Czy goodwill podlega PCC?

czy goodwill podlega pcc

KLIKNIJ PONIŻEJ I SPRAWDŹ PORADNIK 2024!

Jak wypełnić PCC-3 formularz i kiedy należy go złożyć?

Czy goodwill podlega PCC? Na to pytanie odpowiedział Naczelny Sąd Administracyjny w Wyroku z dnia 10 października 2019 r. II FSK/3591/17., w którym rozstrzygał czy wartość nabytej spółki podlega opodatkowaniu PCC.

Nabycie spółki, a naliczenie PCC – o co chodziło w sprawie?

Spółka kupiła zorganizowaną część innego przedsiębiorstwa, a notariusz od umowy sprzedaży pobrał 2% PCC. Firma zakwestionowała tą decyzję i skierowała wniosek do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty w powyższym podatku. Dlaczego? Podstawowym argumentem w sprawie było to, że opodatkowaniu PCC nie podlega różnica między ceną nabycia a sumą wartości rynkowych poszczególnych rzeczy i praw, gdyż jest to tzw. wartość firmy (czyli jedynie oczekiwanie i nadzieja na przyszły zysk). Spółka twierdziła, że w umowie sprzedaży, cena sprzedaży zakupionej części przedsiębiorstwa została zawyżona i nie jest równa sumie wartości rynkowych majątku zakupionego w tej transakcji.

Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC – co na to urząd skarbowy?

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił spółce stwierdzenia nadpłaty, jednak spółka nie odpuściła i sprawa trafiła do krakowskiego WSA (sygn. akt I SA/Kr 443/17). Po 8 latach rozpatrywania i kilkukrotnych odwołaniach, sprawa została skierowana do NSA, który miał rozstrzygnąć czy goodwill (wartość firmy) podlega PCC.

Czy goodwill podlega opodatkowaniu PCC?

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że wartość firmy nie może podlegać PCC, gdyż nie stanowi ona prawa materialnego i nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu. Sąd stwierdził, że wyrok WSA narusza art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Art. 1. 1. Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

Sprawa trafi z powrotem do WSA i zostanie ponownie rozpatrzona.

Podsumowanie

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że tzw. goodwill nie wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem PCC. Wynika więc, że spółka przez ponad 8 lat ma zamrożone środki w nadpłacie podatku PCC, a jak twierdzi jej pełnomocnik – jest to znaczna kwota.


Oferta Warido

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.