fbpx

Dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej a koszty uzyskania przychodu

Dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej

Urząd skarbowy w swoich interpretacjach potwierdził, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może wykorzystywać w swojej działalności równocześnie dwa leasingowane samochody i obydwa leasingi rozliczać jako koszty uzyskania przychodu. Jakie jest uzasadnienie tej korzystnej dla podatników decyzji? Czy każdy może wykorzystywać dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Kto złożył wniosek o interpretację przepisów?

Wniosek o interpretację przepisów złożył lekarz, który aktualnie wykorzystuje jeden leasingowany samochód i zamierza zdecydować się na leasing drugiego, rezerwowego samochodu. Lekarz twierdzi, że potrzebuje dwóch pojazdów, gdyż jeśli jeden będzie miał awarię to drugi samochód jest niezbędny do dojazdu do pacjentów czy przychodni. Co o tym sądzi skarbówka? 

Interpretacja fiskusa na temat wykorzystywania dwóch samochodów w JDG

Urząd skarbowy w interpretacji nr 0112-KDIL3-3.4011.249.2019. 2.TW zgodził się z podatnikiem, że są mu potrzebne dwa samochody i podkreślił, że ustawa o PIT nie ogranicza liczby posiadanych i wykorzystywanych środków transportu w swojej działalności gospodarczej.

Czy interpretacja dotyczy wszystkich przedsiębiorców

Nie. Skarbówka podkreśla, że rodzaj lub rozmiar działalności czy też sposób wykonywania usług powinny wskazywać na to, że wykorzystywanie kliku samochodów jest uzasadnione. Przedsiębiorca powinien również posiadać dokumentację, która będzie zawierała dowody, że dany pojazd był i jest wykorzystywany dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Ustawa o PIT nie ogranicza do jednej sztuki posiadanych w jednoosobowej działalności gospodarczej samochodów, komputerów, telefonów itp. więc jeśli rodzaj działalności wskazuje na to, że istnieje potrzeba posiadania kilku urządzeń czy też pojazdów, a także prowadzimy dokumentację zawierającą dowody gdzie i kiedy wykorzystywaliśmy samochód to urząd skarbowy nie widzi przeciwwskazań by wydatki związane z użytkowaniem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.