Spis treści
Masz zaległości w płatnościach do urzędu skarbowego z tytułu nierozliczonego podatku VAT? Urząd skarbowy zgodził się rozłożyć twoje zobowiązanie na raty? Nie ciesz się przedwcześnie – po kilku miesiącach możesz otrzymać pismo w sprawie tzw. ,,sankcji VAT” i zapłacisz 20-30% więcej. Czy mogą zostać naliczone odsetki od VAT?
Jak to możliwe?
Dziennik Gazeta Prawna złożył zapytanie do biura prasowego Krajowej Administracji Skarbowej, w którym to opisał sytuację jednego z czytelników, który został obciążony wysokimi odsetkami mimo pozytywnej decyzji o rozłożeniu zaległości na raty. Odpowiedź KAS była następująca:
Decyzja o sankcji VAT nie wpływa na wysokość rat określonych w wydanej wcześniej decyzji.
Oznacza to, że nawet jeśli dany przedsiębiorca otrzyma możliwość spłaty należności w formie rat to powinien rozpocząć negocjacje z urzędem skarbowym – tym razem, by spłacić nowe obciążenie, czyli nałożoną sankcję VAT.
Jakie są rodzaje sankcji VAT?
– 30% – grozi za zawyżenie zwrotu podatku VAT, zaniżenie kwoty podatku VAT do zapłaty lub niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku
– 20% – grozi, gdy przedsiębiorca powinien dostać stawkę 30%, jednak skorygował deklarację i wpłacił zaległy VAT lub oddał do budżetu nienależną kwotę zwróconego podatku VAT
– 100% – grozi za odliczenie VAT z faktur wystawionych przez podmioty dopuszczające się oszustw podatkowych
ZOBACZ TEŻ:
- Kiedy złożyć sprawozdanie z działalności spółki i co powinno zawierać?
- Jak sprawdzić czy spółka z o.o. została zarejestrowana?
- Limit obrotów na kasę fiskalną
Jakie jest zdanie ekspertów na temat takich praktyk urzędów skarbowych?
W wypowiedzi dla DGP jeden z ekspertów stwierdził, że:
Tak być nie może. Podatnicy, nawet jeśli są zmuszeni ponieść konsekwencje błędów, powinni od razu wiedzieć, jaki jest ich zakres.
Czy jest to zgodne z ustawą?
Prawdą jest, że przepisy nie nakazują wydawania decyzji w sprawie sankcji VAT równocześnie z decyzją wymiarową. Można jednak wyciągnąć taki wniosek z zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, np. z zasady zaufania do organów państwa lub zasady informowania stron.
Jest to ewidentne nieokreślenie wszystkich obowiązków podatnika wynikających z danego stanu faktycznego w jednym momencie. Uniemożliwia to określenie własnego statusu podatkowego i posiadanie wiedzy niezbędnej do podjęcia decyzji o odwoływaniu się.
Jak można rozwiązać ten problem?
Organy podatkowe znane są z lekceważącego stosunku do zasad ogólnych prowadzenia postępowania podatkowego, więc najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zapisanie w ustawie dyspozycji o tym, że sankcja VAT może być nałożona wyłącznie razem z decyzją określającą zobowiązanie podatkowe.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin