Dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej a koszty uzyskania przychodu

Dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej

Urząd skarbowy w swoich interpretacjach potwierdził, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może wykorzystywać w swojej działalności równocześnie dwa leasingowane samochody i obydwa leasingi rozliczać jako koszty uzyskania przychodu. Jakie jest uzasadnienie tej korzystnej dla podatników decyzji? Czy każdy może wykorzystywać dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Kto złożył wniosek o interpretację przepisów?

Wniosek o interpretację przepisów złożył lekarz, który aktualnie wykorzystuje jeden leasingowany samochód i zamierza zdecydować się na leasing drugiego, rezerwowego samochodu. Lekarz twierdzi, że potrzebuje dwóch pojazdów, gdyż jeśli jeden będzie miał awarię to drugi samochód jest niezbędny do dojazdu do pacjentów czy przychodni. Co o tym sądzi skarbówka? 

Interpretacja fiskusa na temat wykorzystywania dwóch samochodów w JDG

Urząd skarbowy w interpretacji nr 0112-KDIL3-3.4011.249.2019. 2.TW zgodził się z podatnikiem, że są mu potrzebne dwa samochody i podkreślił, że ustawa o PIT nie ogranicza liczby posiadanych i wykorzystywanych środków transportu w swojej działalności gospodarczej.

Czy interpretacja dotyczy wszystkich przedsiębiorców

Nie. Skarbówka podkreśla, że rodzaj lub rozmiar działalności czy też sposób wykonywania usług powinny wskazywać na to, że wykorzystywanie kliku samochodów jest uzasadnione. Przedsiębiorca powinien również posiadać dokumentację, która będzie zawierała dowody, że dany pojazd był i jest wykorzystywany dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Ustawa o PIT nie ogranicza do jednej sztuki posiadanych w jednoosobowej działalności gospodarczej samochodów, komputerów, telefonów itp. więc jeśli rodzaj działalności wskazuje na to, że istnieje potrzeba posiadania kilku urządzeń czy też pojazdów, a także prowadzimy dokumentację zawierającą dowody gdzie i kiedy wykorzystywaliśmy samochód to urząd skarbowy nie widzi przeciwwskazań by wydatki związane z użytkowaniem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej