Czy goodwill podlega PCC?

czy goodwill podlega pcc

Czy goodwill podlega PCC? Na to pytanie odpowiedział Naczelny Sąd Administracyjny w Wyroku z dnia 10 października 2019 r. II FSK/3591/17., w którym rozstrzygał czy wartość nabytej spółki podlega opodatkowaniu PCC.

Nabycie spółki, a naliczenie PCC – o co chodziło w sprawie?

Spółka kupiła zorganizowaną część innego przedsiębiorstwa, a notariusz od umowy sprzedaży pobrał 2% PCC. Firma zakwestionowała tą decyzję i skierowała wniosek do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty w powyższym podatku. Dlaczego? Podstawowym argumentem w sprawie było to, że opodatkowaniu PCC nie podlega różnica między ceną nabycia a sumą wartości rynkowych poszczególnych rzeczy i praw, gdyż jest to tzw. wartość firmy (czyli jedynie oczekiwanie i nadzieja na przyszły zysk). Spółka twierdziła, że w umowie sprzedaży, cena sprzedaży zakupionej części przedsiębiorstwa została zawyżona i nie jest równa sumie wartości rynkowych majątku zakupionego w tej transakcji.

Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC – co na to urząd skarbowy?

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił spółce stwierdzenia nadpłaty, jednak spółka nie odpuściła i sprawa trafiła do krakowskiego WSA (sygn. akt I SA/Kr 443/17). Po 8 latach rozpatrywania i kilkukrotnych odwołaniach, sprawa została skierowana do NSA, który miał rozstrzygnąć czy goodwill (wartość firmy) podlega PCC.

Czy goodwill podlega opodatkowaniu PCC?

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że wartość firmy nie może podlegać PCC, gdyż nie stanowi ona prawa materialnego i nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu. Sąd stwierdził, że wyrok WSA narusza art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Art. 1. 1. Podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

Sprawa trafi z powrotem do WSA i zostanie ponownie rozpatrzona.

Podsumowanie

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że tzw. goodwill nie wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem PCC. Wynika więc, że spółka przez ponad 8 lat ma zamrożone środki w nadpłacie podatku PCC, a jak twierdzi jej pełnomocnik – jest to znaczna kwota.

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej