fbpx

Wyższe koszty uzyskania przychodów i mniejsza stawka PIT

Stawka pit i koszty uzyskania przychodów

Od dzisiaj obowiązują dwie zmiany w przepisach dotyczących naliczania wynagrodzeń pracowników i zarządu – zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, a także obniżenie stawki podatku PIT z 18% na 17%. Jak wygląda to na liczbach? Jak sporządzić roczne rozliczenie przychodów?

Podniesienie kosztów uzyskania przychodów

Podniesienie, a w zasadzie dwukrotne zwiększenie kosztów uzyskania przychodów pracownika w zauważalny sposób przełoży się na jego wynagrodzenie. Jakie będą nowe stawki KUP?

Jeżeli pracownik pracuje w miejscu zamieszkania na jednym etacie to odliczy od podstawy opodatkowania 3 tys. zł rocznie (aktualnie 1.335 zł). Jeżeli pracownik dojeżdża to odliczy 3.600 zł zamiast 1.668,72 zł.

Pracownicy “miejscowi” pracujący na więcej niż jednym etacie odliczą 4500 zł zamiast 2002,05 zł, a pracownicy zamiejscowi 5400 zł (aktualnie 2502,56 zł).

Powyższe kwoty są oczywiście podane w skali roku.

Zmniejszenie stawki podatku PIT

Od 1 października obowiązuje również nowa stawka podatku PIT i wynosi ona teraz 17%, a nie jak dotychczas 18%. Oznacza to, że jeżeli wynagrodzenie pracownika za miesiąc wrzesień było na liście płac z dnia 30.09.2019r. to stawka wykorzystana powinna wynosić 18%, a jeżeli wynagrodzenia są naliczane i wypłacane “na dziesiątego” czy “pierwszego” października to wynagrodzenia zostaną pomniejszone już o mniejszy podatek dochodowy.

UWAGA stawka podatku dochodowego do końca roku będzie wynosić 17%, ale w zeznaniu rocznym należy wpisać średnią stawkę podatku PIT w wysokości 17,75%.

 

Niedopłata na koniec roku do podatku dochodowego

Nowe przepisy mogą spowodować powstanie niedopłaty podatku i konieczność dopłaty przy rozliczeniu rocznym.

Sytuacja ta będzie dotyczyła osób, które od stycznia 2019 do września 2019 nie pracowały, a w październiku podejmą pracę trwającą do końca roku. Jeżeli w ich przypadku płatnik zastosuje nową stawkę PIT to w rozliczeniu rocznym osoby te będą musiały uregulować niedopłatę podatku dochodowego.

Uniknąć można tego poprzez odpowiednie oświadczenie, wypisane przez pracownika, w którym zdecyduje się na stawkę PIT w wysokości 17,75%,

Podsumowanie

Nowe przepisy z pozoru mogą wyglądać korzystnie dla podatników, jednak wprowadzane w trakcie roku mogły zrobić sporo zamieszania.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.