Ustawodawca dopuszcza prowadzenie przez zagraniczne podmioty działalności gospodarczej na terytorium RP
na takich samych zasadach na jakich umożliwia to podmiotom rodzimym, w przypadku gdy :
- podmiot pochodzi z państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
- podmiot pochodzi z państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA);
- podmiot pochodzi z państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
- podmiot pochodzi z państwa nie będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ale państwo rodzime przedsiębiorcy zagranicznego jest stroną umowy zawartą z Unią Europejską oraz jej państwami członkowskimi, której treść nadaje mu takie uprawnienia.
Ustawa posługuje się sformułowaniem “osoba zagraniczna”. Pod tym pojęciem rozumie się:
- osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego;
- osobę prawną z siedzibą za granicą;
- jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą.
Z kolei za przedsiębiorcę zagranicznego uważa się osobę zagraniczną wykonującą działalność gospodarczą za granicą.
Przedsiębiorcy zagraniczni którzy nie spełniają wymogów przedstawionych powyżej, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie w formie:
- spółki komandytowej;
- spółki komandytowo – akcyjnej;
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółki akcyjnej;
a także przystępować do tych rodzajów spółek, obejmować lub nabywać udziały bądź akcje tych spółek. Chyba że okoliczność ta jest regulowana przez odrębne przepisy umów międzynarodowych.
Możliwość podjęcia oraz prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagranicznego przedsiębiorcę może być uzależniona od uzyskania koncesji, w zależności od zamierzonego profilu działalności gospodarczej. Ustawodawca przewiduje konieczność uzyskania koncesji w przypadku gdy działalność zagranicznego przedsiębiorcy dotyczyła będzie :
- poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, poszukiwania lub rozpoznawania kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, podziemnego składowania odpadów oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla;
- wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
- wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
- przesyłania dwutlenku węgla w celu jego podziemnego składowania;
- ochrony osób i mienia;
- rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych;
- przewozów lotniczych;
- prowadzenia kasyna gry.
Wymagane jest aby w przypadku spółki kapitałowej tj. spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjnej, dokumenty oraz informacje o spółce zostały ogłoszone w Sądzie rejestrowym, zgodnie z przepisami o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane upublicznione dotyczące spółki podlegają także ujawnieniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w terminie 14 dni od zajścia zdarzenia.