Paragon wystarcza by odliczyć koszty zakupu dokonanego za granicą

Odliczenie kosztów na podstawie paragonu

Czy faktura jest niezbędna by odliczyć koszty zakupu np. narzędzi budowlanych poza granicami kraju? Najnowsze stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje na to, że faktura nie jest warunkiem koniecznym. Czy jest możliwe odliczenie kosztów na podstawie otrzymanego paragonu?

Odliczenie kosztów na podstawie paragonu

Polska spółka, która świadczy usługi budowlane na terenie Niemiec zapytała skarbówkę czy zakup narzędzi za zachodnią granicą naszego kraju może odliczyć od osiągniętych przychodów na podstawie wystawionych przy zakupie paragonów. Firma podkreśliła, że otrzymanie faktur w Niemczech jest utrudnione ze względu na niechętne wystawianie faktur przez niemieckich sprzedawców. Spółka dodała, że jej istnienie będzie uniemożliwione jeśli przepisy będą zabraniać odliczenia kosztów zakupu narzędzi czy odzieży ochronnej na podstawie paragonu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Stanowisko Szefa KIS jest korzystne dla podatnika. Powołując się na art. 15 ustawy o CIT przypomniał ,że odliczeniu podlegają wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 tej ustawy i stwierdził, że z opisu przedstawionego przez spółkę wynika, że dokonywane przez nią zakupy spełniają te warunki.

„Bez wątpienia wydatki pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. A zatem wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione wydatki na nabycie narzędzi, elektronarzędzi czy też rękawic ochronnych dla pracowników” – napisał dyrektor KIS.

Przełomowa decyzja KIS na korzyść podatnika

Pragniemy przypomnieć, że w 2016 roku interpretacje podatkowe w podobnych sprawach nie były korzystne dla podatników np. w majowej (nr IBPB-1-2/4510-106/16/KP) skarbówka argumentowała, że dokument musi wskazywać faktycznego nabywcę towaru, a w październikowej (nr 2461- IBPB-1-1.4511.504.2016.1.WRz) czytamy, że nawet dane nabywcy na odwrocie paragonu są niewystarczające.

Można więc śmiało stwierdzić, że jest to przełomowa interpretacja dla podatników otrzymujących jedynie paragony za zakupy za granicą.

Podsumowanie

Powyższa interpretacja nr 0111-KDIB1-2.4010.297.2019.3.DP jest korzystna dla podatników, którzy są lub będą w podobnej sytuacji co spółka, która wystąpiła z zapytaniem do Dyrektora KIS.

Zachęcamy Państwa do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych zmianach w prawie podatkowym!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej