Agencja pracy tymczasowej a zasady zatrudnienia

agencja-pracy-tymczasowej-a-zasady-zatrudnienia

Spis treści

W ostatnich latach koncepcja pracy tymczasowej nabrała znacznego rozpędu na polskim rynku pracy. Agencje stały się kluczowym graczem na tym polu, wypełniając lukę między osobami poszukującymi krótkoterminowej pracy a pracodawcami z lukami w zakresie – kadry i płace. Jednak w celu ochrony praw i interesów pracowników zatrudnionych za pośrednictwem tych agencji rząd wprowadził określone zasady i przepisy. W jaki sposób funkcjonują agencje pracy tymczasowej w ramach polskiego rynku pracy i jak prawo dba o dobro pracowników?

Do jakich prac można skierować pracowników tymczasowych?

Pracownicy tymczasowi zatrudnieni w Twojej agencji mogą zostać skierowani do wielu różnych rodzajów prac. Mowa tu między innymi o:

  • pracach sezonowych (np. zbieranie owoców czy warzyw, roznoszenie ulotek);
  • pracach, których wykonanie dotychczas leżało w gestii nieobecnego (z dowolnej przyczyny) pracownika zatrudnionego w danej firmie na stałe;
  • pracach, których terminowe wykonanie przez dotychczasowo zatrudnionych pracowników byłoby niemożliwe (np. ze względu na niewystarczającą liczbę pracowników.

Z drugiej strony pracownika tymczasowego nie możesz skierować do wykonywania pracy szczególnie niebezpiecznej, prac ochroniarskich z wykorzystaniem broni palnej, czy też pracy wykonywanej na stanowisku innego pracownika, który w danym momencie uczestniczy w strajku.

Limity czasowe związane z zatrudnieniem pracownika tymczasowego przez agencję pracy

Pamiętaj, że pracodawca poszukujący pracownika tymczasowego za pomocą Twojej agencji może zatrudnić daną osobę na maksymalnie 18 miesięcy. Co więcej, zanim kolejny raz będzie on mógł przyjąć tego samego pracownika, upłynąć będzie musiało kolejnych 18 miesięcy. Ograniczenie to dotyczy również osób, które wcześniej zatrudniły konkretną osobę, korzystając z usług innej agencji lub na podstawie dowolnego rodzaju umowy. W przypadku, gdy dany pracownik przepracował 18 miesięcy u danego pracodawcy w okresie ostatnich 36 miesięcy, nie możesz ponownie go zarekomendować. 

Limit ten może ulec wydłużeniu do 36 miesięcy, jeśli pracownik tymczasowy skierowany został do wykonywania zadań dotychczas leżących w gestii innego pracownika, bezpośrednio zatrudnionego przez pracodawcę. Po wyczerpaniu terminu możesz bezpośrednio zawrzeć z danym pracownikiem tymczasowym umowę o pracę czy też umowę cywilnoprawną.

Jakie są prawa i obowiązki agencji pracy tymczasowej?

Prowadząc agencję pracy tymczasowej, możesz dochodzić od każdego pracownika równowartości odszkodowania, jeżeli w wyniku jego niedbalstwa lub błędu musiałeś wypłacić je pracodawcy. Ponadto, jeśli to on naruszy zasady równego traktowania czy przeciwdziałania dyskryminacji, możesz domagać się od niego zwrotu odszkodowania wypłaconego pracownikowi. Wreszcie masz również prawo żądać od pracownika tymczasowego przedstawienia dokumentów dotyczących ewentualnego zatrudnienia u danego pracodawcy w okresie poprzednich 36 miesięcy.

Agencja świadcząca tego rodzaju usługi musi między innymi przekazać każdemu z zatrudnionych przez siebie specjalistów komplet informacji umożliwiających szybki i pewny kontakt z jej przedstawicielami. Obowiązkiem agencji jest również pisemne zawiadomienie pracownika tymczasowego o wymogach, jakie wobec niego ma pracodawca, a także sformalizować w formie pisemnej wszelkie uzgodnienia.

Agencja pracy tymczasowej musi także podpisać z pracownikiem odpowiedni rodzaj umowy (umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna), a także w prawidłowy sposób naliczać i terminowo wypłacać wszelkie wynagrodzenia. Ponadto w gestii agencji leży prowadzenie niezbędnej dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy, a także wydanie odpowiednich dokumentów pracownikowi po zakończeniu współpracy.

Wspólnym obowiązkiem agencji oraz pracodawcy jest ustalenie formy pracy, jaką wykonywać ma pracownik tymczasowy, przewidywanego okresu zatrudnienia oraz wymiaru czasu pracy. Konieczne jest także wspólne poinformowanie pracownika o warunkach pracy zmianowej, a także zakresie przejęcia przez pracodawcę części obowiązków dotyczących BHP

Jaka umowa dla pracownika tymczasowego?

Zawarcie umowy z pracownikiem leży w gestii agencji pracy tymczasowej. Do wyboru masz dwie opcje: zawarcie z nim umowy o pracę na czas określony lub umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenie). Z tej drugiej opcji możesz jednak skorzystać tylko wtedy, gdy dopuszczalne jest to w związku z charakterem zaproponowanego mu stanowiska.  W obu tych przypadkach umowy powinny zostać zawarte w sposób pisemny – pozwoli to bowiem uniknąć w przyszłości niejasności między stronami.

Zasady zakończenia współpracy między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem zależne są od konkretnego typu umowy. W przypadku umowy o pracę zostaje ona rozwiązywana w chwili, gdy upłynie okres pracy na rzecz danego pracodawcy. Natomiast zasady rozwiązania umowy cywilnoprawnej jej strony mogą określić na własną rękę.

Obwarowania prawne, które wiążą się z działaniem agencji pracy tymczasowej, są dość zawiłe i dotyczą nie tylko zatrudnienia, ale też wypłacania wynagrodzeń czy właściwego ich opodatkowania. 

Oferta Warido

Potrzebujesz pomocy ekspertów? Skorzystaj z pomocy WARIDO – biuro rachunkowe! Mamy doświadczenie we wspieraniu firm zajmujących się pośrednictwem pracy i chętnie wspomożemy Twoją działalność.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

sprzedz-konstrukcji-na-dzialce-niebadacej-wlasnoscia

Sprzedaż konstrukcji na działce niebędącej własnością

Podatek VAT przy zbyciu nieruchomości na obcej ziemi Omawiana sytuacja ma miejsce, gdy na przykład dzierżawca wznosi budynek na działce należącej do wynajmującego. Po zakończeniu umowy dzierżawy, budowniczy może chcieć uzyskać zwrot zainwestowanych środków. W takim kontekście rodzi się zasadnicze pytanie: czy transakcja zwrotu nakładów podlega opodatkowaniu VAT?

Czytaj więcej »
jak-zatrudnic-pracownika-sezonowego

Jak zatrudnić pracownika sezonowego?

Miesiące wakacyjne to okres, w którym stopa bezrobocia zawsze spada. W 2023 w maju było 5,1% bezrobotnych a w sierpniu już tylko 5%. Niby spadek o 0,1 p.p. nie jest duży, ale oznacza, że kilkadziesiąt tysięcy osób znalazło zatrudnienie. Statystyki poprawia praca sezonowa i zwiększone zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, turystyki, a także prace związane ze zbiorami. Jeżeli otwierasz np. budkę z lodami nad morzem albo punkt z pamiątkami i szukasz rąk do pracy, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak pozyskać pracownika na sezon i legalnie go zatrudnić.

Czytaj więcej »
zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcow

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
kryteria-i- warunki-przyznawania-emerytury-pomostowej

Kryteria i warunki przyznawania emerytury pomostowej

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.