Korekta błędnych zapisów księgowych

korekta-błednych-zapisow-ksiegowych

Spis treści

Księga podatkowa nie jest łatwa do prowadzenia i na pewno każdy przedsiębiorca miał wiele okazji do tego, aby się osobiście o tym przekonać. Całkiem możliwe, że wiesz także, czym są błędne zapisy w księdze podatkowej. Oto kilka wartościowych informacji dla Ciebie, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak ewentualne pomyłki można naprawić w taki sposób, by nie budziły one wątpliwości w US. Pamiętaj jednak o tym, aby prowadzenie księgi podatkowej zlecić profesjonalistom z biura rachunkowego, którzy mają odpowiednią wiedzę, dzięki czemu korekta błędów w księgowości nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Korekta błędów w księgowości – od czego należy zacząć?

Dokonanie korekty jest obowiązkowe i potwierdzenie tego znajdziesz w przepisach polskiego prawa – zajrzyj do § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). To właśnie tam masz opisane wszystkie przepisy, które dają Ci też możliwość dokonania takiej korekty. Możesz ją wykonać na jeden z wymienionych sposobów:

  • skreślenie błędnej treści i wpisanie nowej – trzeba to jednak zrobić w taki sposób, aby błędnie napisana treść nadal pozostała wyraźna, nie ma więc co za dużo na niej kreślić, nie zapominaj także o napisaniu daty, kiedy poprawka została wprowadzona i zostawieniu pod zmodyfikowanymi treściami,
  • można wprowadzić dowody niewpisane lub dowody, jakie zawierają korekty błędów do księgi – możesz dokonać tego kolorem czerwonym lub wprowadzić znak minus przy zapisach, jeżeli chodzi o te, które zmniejszają przychody lub koszty.

W dzisiejszych czasach księgę podatkową można prowadzić na dwa różne sposoby: tradycyjnie lub elektronicznie. W przypadku tej pierwszej błędy można korygować na dwa wyżej wymienione sposoby. Księga elektroniczna pozwala tylko na zastosowanie drugiego sposobu.

Faktury korygujące – czym są i jak je wystawiać?

Często bywa tak, że już na fakturze dochodzi do błędów, jakie wynikają m.in. z możliwości wskazania błędnej ceny. Niekiedy także następuje zwykła ludzka pomyłka, która sprawia, że dochodzi do błędów rachunkowych. Niezależnie od tego, z jakiego powodu wynikło nieporozumienie, korektę zawsze należy zastosować. Jest to o tyle istotne, że w przepisach istnieje stosowny zapis, który mówi o tym obowiązku.

Korekta powinna być wykonana w miesiącu nieprawidłowego ujęcia w księdze kosztu, a jej konkretna data zależy od tego, jaka dokładnie korekta będzie wykonywana. Nie można zapomnieć o tym, że w tej księdze bardzo ważna jest numeracja. Jeżeli doszło już do zamknięcia miesiąca i korekta nie może zostać wcześniej wpisana, możesz ustawić przed nią “a”. Dzięki temu nie będzie trzeba zmieniać wcześniejszej numeracji.

Temat wydaje się skomplikowany i taki faktycznie jest. Dlatego pozwól, aby to biuro rachunkowe przejęło nad tym pieczę. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się innych błędów. 

Fakturę korygującą trzeba wystawić wtedy, jeżeli dojdzie do udzielenia rabatu lub gdy kupujący zwrócił towar. Taka faktura musi zostać ujęta w miesiącu, kiedy została otrzymana. Wyjątkiem są faktury VAT odnoszące się do przychodów. Wtedy należy dopisać ją w miesiącu, kiedy została wystawiona.

Czym jest przekwalifikowanie towarów?

To kolejna możliwość, która sprawi, że musisz dokonać korekty zapisów w księdze podatkowej. Będzie to potrzebne, jeżeli towary zostaną wycofane ze sprzedaży. Może się bowiem okazać, że od teraz będą one występować pod nazwą środki trwałe lub wyposażenie, które zostanie przeznaczone na inny cel.

Pomocny w tym będzie dowód księgowy. Nie zapomnij jednak, że musi on mieć charakterystyczną budowę. Zapisy, które mówią o tym, znajdziesz w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia. Ważne jest, aby zostały w nim ujęte takie elementy jak:

  • data, kiedy nastąpiło przekazanie towarów,
  • ilość, jak również ich wartość,
  • opis zdarzenia gospodarczego,
  • podpis osoby, jaka odpowiedzialna była za sporządzenie dowodu księgowego.

W takim przypadku zapis korekty musi zostać wykonany w określonym miejscu, a dokładnie w kolumnie 10, której nazwa brzmi „Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu”. Chodzi tu o przypadki, jakie są związane z przekwalifikowaniem na środek trwały lub wyposażenie. Pamiętaj także o tym, że w związku z tym musisz dokonać kolejnego wpisu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – jest to kolejna istotna rzecz, która na bieżąco musi być pilnowana, aby wszystkie formalności mogły się zgadzać.

Korekta w takim przypadku może wyglądać na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, czy owe towary zostały przekazane w formie darowizny, czy jednak zostały one wykorzystane na promocję lub też na potrzeby własne firmy. W każdym z tych przypadków ważne jest to, aby zapis został odpowiednio ujęty. W tym pomoże profesjonalne biuro rachunkowe, które zawsze warto mieć pod ręką, aby nie dopuszczało ono do pojawienia się kolejnych błędów.

Napraw błędy księgowe z WARIDO!

Zdarzają się sytuacje, w których firma może mieć nieuporządkowane księgi lub braki w dokumentacji. Nasz zespół specjalistów ma umiejętności i wiedzę, aby przeprowadzić skuteczną rekonstrukcję ksiąg handlowych. Niezależnie od tego, jak skomplikowane może to być, podejmiemy się tego zadania z zaangażowaniem i profesjonalizmem. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Biuro rachunkowe WARIDO ma niezbędną wiedzę i doświadczenie w rekonstrukcji ksiąg handlowych oraz korekcie błędów w księgowości.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Oszczędź czas i pieniądze. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej