Jak opodatkować e-commerce?

jak opodatkować e-commerce

Zastanawiasz się jak opodatkować e-commerce? Handel internetowy staje się powszechnym sposobem na budowanie marki i zdobywanie klientów – mowa tutaj o podmiotach sprzedających w tradycyjny sposób, a także to sposób na uruchamianie nowego biznesu. W Polsce jest ponad 25,8 miliona internautów, prawie połowa z nich przynajmniej raz zrobiła zakupy online. Aby rozpocząć działalność internetową, trzeba zapoznać się z obowiązkami prawnymi jakimi są:

– rejestracja działalności gospodarczej (po przekroczeniu przychodu w wysokości 1/2 minimalnej krajowej),
– założenie osobnego dla firmy rachunku bankowego, a następnie powiadomienie o tym urzędu skarbowego,
– złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej podatkowi VAT (w przypadku obowiązkowej rejestracji lub rezygnacji ze zwolnienia),
– wystąpienie o koncesję (jeśli będzie to w założeniach charakteru działalności),
– zgłoszenie się do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Jakie dane firmowe powinny być zamieszczone na stronie sklepu internetowego?

Jeśli chcemy prowadzić handel internetowy, to powinniśmy zamieścić na stronie sklepu informacje dotyczące:

· nazwy firmy,
· adresu siedziby,
· numeru NIP,
· kosztów dostaw,
· terminów dostaw,
· sposobu i miejsca składania reklamacji,
· terminu, w jakim oferta lub informacja o cenie mają charakter wiążący.

Najpopularniejsze formy opodatkowania dla sklepów internetowych

W warunkach polskich, przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe w formie jednoosobowych działalności gospodarczych mają do wyboru trzy podstawowe formy opodatkowania. Jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych, w ramach którego można rozliczać się na podstawie skali podatkowej, opodatkowanie podatkiem liniowym oraz opodatkowanie na zasadach uproszczonych, które w przypadku handlu internetowego rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (3%). Przed wyborem określonej formy opodatkowania należy zastanowić się jak ma wyglądać nasz biznes. Co będziemy sprzedawać? Na jakie obroty możemy liczyć? Jakie będą koszty? Czy będziemy prowadzić sprzedaż również na rynkach zagranicznych? Odpowiedzi na te pytania pomogą uniknąć pomyłki w wyborze formy opodatkowania.

Opodatkowanie za zasadach ogólnych lub “liniówka”

Wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na te sposoby opodatkowania.

– Opodatkowanie według skali podatkowej – stawki podatkowe uzależnione są od wielkości dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. Istnieją dwa progi podatkowe 17% i 32%. Po przekroczeniu kwoty dochodu określonej w przepisach (85528,00 PLN) wchodzimy automatycznie na drugi próg. W tej formie opodatkowania jest możliwość rozliczenia się z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko. To wariant korzystny dla przedsiębiorców, którzy mają mniejsze dochody, duże koszty lub chcą korzystać z różnego rodzaju ulg.

– Opodatkowanie liniowe – stawka podatkowa jest niezależna od wielkości osiąganych dochodów. Jest stała i aktualnie wynosi 19%. Przychody i koszty muszą być ewidencjonowane, dlatego przedsiębiorca powinien prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. W tym wariancie nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem i na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Opodatkowanie w formie uproszczonej

Wybierając ryczałt nie trzeba prowadzić Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, a jedynie ewidencjonować przychody. Zaletą takiego rozwiązania jest znacznie prostsza księgowość sklepu internetowego. Wystarczy ewidencjonować przychody i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy według przyznanej skali podatkowej.

Ryczałt ewidencjonowany – dla osób prowadzących sklepy internetowe, rozliczających się ryczałtem, stawka podatkowa wynosi 3%. W tej formie opodatkowania można rozliczać się z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Jak zacząć sprzedawać w internecie?

Zanim zaczniemy sprzedawać, warto zadbać o kilka ważnych elementów w handlu internetowym, aby nasza marka stała się rozpoznawalna wśród klientów.

Strategia marketingowa, za pomocą której stworzymy sposób komunikacji z klientami oraz określimy główne zalety firmy, które pozwolą nam uzyskać przewagę nad konkurencją i wyróżnić się na rynku.

Grupa docelowa – warto stworzyć personę, czyli zwizualizować typowego przedstawiciela klienta marki.

Przedstawienie oferty – powinniśmy opracować profesjonalny sposób prezentacji oferty. Sprzedając przez internet szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dobrą jakość zdjęć oferowanego asortymentu oraz ich opis, który zachęci do kupna. Oferta powinna być zrozumiała i czytelna dla grupy odbiorców, do której ją kierujemy.

Biuro rachunkowe

Uruchamiasz sklep internetowy? Skontaktuj się z nami – obsługa księgowa i podatkowa sklepów internetowych to jedna z naszych specjalności! Nie popełnij błędu już na początku i powierz sprawy księgowo-podatkowe specjalistom!

Napisz do nas tutaj: Kontakt lub przez poniższy formularz.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.