Zaznacz stronę

Urząd skarbowy w swoich interpretacjach potwierdził, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może wykorzystywać w swojej działalności równocześnie dwa leasingowane samochody i obydwa leasingi rozliczać jako koszty uzyskania przychodu. Jakie jest uzasadnienie tej korzystnej dla podatników decyzji? Czy każdy może wykorzystywać dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Kto złożył wniosek o interpretację przepisów?

Wniosek o interpretację przepisów złożył lekarz, który aktualnie wykorzystuje jeden leasingowany samochód i zamierza zdecydować się na leasing drugiego, rezerwowego samochodu. Lekarz twierdzi, że potrzebuje dwóch pojazdów, gdyż jeśli jeden będzie miał awarię to drugi samochód jest niezbędny do dojazdu do pacjentów czy przychodni. Co o tym sądzi skarbówka? 

Interpretacja fiskusa na temat wykorzystywania dwóch samochodów w JDG

Urząd skarbowy w interpretacji nr 0112-KDIL3-3.4011.249.2019. 2.TW zgodził się z podatnikiem, że są mu potrzebne dwa samochody i podkreślił, że ustawa o PIT nie ogranicza liczby posiadanych i wykorzystywanych środków transportu w swojej działalności gospodarczej.

Czy interpretacja dotyczy wszystkich przedsiębiorców

Nie. Skarbówka podkreśla, że rodzaj lub rozmiar działalności czy też sposób wykonywania usług powinny wskazywać na to, że wykorzystywanie kliku samochodów jest uzasadnione. Przedsiębiorca powinien również posiadać dokumentację, która będzie zawierała dowody, że dany pojazd był i jest wykorzystywany dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Ustawa o PIT nie ogranicza do jednej sztuki posiadanych w jednoosobowej działalności gospodarczej samochodów, komputerów, telefonów itp. więc jeśli rodzaj działalności wskazuje na to, że istnieje potrzeba posiadania kilku urządzeń czy też pojazdów, a także prowadzimy dokumentację zawierającą dowody gdzie i kiedy wykorzystywaliśmy samochód to urząd skarbowy nie widzi przeciwwskazań by wydatki związane z użytkowaniem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button