Zaznacz stronę

Od dzisiaj obowiązują dwie zmiany w przepisach dotyczących naliczania wynagrodzeń pracowników i zarządu – zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, a także obniżenie stawki podatku PIT z 18% na 17%. Jak wygląda to na liczbach? Jak sporządzić roczne rozliczenie przychodów?

Podniesienie kosztów uzyskania przychodów

Podniesienie, a w zasadzie dwukrotne zwiększenie kosztów uzyskania przychodów pracownika w zauważalny sposób przełoży się na jego wynagrodzenie. Jakie będą nowe stawki KUP?

Jeżeli pracownik pracuje w miejscu zamieszkania na jednym etacie to odliczy od podstawy opodatkowania 3 tys. zł rocznie (aktualnie 1.335 zł). Jeżeli pracownik dojeżdża to odliczy 3.600 zł zamiast 1.668,72 zł.

Pracownicy „miejscowi” pracujący na więcej niż jednym etacie odliczą 4500 zł zamiast 2002,05 zł, a pracownicy zamiejscowi 5400 zł (aktualnie 2502,56 zł).

Powyższe kwoty są oczywiście podane w skali roku.

Zmniejszenie stawki podatku PIT

Od 1 października obowiązuje również nowa stawka podatku PIT i wynosi ona teraz 17%, a nie jak dotychczas 18%. Oznacza to, że jeżeli wynagrodzenie pracownika za miesiąc wrzesień było na liście płac z dnia 30.09.2019r. to stawka wykorzystana powinna wynosić 18%, a jeżeli wynagrodzenia są naliczane i wypłacane „na dziesiątego” czy „pierwszego” października to wynagrodzenia zostaną pomniejszone już o mniejszy podatek dochodowy.

UWAGA stawka podatku dochodowego do końca roku będzie wynosić 17%, ale w zeznaniu rocznym należy wpisać średnią stawkę podatku PIT w wysokości 17,75%.

 

Niedopłata na koniec roku do podatku dochodowego

Nowe przepisy mogą spowodować powstanie niedopłaty podatku i konieczność dopłaty przy rozliczeniu rocznym.

Sytuacja ta będzie dotyczyła osób, które od stycznia 2019 do września 2019 nie pracowały, a w październiku podejmą pracę trwającą do końca roku. Jeżeli w ich przypadku płatnik zastosuje nową stawkę PIT to w rozliczeniu rocznym osoby te będą musiały uregulować niedopłatę podatku dochodowego.

Uniknąć można tego poprzez odpowiednie oświadczenie, wypisane przez pracownika, w którym zdecyduje się na stawkę PIT w wysokości 17,75%,

Podsumowanie

Nowe przepisy z pozoru mogą wyglądać korzystnie dla podatników, jednak wprowadzane w trakcie roku mogły zrobić sporo zamieszania.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button