Estoński CIT w Polsce

estoński cit w polsce

Estoński CIT w Polsce zapowiedziany został przez premiera Mateusza Morawieckiego w listopadowym exposé. Prace nad projektem miały zostać zakończone w II kwartale 2020 roku i jak informuje wiceminister Jan Sarnowski – projekt ustawy zostanie ukończony już w kwietniu. Na czym polega estoński CIT i które firmy będą mogły z niego skorzystać?

Estoński CIT – na czym polega ta forma opodatkowania?

Estoński CIT to forma opodatkowania, w której dochód jest opodatkowany dopiero w momencie wypłaty, np. za pomocą dywidendy. Podatek dochodowy od osób prawnych nie jest pobierany tak długo jak osiągane zyski są w firmie. Zdaniem Ministerstwa Finansów ma to zachęcać do reinwestowania osiąganych zysków.

Nazwa wzięła się stąd, że Estonia jako pierwsza wprowadziła tą formę opodatkowania dochodów osób prawnych. Podobne rozwiązania są również w Gruzji i Łotwie.

Estoński CIT – dla kogo nowe przepisy?

Estoński CIT ma zostać wprowadzony dla mikro- i małych przedsiębiorstw, czyli firm, w których średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 50 pracowników, a ich roczny roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nie przekroczył 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat nie przekroczyły 10 milionów euro.

W wystąpieniach premiera przewinęły się również średnie przedsiębiorstwa, ale wiceminister Jan Sarnowski podkreśla, że estoński CIT będzie dotyczyyć wyłącznie mikro- i małych przedsiębiorstw.

Ile będzie kosztował estoński CIT polską gospodarkę?

Wyliczenia Ministerstwa Finansów sięgają kwot rzędu 3,5 mld zł. Obliczenia dokonane zostały na podstawie wpływów z CIT w 2019 roku, które wyniosły ponad 40 mld zł.

Jaki jest cel wprowadzenia estońskiego CIT w Polsce

Ministerstwo Finansów przekonuje, że wprowadzenie takiej formy opodatkowania mikro- i małych przedsiębiorstw przyczyni się do uproszczenia ich rozliczania, czyli m.in. zachęci osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą do zakładania spółek prawa handlowego, które opodatkowane są podatkiem CIT a nie PIT.

Ma to być kolejna cegiełka, która ma ułatwić prowadzenie małego biznesu w Polsce, więc pomijając obowiązek płatności za pomocą split payment, sprawdzanie białej listy podatników VAT, obowiązek rejestracji w rejestrze CRBR, a także mikrorachunki podatkowe, opisywanie faktur frazą “mechanizm podzielonej płatności” i wiele innych zmian oraz nowych przepisów, które w ostatnim czasie nabrały mocy prawa możemy spodziewać się pewnego rodzaju uproszczenia – jak będzie w praktyce funkcjonował estoński CIT dowiemy się po publikacji projektu ustawy.

Podsumowanie

Estoński CIT to korzystne rozwiązanie dla podatników i jego wprowadzenie może okazać się skuteczną zachętą do reinwestowania dochodów firmy, a także do przejścia z PIT na CIT, czyli zmiany formy prawnej swojej firmy na podlegającą pod kodeks spółek handlowych.

Ministerstwo Finansów ma również w planie zwiększenie progu, do którego można korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 250 tysięcy do 2 milionów euro.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.