Etykieta spotkań biznesowych z Chińczykami

Chińska etykieta biznesowa blog biura rachunkowego Warido Accounting

Chińczycy na polskim rynku to już codzienność. Są naszymi klientami, dostawcami, partnerami biznesowymi czy też konkurencją. Jak powinniśmy się zachować podczas spotkania biznesowego? Jak i kiedy negocjować warunki umowy? Jakie są podstawy chińskiego savoir vivre? Jak się przygotować na spotkanie biznesowe z Chińczykiem?

Ogólne obowiązujące zasady, czyli podstawa podstaw chińskiej etykiety

Przywitanie – możemy swobodnie podać rękę i się przywitać. Należy jednak chwilę przeciągnąć uścisk dłoni i zrobić to delikatniej niż robi się to zazwyczaj. W kulturze chińskiej niedopuszczalne jest całowanie kobiet w rękę.

Wymiana wizytówek – istotną sprawą podczas spotkania biznesowego z Chińczykiem jest wymiana wizytówek, która musi przebiegać w ściśle określony sposób. Wizytówek powinno nam starczyć dla wszystkich obecnych na spotkaniu osób. Jako że Chińczykom ciężko jest zapamiętać imiona europejczyków, mile widziane będzie umieszczenie na wizytówce przetłumaczonego naszego imienia i nazwiska na język chiński, a także nazwy firmy i naszego stanowiska. Chiński kontrahent odbierze naszą wizytówkę oburącz delikatnie kiwając głową, a następnie będzie ją przez kilka chwil analizować. Dopiero po tej czynności będzie wiedział z kim rozmawia i negocjacje będą mogły się rozpocząć. My również w ten sam sposób powinniśmy przyjąć jego wizytówkę – będzie to oznaka szacunku dla chińskich norm i zostaniemy pozytywnie odebrani.

Sposób zwracania się – zgodnie z tradycją pierwsze imię na chińskiej wizytówce to nazwisko za pomocą którego powinniśmy się zwracać do jej właściciela. Jeśli jednak w spotkaniu uczestniczy więcej osób, to powinniśmy używać ich pełnych imion i nazwisk, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że więcej osób obecnych ma to samo nazwisko – w całych Chinach istnieje tylko 438 nazwisk.

Unikaj spornych tematów – Chińczycy są zwolennikami harmonii i ich etykieta bezwzględnie wyklucza konfliktowe sytuacje, które mogłyby doprowadzić do otwartej konfrontacji. Nie warto więc w sposób zbyt bezpośredni przedstawiać swoich warunków i skupiać się wyłącznie na własnych korzyściach. Należy również przewidywać możliwość pojawienia się spornego tematu i odpowiednio szybko temu zapobiec.

Sposób komunikacji – idealnie będzie jeśli przyjdzie z nami tłumacz. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to komunikować powinniśmy się w sposób powolny, używając prostych słów, a jeżeli nie zostaniemy zrozumiani to powinniśmy powtórzyć całe zdanie używając dokładnie tych samych słów co za pierwszym razem – w przeciwnym razie możemy zostać podejrzani o wprowadzanie zamieszania.

“Nic co jest napisane na papierze, nie jest warte tyle co papier, na którym jest to napisane”, czyli umowa z Chińczykiem

Jeżeli mamy już za sobą szereg rytuałów związanych z powitaniem i wzajemnym poznaniem, możemy przejść do tematu umowy, a w zasadzie kontraktu.

Chińczycy, w przeciwieństwie do nas, traktują kontrakt jako coś, co w każdej chwili można zmienić. Bez problemu podpiszą z nami umowę, ale dopiero po tej czynności zaczną się dla nich prawdziwe negocjacje.

Uznają oni, że wzajemna współpraca i ciągłe zmiany jej warunków to coś co idzie ze sobą w parze. Gdy pojawia się konflikt to nie szukają zapisu w umowie, który go rozwiąże, tylko są zwolennikami spotkania przy jednym stole i za pomocą takiej formy rozwiązania sporu.

Niemile widziane będzie kontaktowanie się w każdej sprawie z prawnikiem – Chińczycy uważają, że wprowadzają oni tylko niepotrzebne zamieszanie.

Wręczanie prezentów

Dla Chińczyków niezwykle istotne jest wzajemne obdarowywanie się prezentami – traktują oni je jako zacieśnianie więzi pomiędzy stronami. Powinniśmy jednak przed zakupem upominku zorientować się, czy czasem nie zaszkodzimy sobie samym. Istnieje wiele symboli, z którymi powinniśmy się zapoznać zanim dokonamy zakupu, np. zegar może zostać odebrany jako zwiastowanie śmierci.

Prezent nie powinien być zapakowany w biały papier, gdyż jest to w Chinach kolor żałobny. Najlepiej do tego użyć papieru w kolorze czerwonym lub złotym.

Prezent, który my otrzymamy nie powinien zostać odpakowany w trakcie spotkania – pozwala to na uniknięcie zakłopotania związanego z różną wartością upominków.

Podsumowanie

W trakcie spotkania biznesowego z obywatelem Chin powinniśmy przez cały czas pamiętać o okazywaniu należytego szacunku drugiej stronie.

Nasza wizytówka powinna być specjalnie na tę okoliczność przygotowana, tj. powinna posiadać tłumaczenie na język chiński, a gdy my otrzymamy wizytówkę to powinniśmy się z nią dokładnie zaznajomić – nie wolno jej schować do kieszeni.

Jeśli chcemy się zdecydować na gest wręczenia prezentu to powinniśmy być zaznajomieni z jego symboliką, a także zapakować go w odpowiedniego koloru papier.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.