Jakie są obowiązki księgowe spółek z o.o?

jakie-sa-obowiazki-ksiegowe-spolek-z-o-o

Spis treści

Decyzja o założeniu własnej działalności zawsze wiąże się z koniecznością podjęcia się nowych zobowiązań. Każda firma wymaga stałej kontroli, a jej wydatki i przychody muszą być starannie zaksięgowane. Jednak sposób prowadzenia księgowości zależy od formy działalności, jaką wybierze przedsiębiorca. Choć wielu wybiera jednoosobową działalność gospodarczą, pod wieloma względami założenie spółki z o.o. jest znacznie lepszą decyzją.

Zalety prowadzenia spółki z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest doskonałym pomysłem dla osób, które nie planują poszerzać zakresu obowiązków swojej firmy. Pod wieloma względami wydaje się to także prostszy sposób na prowadzenie firmy. Księgowość i inne obowiązki nie są wtedy czasochłonne i mogą być realizowane przez przedsiębiorcę. Jednak pojawia się jeden problem, a jest nim granica pomiędzy majątkiem właściciela firmy a budżetem samej firmy. 

Właśnie dlatego założenie spółki z o. o. jest tak dobrym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Pozwala ona ochronić zgromadzony majątek w życiu prywatnym, gdyż właściciel nie odpowiada za zobowiązania spółki swoim własnym mieniem. Jest to świetny sposób na to, aby odgrodzić posiadane pieniądze na życie od budżetu przeznaczonego na działalność firmową. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zmianę formy działalności i przejście na spółkę z o.o. 

Jak rozliczać przychody w spółce z o.o.?

W przypadku prowadzenia każdej firmy podstawowym obowiązkiem jest prowadzenie księgowości. Podobnie wygląda sytuacja, gdy chodzi o spółki z o.o., które są rozliczane według przepisów przeznaczonych tylko dla tej formy działalności. Kluczowa jest przede wszystkim ustawa z 24 września 1994, która ustala, że księgowość spółki może być prowadzona przez dowolną osobę, włączając w to kogoś bez dodatkowych uprawnień.

Jest to więc świetna wiadomość dla każdego przedsiębiorcy, który dobrze orientuje się w dziedzinie księgowości i wie, jak poradzić sobie z jej prowadzeniem. Jednak jest to także kolejny obowiązek, który spada na barki najważniejszej osoby w firmie. Prowadzenie księgowości wymaga czasu, a także dostępu do odpowiednich narzędzi, takich jak specjalistyczne oprogramowania komputerowe przeznaczone do rozliczania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Większość spółek z o.o. radzi sobie z obowiązkiem prowadzenia księgowości poprzez oddelegowanie jej do osób z zewnątrz, czyli głównie firm oferujących usługi księgowe. Choć korzystanie z usług księgowych oznacza nowy wydatek, w rzeczywistości jest to sposób na ograniczenie strat finansowych. Ich dostępność i ekspertyza pozwalają uniknąć problemów z fiskusem, które mogłyby pojawić się podczas prób samodzielnego rozliczania spółki. Dlatego też jest to świetna inwestycja w spółkę.

Podstawy prowadzenie księgowości spółek z o.o.

Prowadzenie księgowości w spółce wygląda zupełnie inaczej niż prowadzenie jej dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Między innymi dużą różnicą jest to, że w spółce możliwe jest płacenie tylko pieniędzmi w budżecie firmy. Jeżeli płynność finansowa jest zagrożona, to właściciel nie może dołożyć do budżetu firmy ze swojego prywatnego konta, chyba że podpisze ze spółką umowę o pożyczkę. Jak więc widać, obracanie pieniędzmi w spółce jest obarczone obowiązkiem spełniania wielu dodatkowych formalności. Jest to kolejny powód, dla którego rozliczanie księgowości w spółkach najlepiej pozostawić doświadczonym księgowym. 

W jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Jest to podstawa do rozliczania wszystkich pieniędzy, które przechodzą przez firmę podczas jej działania. Jednak spółki z o.o. nie mogą prowadzić takich ksiąg. Zamiast tego konieczne jest prowadzenie tzw. pełnej księgowości, którą reguluje ustawa o rachunkowości. 

Pełna księgowość – jak powinna wyglądać?

Jak jej nazwa sugeruje, pełna księgowość oznacza obowiązek rejestrowania i rozliczania każdego grosza, który jest wydany w spółce. Oznacza to więc konieczność ciągłego monitorowania wszystkich aspektów działalności firmy. Pełna księgowość musi być prowadzona rzetelnie i w sposób jasny, który pozwala na jej sprawdzenie w przypadku kontroli. Po raz kolejny pokazuje to, że jest to zadanie dla księgowych z doświadczeniem. 

W pełnej księgowości znajdować się musi rachunek zysków i strat, a także bilans wszystkich aktywów i pasywów w danej firmie. Dodatkowo trafiają tam także wszystkie inne informacje, które są związane z działalnością firmy, a nie są wyszczególnione na innych sprawozdaniach.

Skorzystaj z oferty biura rachunkowego WARIDO 

Dobre biuro księgowe, takie jak WARIDO, potrafi bez problemu poradzić sobie z połączeniem wszystkich tych danych w spójną całość, która będzie użyta do tego, aby rozliczyć działalność spółki. Dlatego też warto inwestować z profesjonalnych usług księgowych, tym samym zapewniając sobie więcej czasu i swobody na to, aby wprowadzać nowe rozwiązania w firmie. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Nasze biuro rachunkowe wyróżnia się profesjonalnym podejściem i dbałością o szczegóły. Będziemy dbać o Twoją księgowość z najwyższą starannością, zapewniając dokładność i zgodność z przepisami. Możesz być pewien, że Twoje finanse są w bezpiecznych rękach, pozwalając Ci skoncentrować się na rozwoju swojej spółki.

Skontaktuj się z nami już teraz! 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej