W polskich sklepach pytanie Paragon czy faktura? już niebawem wyprzedzi pod względem częstotliwości występowania pytanie Gotówką czy kartą? – to wszystko za sprawą nowych przepisów, które wejdą w życie z dniem 1-go stycznia 2020 roku, gdyż często nie będzie można już wystawić faktury na podstawie paragonu. Kogo będą dotyczyć w szczególności te zmiany i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nich? Jak poradzić sobie w sytuacji bez wyjścia?
Jakie są aktualne przepisy dotyczące wystawiania faktury na podstawie paragonu?
Aktualnie kupując w sklepie mamy możliwość wzięcia paragonu za zakupiony towar, by następnie udać się z nim do punktu obsługi klienta i wymienić go na fakturę.
Jeśli zdarzy nam się zapomnieć na kasie o poinformowaniu kasjera o tym, że będziemy chcieli fakturę to tragedii nie ma – kasjer na podstawie paragonu wystawia nam fakturę i zapominamy o sprawie.
Jakie będą obowiązywać przepisy od stycznia 2020?
Przede wszystkim nie będzie już można wystawić faktury na podstawie paragonu, który nie będzie zawierał NIP podatnika – warto więc skupić się podwójnie w czasie zakupów, by nie przegapić momentu, w którym będziemy musieli zaznaczyć, że chcemy za chwilę odebrać fakturę na podstawie tego paragonu. Kasjer również będzie musiał pamiętać o tym, by spytać czy chcemy paragon czy fakturę na wypadek gdybyśmy zapomnieli – w przeciwnym razie może zostać obarczony przez kupującego winą w momencie, w którym będzie już za późno.
Warto zaznaczyć również, że towar, który kupimy jako konsument, nie będzie mógł z czasem przekształcić się w zakup na rzecz firmy z punktu widzenia VAT.
Kasa fiskalna bez możliwości wpisania NIP na paragonie
Jeśli posiadamy kasę, która nie daje nam możliwości wpisania NIP na paragonie, a kupujący poinformuje nas w momencie zakupu, że chce taki paragon, który zawiera jego NIP, to powinniśmy przerwać ewidencję na kasie fiskalnej i od razu wystawić fakturę VAT. Oznacza to, że firmy nieposiadające kasy fiskalnej z taką możliwością nie muszą kupować nowego urządzenia.
Zwrot – ostatnia deska ratunku
Jeśli rzeczywiście przy kasie zapomnimy o podaniu NIP, a będziemy chcieli fakturę to pozostaje nam zwrócić towar, a następnie kupić go ponownie – tym razem na FV. Brzmi to trochę absurdalnie i rzeczywiście takie jest. Można będzie również anulować paragon i tym samym zrezygnować z transakcji.
Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w każdej sytuacji. Będąc na stacji benzynowej zwrot zakupionego towaru (paliwa) jest raczej niemożliwy.
Kary za posługiwanie się fakturą wystawioną na podstawie paragonu bez NIP
Nabywca towaru, który będzie posługiwał się fakturą wystawioną na podstawie paragonu bez NIP będzie podlegał karze w wysokości 100% wartości podatku VAT tej faktury. Dodatkowo może zostać ukarany zobowiązaniem podatkowym na podstawie art. 112b oraz 112c Ustawy o VAT za podanie niewłaściwych wartości w składanych deklaracjach.
Strona sprzedająca, która wystawi fakturę na podstawie paragonu niezawierającego NIP będzie obciążona taką samą kwotą jak podatnik posługujący się tą fakturą – 100% wartości VAT wykazanej na FV. Podobnie jak nabywcy zostanie mu naliczone dodatkowe zobowiązanie na podst. art 112b oraz 112c Ustawy o Vat.
Osoby fizyczne za taki czyn ponoszą odpowiedzialność jak za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Nie jest jednak na nich nałożone dodatkowe zobowiązanie.
Podsumowanie
Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1-go stycznia 2020 roku, jednak nie będą obejmować sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej przed dniem wejścia w życie ustawy. Będąc podmiotem w roli kupującego będziemy musieli pamiętać o odpowiednio wcześniejszym upomnieniu się o fakturę, a będąc sprzedającym o zadaniu pytania Paragon czy faktura?.
Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.