fbpx

Nowy plik JPK_VAT przesunięty o 3 miesiące?

Nowy jpk_vat

Nowa wersja pliku JPK_VAT miała być obowiązkowa dla dużych przedsiębiorstw od 1. kwietnia 2020 roku, czyli miesięczna deklaracja za marzec lub kwartalna za pierwszy kwartał miała być już wysyłana w nowej formie. W związku z koronawirusem, wszystko wskazuje na to, że termin wejścia w życie nowych przepisów zostanie przesunięty na 1. lipca 2020 roku. Jakie to może mieć konsekwencje dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw?

Nowy plik JPK-VAT

Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 4. lipca 2019 roku, deklaracje VAT-7 i VAT-7K zostaną zastąpione nowym przekształconym plikiem JPK_VAT. Dzięki temu podatnicy VAT, czyli tzw. VAT’owcy, nie będą musieli składać dwóch deklaracji: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Wyeliminowane zostaną również załączniki wymagane do deklaracji VAT, tj. VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT. Nowy JPK_VAT ma zostać wyposażony w pola wyboru, których zaznaczenie ma być równoznaczne z dodaniem poszczególnych załączników.

Których deklaracji VAT nie będzie zawierał nowy plik JPK_VAT?

W nowym pliku JPK_VAT nie znajdziemy deklaracji takich jak VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R, VIU-R oraz VIN-D i VIU-D. Nie będzie również deklaracji VAT-12, która służy taksówkarzom do rozliczania VAT w formie ryczałtu.

Jakie mogą być konsekwencje dla MŚP zmiany daty wejścia w życie nowego JPK_VAT dla dużych przedsiębiorstw?

Z reguły jest tak, że Ministerstwo Finansów nowe przepisy testuje na dużych przedsiębiorstwach, a po trzech miesiącach wprowadza je w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli będzie tak i w tym przypadku, to nowy plik JPK_VAT będzie obowiązywać MŚP dopiero od 1. października 2020 roku.

Podsumowanie

Spodziewamy się, że koronawirus przesunie w czasie więcej wchodzących w życie przepisów – nie tylko nowy plik JPK_VAT. Będziemy o tym informowali Państwa na bieżąco – zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.