Zaznacz stronę

Nowa wersja pliku JPK_VAT miała być obowiązkowa dla dużych przedsiębiorstw od 1. kwietnia 2020 roku, czyli miesięczna deklaracja za marzec lub kwartalna za pierwszy kwartał miała być już wysyłana w nowej formie. W związku z koronawirusem, wszystko wskazuje na to, że termin wejścia w życie nowych przepisów zostanie przesunięty na 1. lipca 2020 roku. Jakie to może mieć konsekwencje dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw?

Nowy plik JPK-VAT

Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 4. lipca 2019 roku, deklaracje VAT-7 i VAT-7K zostaną zastąpione nowym przekształconym plikiem JPK_VAT. Dzięki temu podatnicy VAT, czyli tzw. VAT’owcy, nie będą musieli składać dwóch deklaracji: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Wyeliminowane zostaną również załączniki wymagane do deklaracji VAT, tj. VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT. Nowy JPK_VAT ma zostać wyposażony w pola wyboru, których zaznaczenie ma być równoznaczne z dodaniem poszczególnych załączników.

Których deklaracji VAT nie będzie zawierał nowy plik JPK_VAT?

W nowym pliku JPK_VAT nie znajdziemy deklaracji takich jak VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R, VIU-R oraz VIN-D i VIU-D. Nie będzie również deklaracji VAT-12, która służy taksówkarzom do rozliczania VAT w formie ryczałtu.

Jakie mogą być konsekwencje dla MŚP zmiany daty wejścia w życie nowego JPK_VAT dla dużych przedsiębiorstw?

Z reguły jest tak, że Ministerstwo Finansów nowe przepisy testuje na dużych przedsiębiorstwach, a po trzech miesiącach wprowadza je w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli będzie tak i w tym przypadku, to nowy plik JPK_VAT będzie obowiązywać MŚP dopiero od 1. października 2020 roku.

Podsumowanie

Spodziewamy się, że koronawirus przesunie w czasie więcej wchodzących w życie przepisów – nie tylko nowy plik JPK_VAT. Będziemy o tym informowali Państwa na bieżąco – zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button