CIT estoński – jak rozliczać?

cit-estonski-jak-rozliczac

Spis treści

Estoński CIT cieszy się coraz większą popularnością. Jest to ryczałt od dochodów spółek, dzięki któremu firma nie jest zobligowana do płacenia podatku dochodowego aż do momentu wypłaty zysku swoim wspólnikom. Metoda ta ma szerokie spektrum korzyści, co sprawia, że decydują się na nią zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa. 

Dla kogo odpowiedni jest estoński CIT?

Ryczałt od dochodów spółek to świetne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych firm. Zgodnie z zasadami prawnymi, aby przejść na tę metodę, należy zatrudniać co najmniej 3 osoby fizyczne. Co istotne, estoński CIT jest przeznaczony nie tylko dla osób prowadzących spółkę akcyjną, ale także dla przedsiębiorców ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółką komandytową. Metoda ta jest bardzo atrakcyjna również ze względów finansowych.

Przejście na estoński CIT jest darmowe i relatywnie proste, dzięki czemu niesie za sobą wyłącznie korzyści. Z pomocą estońskiego CIT-u nie będziesz musiał płacić podatku od różnic pomiędzy rozliczeniem rachunkowym a podatkowym. Co więcej, nie będziesz zmuszony do prowadzenia dodatkowej ewidencji do celów podatkowych, co znacząco zmniejsza obligatoryjne formalności. Estoński CIT jest traktowany jako prosty, przejrzysty i klarowny, dzięki czemu coraz więcej osób przekonuje się do jego walorów. 

Kiedy i jak trzeba rozliczyć estoński CIT?

Aby rozliczyć estoński CIT, niezbędna jest deklaracja CIT-8E z załącznikiem CIT/EZ. Składa się je do końca trzeciego miesiąca kolejnego roku podatkowego. Warto jednak mieć na uwadze to, że termin zapłaty ryczałtu nie zawsze pokrywa się z terminem złożenia deklaracji. W deklaracji należy zawrzeć informację o wysokości osiągniętego dochodu oraz należnego ryczałtu. Składa się ją do urzędu skarbowego osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Podatek w estońskim systemie zapłacisz wtedy, gdy wypłacasz zyski ze spółki. Należy również pamiętać o tym, że w podatku estońskim rokiem podatkowym jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Równocześnie z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych nie mogą skorzystać przedsiębiorstwa finansowe, instytucje pożyczkowe, a także niektórzy podatnicy.  

W jaki sposób przejść na estoński CIT?

Przejście na estoński CIT jest względnie proste i w większości przypadków nie wiąże się z nadmiarem formalności. Aby je zrealizować, należy złożyć zawiadomienie ZAW-RD o swojej decyzji i przekazać je urzędowi skarbowemu. Aby Twoja prośba została pomyślnie rozpatrzona, należy jednak trzymać się z góry określonych terminów.

Zgodnie z zasadą na estoński CIT możesz przejść wtedy, gdy swoje zawiadomienie złożysz przed końcem 1. miesiąca roku podatkowego. W praktyce nie jest to jednak jedyna możliwość przejścia na ten sposób rozliczania, ponieważ istnieje również opcja przejścia na estoński CIT w trakcie roku podatkowego. W tym celu należy rozliczyć CIT klasyczny, zamknąć księgi i zrealizować sporządzenie finansowe. Niezbędne jest także złożenie wcześniej wspomnianego zawiadomienia ZAW-RD. 

Jak wyjść z estońskiego systemu opodatkowania?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem CIT estoński obowiązuje przez 4 lata podatkowe. Ryczałt od dochodów spółek nie musi jednak trwać tak długo, albowiem przedsiębiorcy w każdej chwili mogą zmienić swój sposób rozliczania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka decyzja może ponieść za sobą pewne konsekwencje finansowe.

Przedsiębiorcy decydujący się na rezygnację z CIT-u estońskiego nierzadko są zobligowani do zapłaty podatku od dochodu z tytułu korekty wstępnej. Jeżeli decydujesz się na wyjście z systemu estońskiego, to będziesz zmuszony do zapłaty podatku od całości zysku uzyskanego w tym okresie. Dlatego też decyzja ta powinna być dobrze przeanalizowana, ponieważ może nieść za sobą uszczerbek na finansach. 

Jakie zalety ma estoński CIT?

Wachlarz korzyści z tej metody jest bardzo szeroki. Z każdym rokiem zyskuje ona coraz większą popularność, co potwierdza długą listę jej zalet. Głównym pożytkiem płynącym ze skorzystania z tej metody są uproszczone i bardziej zrozumiałe rozliczenia. Wszelkie reguły bazują na przepisach o rachunkowości, dzięki czemu są przejrzyste i klarowne.

CIT estoński nie obliguje Cię do prowadzenia rachunkowości podatkowej czy liczenia podatkowych kosztów, w efekcie czego możesz zaoszczędzić cenny czas. Z pomocą tej metody znacząco poprawisz także swoją płynność finansową oraz sytuację materialną. Podatek zapłacisz bowiem tylko wtedy, kiedy nie podejmiesz decyzji o reinwestowaniu swoich środków bądź trzymaniu ich w spółce. Dzięki temu spółka ma kontrolę nad wysokością podatku do zapłaty. To z kolei prowadzi do licznych oszczędności. Jeżeli jesteś małym podatnikiem, to zapłacisz podatek CIT oraz PIT w łącznej wysokości zaledwie 20%. W klasycznej wersji musiałbyś zapłacić blisko 27%. Dzięki temu metoda ta jest idealna dla początkujących inwestorów.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skoncentruj się na swojej firmie, a my zajmiemy się resztą! Biuro rachunkowe WARIDO oferuje kompleksową obsługę księgową, kadrowo-płacową oraz rozwiązania technologiczne. Nie trać czasu na rutynowe zadania, oddaj je w ręce profesjonalistów i ciesz się swobodą prowadzenia biznesu.

Skontaktuj się z nami już teraz! 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej