo rolne, posiadają użytki rolne, zatrudniają pracowników lub posiadają stronę internetową.

Jak wypełnić część E formularza NIP-8?

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

W polu 87 należy wskazać załącznik do formularza (listy, z danymi które nie zmieściły się w formularzu np. kolejne rachunki bankowe).
W przypadku, gdy zgłoszenia dokonuje inna osoba niż uprawniona w KRS do reprezentowania spółki należy uzupełnić także pole numer 88.

Jak wypełnić część F formularza NIP-8?

W części F formularza wskazać należy dane osoby lub osób reprezentujących spółkę, które składają zgłoszenie NIP-8 oraz datę w wypełniania tego formularza.

zgloszenie-spolki-z-o-o-w-urzedzie-skarbowym-czyli-jak-wypelnic-nip-8

 

Podsumowanie

Formularz NIP-8 jest kluczowym dokumentem, który powinien być składany w urzędzie skarbowym w celu zgłoszenia spółki z o.o. lub aktualizacji jej danych. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który planuje rejestrację spółki w KRS lub posiada istniejącą spółkę, konieczne jest zapoznanie się z tym formularzem.

Wypełnienie formularza NIP-8 może być zadaniem skomplikowanym i czasochłonnym. Dlatego warto zwrócić uwagę na wsparcie, jakie może zapewnić profesjonalne biuro rachunkowe. Biura rachunkowe specjalizujące się w obszarze podatków i finansów posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne do prawidłowego wypełnienia formularza NIP-8 oraz zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami.

Biuro rachunkowe nasze może stać się Twoim niezastąpionym partnerem, który wesprze Cię w procesie wypełniania formularza NIP-8. Nasi wykwalifikowani eksperci nie tylko pomogą Ci w prawidłowym uzupełnieniu dokumentu, ale także zapewnią, że wszystkie niezbędne informacje zostaną uwzględnione.

Współpraca z biurem rachunkowym ma liczne korzyści. Przede wszystkim masz pewność, że wszystkie dane zostaną odpowiednio zweryfikowane i zgodnie z przepisami podatkowymi. Dodatkowo, biuro rachunkowe może służyć Ci także jako źródło cennych porad i informacji na temat prowadzenia księgowości oraz innych aspektów finansowych Twojej spółki.

Wnioskując, wypełnianie formularza NIP-8 jest ważnym zadaniem, które wymaga precyzji i znajomości aktualnych przepisów podatkowych. Biuro rachunkowe nasze może Ci pomóc w tym procesie, zapewniając fachową pomoc i pewność, że wszystkie formalności zostaną wykonane prawidłowo. Skorzystaj z ich doświadczenia i zrób pierwszy krok w kierunku efektywnej księgowości dla Twojej spółki z.o.o.

Oferta Warido

Zapraszamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług zgłaszania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do Urzędu Skarbowego. Jesteśmy zespołem doświadczonych specjalistów, którzy zapewniają kompleksową obsługę i wsparcie na każdym etapie procesu.

Nasze biuro gwarantuje nie tylko precyzję i zgodność z obowiązującymi przepisami, ale także indywidualne podejście do każdego klienta.

Dzięki naszym usługom, proces zgłaszania spółki do Urzędu Skarbowego stanie się prosty, szybki i bezstresowy. Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu, a my zajmiemy się wszystkimi formalnościami, abyś mógł skupić się na rozwoju swojego biznesu.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami. 

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.