fbpx

Estoński CIT w Polsce

estoński cit w polsce

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Estoński CIT w Polsce zapowiedziany został przez premiera Mateusza Morawieckiego w listopadowym exposé. Prace nad projektem miały zostać zakończone w II kwartale 2020 roku i jak informuje wiceminister Jan Sarnowski – projekt ustawy zostanie ukończony już w kwietniu. Na czym polega estoński CIT i które firmy będą mogły z niego skorzystać?

Estoński CIT – na czym polega ta forma opodatkowania?

Estoński CIT to forma opodatkowania, w której dochód jest opodatkowany dopiero w momencie wypłaty, np. za pomocą dywidendy. Podatek dochodowy od osób prawnych nie jest pobierany tak długo jak osiągane zyski są w firmie. Zdaniem Ministerstwa Finansów ma to zachęcać do reinwestowania osiąganych zysków.

Nazwa wzięła się stąd, że Estonia jako pierwsza wprowadziła tą formę opodatkowania dochodów osób prawnych. Podobne rozwiązania są również w Gruzji i Łotwie.

Estoński CIT – dla kogo nowe przepisy?

Estoński CIT ma zostać wprowadzony dla mikro- i małych przedsiębiorstw, czyli firm, w których średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 50 pracowników, a ich roczny roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nie przekroczył 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat nie przekroczyły 10 milionów euro.

W wystąpieniach premiera przewinęły się również średnie przedsiębiorstwa, ale wiceminister Jan Sarnowski podkreśla, że estoński CIT będzie dotyczyyć wyłącznie mikro- i małych przedsiębiorstw.

Ile będzie kosztował estoński CIT polską gospodarkę?

Wyliczenia Ministerstwa Finansów sięgają kwot rzędu 3,5 mld zł. Obliczenia dokonane zostały na podstawie wpływów z CIT w 2019 roku, które wyniosły ponad 40 mld zł.

Jaki jest cel wprowadzenia estońskiego CIT w Polsce

Ministerstwo Finansów przekonuje, że wprowadzenie takiej formy opodatkowania mikro- i małych przedsiębiorstw przyczyni się do uproszczenia ich rozliczania, czyli m.in. zachęci osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą do zakładania spółek prawa handlowego, które opodatkowane są podatkiem CIT a nie PIT.

Ma to być kolejna cegiełka, która ma ułatwić prowadzenie małego biznesu w Polsce, więc pomijając obowiązek płatności za pomocą split payment, sprawdzanie białej listy podatników VAT, obowiązek rejestracji w rejestrze CRBR, a także mikrorachunki podatkowe, opisywanie faktur frazą “mechanizm podzielonej płatności” i wiele innych zmian oraz nowych przepisów, które w ostatnim czasie nabrały mocy prawa możemy spodziewać się pewnego rodzaju uproszczenia – jak będzie w praktyce funkcjonował estoński CIT dowiemy się po publikacji projektu ustawy.

Podsumowanie

Estoński CIT to korzystne rozwiązanie dla podatników i jego wprowadzenie może okazać się skuteczną zachętą do reinwestowania dochodów firmy, a także do przejścia z PIT na CIT, czyli zmiany formy prawnej swojej firmy na podlegającą pod kodeks spółek handlowych.

Ministerstwo Finansów ma również w planie zwiększenie progu, do którego można korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 250 tysięcy do 2 milionów euro.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.