Korekta błędnych zapisów księgowych

korekta-błednych-zapisow-ksiegowych

Spis treści

Księga podatkowa nie jest łatwa do prowadzenia i na pewno każdy przedsiębiorca miał wiele okazji do tego, aby się osobiście o tym przekonać. Całkiem możliwe, że wiesz także, czym są błędne zapisy w księdze podatkowej. Oto kilka wartościowych informacji dla Ciebie, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak ewentualne pomyłki można naprawić w taki sposób, by nie budziły one wątpliwości w US. Pamiętaj jednak o tym, aby prowadzenie księgi podatkowej zlecić profesjonalistom z biura rachunkowego, którzy mają odpowiednią wiedzę, dzięki czemu korekta błędów w księgowości nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Korekta błędów w księgowości – od czego należy zacząć?

Dokonanie korekty jest obowiązkowe i potwierdzenie tego znajdziesz w przepisach polskiego prawa – zajrzyj do § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). To właśnie tam masz opisane wszystkie przepisy, które dają Ci też możliwość dokonania takiej korekty. Możesz ją wykonać na jeden z wymienionych sposobów:

  • skreślenie błędnej treści i wpisanie nowej – trzeba to jednak zrobić w taki sposób, aby błędnie napisana treść nadal pozostała wyraźna, nie ma więc co za dużo na niej kreślić, nie zapominaj także o napisaniu daty, kiedy poprawka została wprowadzona i zostawieniu pod zmodyfikowanymi treściami,
  • można wprowadzić dowody niewpisane lub dowody, jakie zawierają korekty błędów do księgi – możesz dokonać tego kolorem czerwonym lub wprowadzić znak minus przy zapisach, jeżeli chodzi o te, które zmniejszają przychody lub koszty.

W dzisiejszych czasach księgę podatkową można prowadzić na dwa różne sposoby: tradycyjnie lub elektronicznie. W przypadku tej pierwszej błędy można korygować na dwa wyżej wymienione sposoby. Księga elektroniczna pozwala tylko na zastosowanie drugiego sposobu.

Faktury korygujące – czym są i jak je wystawiać?

Często bywa tak, że już na fakturze dochodzi do błędów, jakie wynikają m.in. z możliwości wskazania błędnej ceny. Niekiedy także następuje zwykła ludzka pomyłka, która sprawia, że dochodzi do błędów rachunkowych. Niezależnie od tego, z jakiego powodu wynikło nieporozumienie, korektę zawsze należy zastosować. Jest to o tyle istotne, że w przepisach istnieje stosowny zapis, który mówi o tym obowiązku.

Korekta powinna być wykonana w miesiącu nieprawidłowego ujęcia w księdze kosztu, a jej konkretna data zależy od tego, jaka dokładnie korekta będzie wykonywana. Nie można zapomnieć o tym, że w tej księdze bardzo ważna jest numeracja. Jeżeli doszło już do zamknięcia miesiąca i korekta nie może zostać wcześniej wpisana, możesz ustawić przed nią “a”. Dzięki temu nie będzie trzeba zmieniać wcześniejszej numeracji.

Temat wydaje się skomplikowany i taki faktycznie jest. Dlatego pozwól, aby to biuro rachunkowe przejęło nad tym pieczę. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się innych błędów. 

Fakturę korygującą trzeba wystawić wtedy, jeżeli dojdzie do udzielenia rabatu lub gdy kupujący zwrócił towar. Taka faktura musi zostać ujęta w miesiącu, kiedy została otrzymana. Wyjątkiem są faktury VAT odnoszące się do przychodów. Wtedy należy dopisać ją w miesiącu, kiedy została wystawiona.

Czym jest przekwalifikowanie towarów?

To kolejna możliwość, która sprawi, że musisz dokonać korekty zapisów w księdze podatkowej. Będzie to potrzebne, jeżeli towary zostaną wycofane ze sprzedaży. Może się bowiem okazać, że od teraz będą one występować pod nazwą środki trwałe lub wyposażenie, które zostanie przeznaczone na inny cel.

Pomocny w tym będzie dowód księgowy. Nie zapomnij jednak, że musi on mieć charakterystyczną budowę. Zapisy, które mówią o tym, znajdziesz w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia. Ważne jest, aby zostały w nim ujęte takie elementy jak:

  • data, kiedy nastąpiło przekazanie towarów,
  • ilość, jak również ich wartość,
  • opis zdarzenia gospodarczego,
  • podpis osoby, jaka odpowiedzialna była za sporządzenie dowodu księgowego.

W takim przypadku zapis korekty musi zostać wykonany w określonym miejscu, a dokładnie w kolumnie 10, której nazwa brzmi „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Chodzi tu o przypadki, jakie są związane z przekwalifikowaniem na środek trwały lub wyposażenie. Pamiętaj także o tym, że w związku z tym musisz dokonać kolejnego wpisu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest to kolejna istotna rzecz, która na bieżąco musi być pilnowana, aby wszystkie formalności mogły się zgadzać.

Korekta w takim przypadku może wyglądać na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, czy owe towary zostały przekazane w formie darowizny, czy jednak zostały one wykorzystane na promocję lub też na potrzeby własne firmy. W każdym z tych przypadków ważne jest to, aby zapis został odpowiednio ujęty. W tym pomoże profesjonalne biuro rachunkowe, które zawsze warto mieć pod ręką, aby nie dopuszczało ono do pojawienia się kolejnych błędów.


Oferta Warido

Zdarzają się sytuacje, w których firma może mieć nieuporządkowane księgi lub braki w dokumentacji. Nasz zespół specjalistów ma umiejętności i wiedzę, aby przeprowadzić skuteczną rekonstrukcję ksiąg handlowych. Niezależnie od tego, jak skomplikowane może to być, podejmiemy się tego zadania z zaangażowaniem i profesjonalizmem. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Biuro rachunkowe WARIDO ma niezbędną wiedzę i doświadczenie w rekonstrukcji ksiąg handlowych oraz korekcie błędów w księgowości.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

sprzedz-konstrukcji-na-dzialce-niebadacej-wlasnoscia

Sprzedaż konstrukcji na działce niebędącej własnością

Podatek VAT przy zbyciu nieruchomości na obcej ziemi Omawiana sytuacja ma miejsce, gdy na przykład dzierżawca wznosi budynek na działce należącej do wynajmującego. Po zakończeniu umowy dzierżawy, budowniczy może chcieć uzyskać zwrot zainwestowanych środków. W takim kontekście rodzi się zasadnicze pytanie: czy transakcja zwrotu nakładów podlega opodatkowaniu VAT?

Czytaj więcej »
jak-zatrudnic-pracownika-sezonowego

Jak zatrudnić pracownika sezonowego?

Miesiące wakacyjne to okres, w którym stopa bezrobocia zawsze spada. W 2023 w maju było 5,1% bezrobotnych a w sierpniu już tylko 5%. Niby spadek o 0,1 p.p. nie jest duży, ale oznacza, że kilkadziesiąt tysięcy osób znalazło zatrudnienie. Statystyki poprawia praca sezonowa i zwiększone zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, turystyki, a także prace związane ze zbiorami. Jeżeli otwierasz np. budkę z lodami nad morzem albo punkt z pamiątkami i szukasz rąk do pracy, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak pozyskać pracownika na sezon i legalnie go zatrudnić.

Czytaj więcej »
zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcow

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
kryteria-i- warunki-przyznawania-emerytury-pomostowej

Kryteria i warunki przyznawania emerytury pomostowej

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.