Nowy plik JPK_VAT przesunięty o 3 miesiące?

Nowy jpk_vat

Nowa wersja pliku JPK_VAT miała być obowiązkowa dla dużych przedsiębiorstw od 1. kwietnia 2020 roku, czyli miesięczna deklaracja za marzec lub kwartalna za pierwszy kwartał miała być już wysyłana w nowej formie. W związku z koronawirusem, wszystko wskazuje na to, że termin wejścia w życie nowych przepisów zostanie przesunięty na 1. lipca 2020 roku. Jakie to może mieć konsekwencje dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw?

Nowy plik JPK-VAT

Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 4. lipca 2019 roku, deklaracje VAT-7 i VAT-7K zostaną zastąpione nowym przekształconym plikiem JPK_VAT. Dzięki temu podatnicy VAT, czyli tzw. VAT’owcy, nie będą musieli składać dwóch deklaracji: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Wyeliminowane zostaną również załączniki wymagane do deklaracji VAT, tj. VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT. Nowy JPK_VAT ma zostać wyposażony w pola wyboru, których zaznaczenie ma być równoznaczne z dodaniem poszczególnych załączników.

Których deklaracji VAT nie będzie zawierał nowy plik JPK_VAT?

W nowym pliku JPK_VAT nie znajdziemy deklaracji takich jak VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R, VIU-R oraz VIN-D i VIU-D. Nie będzie również deklaracji VAT-12, która służy taksówkarzom do rozliczania VAT w formie ryczałtu.

Jakie mogą być konsekwencje dla MŚP zmiany daty wejścia w życie nowego JPK_VAT dla dużych przedsiębiorstw?

Z reguły jest tak, że Ministerstwo Finansów nowe przepisy testuje na dużych przedsiębiorstwach, a po trzech miesiącach wprowadza je w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli będzie tak i w tym przypadku, to nowy plik JPK_VAT będzie obowiązywać MŚP dopiero od 1. października 2020 roku.

Podsumowanie

Spodziewamy się, że koronawirus przesunie w czasie więcej wchodzących w życie przepisów – nie tylko nowy plik JPK_VAT. Będziemy o tym informowali Państwa na bieżąco – zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »
obsluga-kadrowo-placowa-wlasny-dzial-czy-outsourcing

Obsługa kadrowo-płacowa: Własny dział czy outsourcing?

Każda organizacja, bez względu na wielkość i rodzaj umów z pracownikami, musi skonfrontować się z kompleksowością obsługi kadrowo-płacowej. Proces ten staje się koniecznością już przy zatrudnianiu choćby jednego pracownika i niezależnie od tego, czy działamy w modelu mikroprzedsiębiorstwa czy też prowadzimy firmę zatrudniającą setki osób.

Czytaj więcej »