We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma zagwarantować ponad 60 zmian w ustawach i ułatwić prowadzenie oraz rozliczanie firmy w Polsce. Jakich zmian możemy się spodziewać? Kogo będą one dotyczyć?
Które przepisy mogą ulec zmianie za sprawą pakietu “Przyjazne Prawo”?
Jedną z propozycji jest wydłużenie terminu do rozliczeń VAT pochodzącego z importu towarów.. Rząd również proponuje wprowadzenie przepisu, który będzie zezwalał na popełnienie błędu przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (w pierwszym roku istnienia) oraz prawo do reklamacji dla firm wpisanych do CEIDG na podstawie ochrony konsumenckiej.
Termin do rozliczenia VAT z importu
Na ten moment VAT za import towarów należy rozliczyć do 10 dni od odprawy celnej. Po zmianie przepisów termin ten miałby zostać wydłużony do 25-go kolejnego miesiąca, czyli VAT z importu byłby rozliczany na miesięcznej deklaracji VAT-7.
Możliwość popełnienia błędu
Prawo do błędu dla mikro, małych i średnich firm ma im przysługiwać przez pierwszy rok działalności. Instytucje państwowe mają być w przez ten okres bardziej pobłażliwe.
Projekt “Przyjazne Prawo” – jaki cel?
Ministerstwo Finansów motywuje słuszność takiego projektu tym, że chce dać lepsze podłoże do rozwoju dopiero rozpoczynającym firmom, a także tym już jakiś czas istniejącym na dalszy rozwój i zwiększenie konkurencyjności na rynku międzynarodowym.
Podsumowanie
Jeśli projekt wejdzie w życie to niektóre przepisy na swój sposób zostaną uproszczone, jednak wciąż pozostanie mnóstwo skomplikowanych zagadnień, z którymi polscy przedsiębiorcy będą musieli się codziennie mierzyć. Można też skorzystać z usług księgowych biura rachunkowego czy też doradztwa podatkowego i nie przywiązywać większej uwagi do zmian w przepisach i ich złożoności.
Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.