Spis treści
Chińczycy na polskim rynku to już codzienność. Są naszymi klientami, dostawcami, partnerami biznesowymi czy też konkurencją. Jak powinniśmy się zachować podczas spotkania biznesowego? Jak i kiedy negocjować warunki umowy? Jakie są podstawy chińskiego savoir vivre? Jak się przygotować na spotkanie biznesowe z Chińczykiem?
Ogólne obowiązujące zasady, czyli podstawa podstaw chińskiej etykiety
Przywitanie – możemy swobodnie podać rękę i się przywitać. Należy jednak chwilę przeciągnąć uścisk dłoni i zrobić to delikatniej niż robi się to zazwyczaj. W kulturze chińskiej niedopuszczalne jest całowanie kobiet w rękę.
Wymiana wizytówek – istotną sprawą podczas spotkania biznesowego z Chińczykiem jest wymiana wizytówek, która musi przebiegać w ściśle określony sposób. Wizytówek powinno nam starczyć dla wszystkich obecnych na spotkaniu osób. Jako że Chińczykom ciężko jest zapamiętać imiona europejczyków, mile widziane będzie umieszczenie na wizytówce przetłumaczonego naszego imienia i nazwiska na język chiński, a także nazwy firmy i naszego stanowiska. Chiński kontrahent odbierze naszą wizytówkę oburącz delikatnie kiwając głową, a następnie będzie ją przez kilka chwil analizować. Dopiero po tej czynności będzie wiedział z kim rozmawia i negocjacje będą mogły się rozpocząć. My również w ten sam sposób powinniśmy przyjąć jego wizytówkę – będzie to oznaka szacunku dla chińskich norm i zostaniemy pozytywnie odebrani.
Sposób zwracania się – zgodnie z tradycją pierwsze imię na chińskiej wizytówce to nazwisko za pomocą którego powinniśmy się zwracać do jej właściciela. Jeśli jednak w spotkaniu uczestniczy więcej osób, to powinniśmy używać ich pełnych imion i nazwisk, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że więcej osób obecnych ma to samo nazwisko – w całych Chinach istnieje tylko 438 nazwisk.
Unikaj spornych tematów – Chińczycy są zwolennikami harmonii i ich etykieta bezwzględnie wyklucza konfliktowe sytuacje, które mogłyby doprowadzić do otwartej konfrontacji. Nie warto więc w sposób zbyt bezpośredni przedstawiać swoich warunków i skupiać się wyłącznie na własnych korzyściach. Należy również przewidywać możliwość pojawienia się spornego tematu i odpowiednio szybko temu zapobiec.
Sposób komunikacji – idealnie będzie jeśli przyjdzie z nami tłumacz. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to komunikować powinniśmy się w sposób powolny, używając prostych słów, a jeżeli nie zostaniemy zrozumiani to powinniśmy powtórzyć całe zdanie używając dokładnie tych samych słów co za pierwszym razem – w przeciwnym razie możemy zostać podejrzani o wprowadzanie zamieszania.
„Nic co jest napisane na papierze, nie jest warte tyle co papier, na którym jest to napisane”, czyli umowa z Chińczykiem
Jeżeli mamy już za sobą szereg rytuałów związanych z powitaniem i wzajemnym poznaniem, możemy przejść do tematu umowy, a w zasadzie kontraktu.
Chińczycy, w przeciwieństwie do nas, traktują kontrakt jako coś, co w każdej chwili można zmienić. Bez problemu podpiszą z nami umowę, ale dopiero po tej czynności zaczną się dla nich prawdziwe negocjacje.
Uznają oni, że wzajemna współpraca i ciągłe zmiany jej warunków to coś co idzie ze sobą w parze. Gdy pojawia się konflikt to nie szukają zapisu w umowie, który go rozwiąże, tylko są zwolennikami spotkania przy jednym stole i za pomocą takiej formy rozwiązania sporu.
Niemile widziane będzie kontaktowanie się w każdej sprawie z prawnikiem – Chińczycy uważają, że wprowadzają oni tylko niepotrzebne zamieszanie.
Wręczanie prezentów
Dla Chińczyków niezwykle istotne jest wzajemne obdarowywanie się prezentami – traktują oni je jako zacieśnianie więzi pomiędzy stronami. Powinniśmy jednak przed zakupem upominku zorientować się, czy czasem nie zaszkodzimy sobie samym. Istnieje wiele symboli, z którymi powinniśmy się zapoznać zanim dokonamy zakupu, np. zegar może zostać odebrany jako zwiastowanie śmierci.
Prezent nie powinien być zapakowany w biały papier, gdyż jest to w Chinach kolor żałobny. Najlepiej do tego użyć papieru w kolorze czerwonym lub złotym.
Prezent, który my otrzymamy nie powinien zostać odpakowany w trakcie spotkania – pozwala to na uniknięcie zakłopotania związanego z różną wartością upominków.
Podsumowanie
W trakcie spotkania biznesowego z obywatelem Chin powinniśmy przez cały czas pamiętać o okazywaniu należytego szacunku drugiej stronie.
Nasza wizytówka powinna być specjalnie na tę okoliczność przygotowana, tj. powinna posiadać tłumaczenie na język chiński, a gdy my otrzymamy wizytówkę to powinniśmy się z nią dokładnie zaznajomić – nie wolno jej schować do kieszeni.
Jeśli chcemy się zdecydować na gest wręczenia prezentu to powinniśmy być zaznajomieni z jego symboliką, a także zapakować go w odpowiedniego koloru papier.
Zobacz też:
- Zgłoszenie spółki z o.o. w urzędzie skarbowym, czyli jak wypełnić NIP-8?
- CIT estoński – jakie zmiany od 2023 r.?
- Nazwa firmy – jak wybrać?
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin