Czas pandemii wyłączony z okresu przedawnienia

Czas pandemii wyłączony z okresu przedawnienia

20 kwietnia 2021 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która brzmi następującą – ,,W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie sześciu miesięcy po dniu ich odwołania nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe’’.

Przedawnienie a prawa człowieka

W doktrynie i orzecznictwie powszechnie przyjmuję się fakt, że przedawnienie karalności nie jest prawem człowieka, dlatego podatnik, który uchyli się od uiszczenia zobowiązań podatkowych, nie może oczekiwać, że przepisy będą respektować naruszenie obowiązującego prawa. Przedawnienie stanowi instrument polityki kryminalnej, a więc ustawodawca może dostosować zakres tej instytucji do aktualnej szczególnej sytuacji społecznej.

Co oznaczają w praktyce podatki bez przedawnienia?

Nowelizacja, która została przyjęta spowoduje zawieszenie przedawnienia, a tym samym organ podatkowy będzie miał więcej czasu na pobór nieuregulowanych zobowiązań przez podatników względem fiskusa. Nowelizacja przewiduje również, że do czynów popełnionych przed dniem wejścia w życie ustawy oraz kar orzeczonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosowane będą przepisy o przedawnieniu w brzmieniu nadanym tą ustawą, chyba że termin przedawnienia już upłynął. Może to sprawić, że prawo zadziała wstecz i zostaną zastosowane przepisy dotyczące przedawnienia obowiązujące w nowym brzmieniu art.115zzs(1) Kodeksu karnego.

Przepisy wejdą w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku nowelizacji ustawy Kodeks karny.

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej