Nowy ład dla przedsiębiorców

nowy ład dla przedsiębiorców jakie zmiany

W sobotę 15.05 podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Przez reformę zostaną podwyższone podatki i inne koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Masz działalność gospodarczą? Na pewno odczujesz zmiany

Kwota wolna od podatku zostanie zwiększona i będzie wynosić 30 tyś. zł rocznie. Patrząc na kwoty wolne od podatku w innych krajach to nadal Polska w tym zakresie nie wypada najlepiej. Zwiększony zostanie próg dochodowy z ok. 85 tyś. do120 tyś. zł co jest akurat dobrą zmianą, gdyby nie likwidacja zryczałtowanej składki zdrowotnej, która wynosi dziś 381,81 zł dla każdego niezależnie, czy zarobi 2,5 tyś. zł, czy 25 tyś. zł w miesiąc. Składka ma być od stycznia 2022r. liczona procentowo. Wynosi ona 9 procent, więc (w dużym uproszczeniu) przedsiębiorca, który ma 25 tyś. zł dochodu z działalności zapłaci 2250 zł składki zdrowotnej, której w dodatku nie będzie mógł odliczyć od podatku. Ponadto zapłaci prawie 1500 zł składek ZUS (w 2022 roku zapewne więcej). Reasumując, po tej zmianie składka będzie naliczana od dochodu, a jednocześnie nie do odliczenia w ogóle od podatku, a to oznacza podwójne uderzenie w polskich przedsiębiorców.

Osoby na podatku liniowym w dalszym ciągu nie będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej spowoduje zniwelowanie korzyści dla osób średnio zarabiających oraz wyższe obciążenie dla osób lepiej zarabiających. Im wyższe dochody, tym zmiany bardziej dotkliwe.

Polski ład a podatek liniowy

Stawka podatku liniowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą zostanie utrzymana na obecnym poziomie i na dotychczasowych zasadach. Oczywiście nie będzie można odliczyć już składki zdrowotnej.

Polski ład a podatek CIT

Wskazane są również pewne zmiany, które znajdują się w podatku CIT są to:

· nowa ulga na automatyzację i robotyzację, która ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe.

· rozszerzenie zakresu ulgi B+R oraz IP-BOX na kolejne etapy procesów

· objęcie możliwością skorzystania z Podatku Estońskiego większej liczby firm, model ten polega na przesunięciu momentu opodatkowania zysków spółki do czasu ich wpłaty

· ulga podatkowa związana z IPO – ulga podatkowa ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę

· uproszczenia w zakresie cen transferowych

Projekty te są jednak bardzo kosztowne i powyższe podwyżki kosztów prowadzenia działalności ograniczają możliwość skorzystania z takich ,,ulg’’, które w perspektywie rosnących podatków mogą być i tak niezauważalne.

Mało kto również może skorzystać z Podatku Estońskiego, ponieważ widnieje on tylko z nazwy, a nie z zasady działania.

Polski ład, a podatek VAT

Nie będzie wielu zmian w podatku VAT w ramach Polskiego ładu, natomiast należy zwrócić uwagę na dwie rewolucyjne zmiany:

· brak opodatkowania VAT dla transakcji w ramach grup kapitałowych

· możliwość opodatkowania podatkiem VAT instytucji finansowych

Newsletter

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

 

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej