Faktura na podstawie paragonu – zmiany w przepisach

faktura na podstawie paragonu bez NIP

W polskich sklepach pytanie Paragon czy faktura? już niebawem wyprzedzi pod względem częstotliwości występowania pytanie Gotówką czy kartą? – to wszystko za sprawą nowych przepisów, które wejdą w życie z dniem 1-go stycznia 2020 roku, gdyż często nie będzie można już wystawić faktury na podstawie paragonu. Kogo będą dotyczyć w szczególności te zmiany i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nich? Jak poradzić sobie w sytuacji bez wyjścia?

Jakie są aktualne przepisy dotyczące wystawiania faktury na podstawie paragonu?

Aktualnie kupując w sklepie mamy możliwość wzięcia paragonu za zakupiony towar, by następnie udać się z nim do punktu obsługi klienta i wymienić go na fakturę.

Jeśli zdarzy nam się zapomnieć na kasie o poinformowaniu kasjera o tym, że będziemy chcieli fakturę to tragedii nie ma – kasjer na podstawie paragonu wystawia nam fakturę i zapominamy o sprawie.

Jakie będą obowiązywać przepisy od stycznia 2020?

Przede wszystkim nie będzie już można wystawić faktury na podstawie paragonu, który nie będzie zawierał NIP podatnika – warto więc skupić się podwójnie w czasie zakupów, by nie przegapić momentu, w którym będziemy musieli zaznaczyć, że chcemy za chwilę odebrać fakturę na podstawie tego paragonu. Kasjer również będzie musiał pamiętać o tym, by spytać czy chcemy paragon czy fakturę na wypadek gdybyśmy zapomnieli – w przeciwnym razie może zostać obarczony przez kupującego winą w momencie, w którym będzie już za późno.

Warto zaznaczyć również, że towar, który kupimy jako konsument, nie będzie mógł z czasem przekształcić się w zakup na rzecz firmy z punktu widzenia VAT.

Kasa fiskalna bez możliwości wpisania NIP na paragonie

Jeśli posiadamy kasę, która nie daje nam możliwości wpisania NIP na paragonie, a kupujący poinformuje nas w momencie zakupu, że chce taki paragon, który zawiera jego NIP, to powinniśmy przerwać ewidencję na kasie fiskalnej i od razu wystawić fakturę VAT. Oznacza to, że firmy nieposiadające kasy fiskalnej z taką możliwością nie muszą kupować nowego urządzenia.

Zwrot – ostatnia deska ratunku

Jeśli rzeczywiście przy kasie zapomnimy o podaniu NIP, a będziemy chcieli fakturę to pozostaje nam zwrócić towar, a następnie kupić go ponownie – tym razem na FV. Brzmi to trochę absurdalnie i rzeczywiście takie jest. Można będzie również anulować paragon i tym samym zrezygnować z transakcji.

Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w każdej sytuacji. Będąc na stacji benzynowej zwrot zakupionego towaru (paliwa) jest raczej niemożliwy.

Kary za posługiwanie się fakturą wystawioną na podstawie paragonu bez NIP

Nabywca towaru, który będzie posługiwał się fakturą wystawioną na podstawie paragonu bez NIP będzie podlegał karze w wysokości 100% wartości podatku VAT tej faktury. Dodatkowo może zostać ukarany zobowiązaniem podatkowym na podstawie art. 112b oraz 112c Ustawy o VAT za podanie niewłaściwych wartości w składanych deklaracjach.

Strona sprzedająca, która wystawi fakturę na podstawie paragonu niezawierającego NIP będzie obciążona taką samą kwotą jak podatnik posługujący się tą fakturą – 100% wartości VAT wykazanej na FV. Podobnie jak nabywcy zostanie mu naliczone dodatkowe zobowiązanie na podst. art 112b oraz 112c Ustawy o Vat.

Osoby fizyczne za taki czyn ponoszą odpowiedzialność jak za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Nie jest jednak na nich nałożone dodatkowe zobowiązanie.

Podsumowanie

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1-go stycznia 2020 roku, jednak nie będą obejmować sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej przed dniem wejścia w życie ustawy. Będąc podmiotem w roli kupującego będziemy musieli pamiętać o odpowiednio wcześniejszym upomnieniu się o fakturę, a będąc sprzedającym o zadaniu pytania Paragon czy faktura?.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »
roczne-rozliczenie-skladki-zdrowotnej-za-2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023

Należna składka za ubezpieczenie zdrowotne za 2023 może być niższa lub wyższa od zapłaconej. W związku z tym niemal każdy przedsiębiorca musi zrobić roczne rozliczenie składki zdrowotnej do wykazania ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się, jak je wykonać i kiedy mija termin.

Czytaj więcej »
najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.